Çözüldü C dilinde bölme işlemini ekrana yazdırmak

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Egid Dikmen

Hectopat
Yer
Mersin
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Macbook Pro 16" M1 Pro Silver
Meslek
Ağa/Paşa
Finalde çıkacak sorulardan biri bu olacak. Yazdığım kod tam olarak bölmüyor. Birinci sayının içinde kaç tane ikinci sayıdan var diye hesaplıyor ben virgüllü bir şekilde tam göstersin istiyorum. "bol" yazan yeri floatla değil int ile deneyince de sadece 1 yazıyor floatla yapınca 1.000 diye yazıyor. Cevap 1,95 ancak 1 yazıyor bunu nasıl düzeltebilirim?

Ekran Resmi 2021-12-25 21.56.59.png

Çözüm
Hocam tam emin değilim ancak veri tiplerini önceden tam sayı belirlediğiniz için böyle oluyor olabilir. Yani atıyorum 5:2 işleminde 5 ve 2 tam sayı olarak kaydediliyor. 5:2=2.5 yerine 2 diye hesaplanıyor ve ardından bu sonuç float olarak kaydedilince de 2.00000 şeklinde çıkıyor. Başlangıçta scanf ile aldığınız sayıları tam sayı değil de float olarak tanımlamayı dener misiniz?

Bunu 10.sınıfta ben yapıyordum, finalde bu kadar basit bir soru sormaları komik.
Komik falan değil BP 1. sınıftayım ve bunu öğretiyorlar ben lise 2 de iken öğrenmedim bunu öğrenmenin de yaşı yok sırf sen biliyorsun diye bilmeyen herkese gülemezsin komik bir şey yok ortada.
Hocam tam emin değilim ancak veri tiplerini önceden tam sayı belirlediğiniz için böyle oluyor olabilir. Yani atıyorum 5:2 işleminde 5 ve 2 tam sayı olarak kaydediliyor. 5:2=2.5 yerine 2 diye hesaplanıyor ve ardından bu sonuç float olarak kaydedilince de 2.00000 şeklinde çıkıyor. Başlangıçta scanf ile aldığınız sayıları tam sayı değil de float olarak tanımlamayı dener misiniz?
Hocam sayi1 ve sayi2 yi int de silip floata yazdım bu sefer bölme çalıştı ancak diğer işlemlerin hepsinde 0 yazdı.

Geri
Yukarı