Bulk başlamalı mıyım?

Musashi M

Picopat
Kek günü
Dostlar 13 yasindayim 14'e az kaldı 3 ay önce spora başladım 59.5 kilo iken 49.5 oldum dün amacım yağ yakıp bulk başlamaktı şu an hâlâ skinyy fat im maalesef ama öncekine göre daha iyi sizce ne yapmalıyım? Ve bu arada clean bulk yapacağım.

13-14 yaşlarında bodybuilding yapmak uygun mudur bunu bilmiyorum, bence barfiks, mekik, şınav, plank gibi temel hareketler üzerinden çalışmak daha mantıklı 2-3 sene daha geçene kadar. bilgisizlik sonucu yanlış yorum yapmayacağım. Diğer tecrübeli arkadaşlar beni de bilgilendirsinler lütfen.

Boyun kaç? Muhtemelen boyuna göre başlangıç kilon bile düşük ve sen yağ yakmaktan falan bahsediyorsun.

Dışarıdan kemikleri sayılan arkadaşların clean bulk takıntısını anlamıyorum. İlla git her öğününde hamburger ye, iskender göm demeye çalışmıyoruz fakat bu kadar takıntı yapmanız saçma. Hiç yağlanmadan sadece kas kütlesi ortaya koymak çok zordur ve genelde bunu yapmaya çalışırken hedefinizden daha da uzaklaşırsınız. O yüzden biraz yağlanmayı göze alıp garanti bir şekilde kalorilerini al, yağlansan bile kas kütleni arttır. O yağları yakmak en fazla 3 ayını alır.

13-14 yaşlarında bodybuilding yapmak uygun mudur bunu bilmiyorum, bence barfiks, mekik, şınav, plank gibi temel hareketler üzerinden çalışmak daha mantıklı 2-3 sene daha geçene kadar. Bilgisizlik sonucu yanlış yorum yapmayacağım. Diğer tecrübeli arkadaşlar beni de bilgilendirsinler lütfen.

Boyun kaç? Muhtemelen boyuna göre başlangıç kilon bile düşük ve sen yağ yakmaktan falan bahsediyorsun.

Dışarıdan kemikleri sayılan arkadaşların clean bulk takıntısını anlamıyorum. İlla git her öğününde hamburger ye, iskender göm demeye çalışmıyoruz fakat bu kadar takıntı yapmanız saçma. Hiç yağlanmadan sadece kas kütlesi ortaya koymak çok zordur ve genelde bunu yapmaya çalışırken hedefinizden daha da uzaklaşırsınız. O yüzden biraz yağlanmayı göze alıp garanti bir şekilde kalorilerini al, yağlansan bile kas kütleni arttır. O yağları yakmak en fazla 3 ayını alır.

1.60 falanım genetiğim iyi olduğundan başladım ve temel hareketler artık bıktırdı hepsinde ustalaştım resmen ustalaşmak tabiri ne kadar doğru olur bilmiyorum ama çok kolay geliyor o yüzden ağırlık geçtim programımda güzel beslenme düzeltmem gerek onun dışında iyi gidiyor.

1.60 falanım genetiğim iyi olduğundan başladım ve temel hareketler artık bıktırdı hepsinde ustalaştım resmen ustalaşmak tabiri ne kadar doğru olur bilmiyorum ama çok kolay geliyor o yüzden ağırlık geçtim programımda güzel beslenme düzeltmem gerek onun dışında iyi gidiyor.

Temel hareketlerde vücut ağırlığı bir yere kadar gider. Ağırlık kullanmaya vs. başlayabilirsin eğer hala yapma konusunda istekliysen.

13-14 yaşlarında bodybuilding yapmak uygun mudur bunu bilmiyorum, bence barfiks, mekik, şınav, plank gibi temel hareketler üzerinden çalışmak daha mantıklı 2-3 sene daha geçene kadar. Bilgisizlik sonucu yanlış yorum yapmayacağım. Diğer tecrübeli arkadaşlar beni de bilgilendirsinler lütfen.

Evet uygun abi. 20-60 yaşındakilerle çok bir farkı yok, sakatlanmamak adına dikkatli olması ve aşırı yoğun (sürekli olarak tükenişe giden ve dinlenme günü vermediği) idmanlar yaparsa gelişim döneminde kötü etkilenebilir bunun tersine doğru bir şekilde yaparsa da gelişimini tamamlamadan bunu yapıyor olmasından dolayı boy gibi özellikleri genetik limitlerine ulaşacaktır. Kötü etkilenmesinin sebebi kortizol gibi hormonel şeyler bunlara girmeye gerek yok, olgun insanlar için bile kötü durumlar.

Yağ yakmak fena bir fikir değil aslında ancak arkadaşın yağlı olduğunu hiç sanmıyorum. Fena fikir olmaması için yağ oranının %20+ gibi olması gerekiyor denilebilir. Burada da insülin direnci, enerji kaynaklarının verimli kullanımı gibi şeyler devreye giriyor yine dediğim gibi işin pinpirikli kısmına girmeye gerek yok.

Kesinlikle clean bulk takıntısı boş bir iş ancak dediğin gibi pis de beslenmemek gerek. Bunu takıntı yapmaktan ziyade sağlıklı beslenmeyi bir alışkanlık haline getirdiğimiz zaman zaten clean bulk atmış oluyoruz. Gidip günlük aldığım yağ (kilom X 0.8) i geçmeyecek protein (kilom X 1)olacak geri kalanı karb olacak ki kalori açığını tamamlayayım zart zurt böyle şeyler de insanda mükemmeliyetçilik doğurur ve aksiliklerin oluştuğu dönemde spordan soğumaya sebep olabilir, bunun örneklerini çokça görüyoruz salonlarda.

Beslenme konusunda başlıca dikkat etmenizin yeterli olacağı şeyler bence şu şekilde,

• Fazla yağ almak iyi değildir, doymuş yağlardan olabildiğince kaçınmaya çalışmak ve yağ içinde yüzen bir pilavdansa haşlamayı tercih etmek güzel bir prensip olacaktır.
  • Yağ yakmaya da çalışıyor olsak kilo almaya da çalışıyor olsak ara sıra aralıklı oruç yapmak zihin ve fizik sağlığı için iyi olacaktır. (off günlerde uygun olabilir)
  • Kalorilerinizi tamamlamak için sağlıksız besinlere de olur vermektense, bugünlük de bu kadar olsun diyebilmelisiniz.
  • İşlenmiş gıdalar! Arkadaşlar, dünyaları da verseler tüketmeyin, vücudunuza sokabileceğiniz en zararlı şeyler bunlar. Zararlarını internetten araştırabilirsiniz.
  • Yeterli sıvı tüketimine özen gösterin. Enerjinizden sağlığınıza yararları bir yana kasların ciddi bir kısmı sudur.
  • Yeşillik tüketmek aynı zamanda posa(lif) tüketimini çok fazla aksatmamak.
  • Damar sağlığı için sigara kullanmamak ve genel olarak çok sosyal içicilikten öte alkol kullanmamak.
Bunlar basit şeyler bana 500pirinç yaz 600 gr tavuk gögsü yaz hocam diyenler varsa da bu işi gidip detaylı okusunlar.

Molada hızlıca yazdım, hata olma olasılığı yüksek sayı mayı bir sürü şey yazdık, bu ne alaka dediğiniz yer olursa yazın üzerine konuşuruz.

Yeni konular

Geri
Yukarı