C++ öğrenilmesi önerilir mi?

Her dilin temeli aynı sadece yolları farklı. C++ daha zor bir yol. Senin ne yaptığın önemli değil. Genel bir yargıdır ve çoğu yazılımcının fikridir C++ ile başlamanın zorluğu. Sen zor yolu seçerek öğrenmişsin diye başka kişilere bu yolü önermenin anlamı yok. Sonuçta her yolun temeli asfalt ama her yol ile her yere aynı sürede gidemezsin. Biri seni daha kısa diğeri daha uzun sürede götürür hedefe.
Dil yerine temel programlama konseptlerine yoğunlaşan biri C ile de kolay başlar, C++ ile de. C++'ı pointerlar ve templateler (temel programlama konsepti değil ikisi de tam olarak) dışında Pythona göre zor kılan tek bir şey söyle. Kabul edeyim iddiani.

Önce c++ öğreneceğim ondan sonra pyhton şeklinde düşünüyorum hocam
Python'u çok istiyorsanız bence C -> C++ -> Python sıralamasını takip edin. C programlama dilinin önemini yukarıda emek vere vere bir paragrafla anlattım.

Ayrıca C dediğin dil, düşündüğünün haricinde ağ protokollerinde (HTTP, TCP, IP, UDP, SSH gibi pek çok protokol), işletim sistemlerinde falan kullanılıyor.

Üstelik bildiğim kadarıyla C ile ciddi anlamda sağlam backend mekanizmaları geliştirebiliyorsun; buna eş zamanlı mesajlaşma, özel iletişim protokolleri ve kimlik doğrulama falan da dahil.

Bence C'yi kaçırırsan çoğu şeyi kaçırırsın, özünde anlatmak istediğim bu.

Son düzenleme:
Dil yerine temel programlama konseptlerine yoğunlaşan biri C ile de kolay başlar, C++ ile de. C++'ı pointerlar ve templateler (temel programlama konsepti değil ikisi de tam olarak) dışında pythona göre zor kılan tek bir şey söyle. Kabul edeyim iddiani.

C dilini bilen ve aktif olarak oyunlar yaparak öğrencilikte ek gelir kazanan biriyim. Eğer detaylı bakarsanız Python C dilinden daha çocuksudur. İş performans ve işlevse tabii ki C arkadaşın işine daha çok yarar. Hem Python'un eğitim içeriğini ulaşmak daha kolay Python içeriği daha bol diye diyorum yoksa isterse C'den başlasın kişiden kişiye değişebilir bazen.

Her dilin temeli aynı sadece yolları farklı. C++ daha zor bir yol. Senin ne yaptığın önemli değil. Genel bir yargıdır ve çoğu yazılımcının fikridir C++ ile başlamanın zorluğu. Sen zor yolu seçerek öğrenmişsin diye başka kişilere bu yolü önermenin anlamı yok. Sonuçta her yolun temeli asfalt ama her yol ile her yere aynı sürede gidemezsin. Biri seni daha kısa diğeri daha uzun sürede götürür hedefe.
C++ zor değil, herhangi bir programlama dili de zor değil. C# ve Java ile başlayanların çoğu bir programın nasıl çalıştığı, bellek üzerinde nasıl işlemler yaptığı vs. gibi low level zımbırtıları çok çok geç algılıyorlar.

C++ ile başlayabilirsin, ya da sevdiğin herhangi bir programlama diliyle... Öğreneceklerin çok değişmeyecek neredeyse bütün programla dilleri benzer ya da aynı paradigmaları kullanır. değişkenler, fonksiyonlar, şablonlar, nesne yönelimi vs... sadece implementasyonları biraz farklılık gösterir.

Dil yerine temel programlama konseptlerine yoğunlaşan biri C ile de kolay başlar, C++ ile de. C++'ı pointerlar ve templateler (temel programlama konsepti değil ikisi de tam olarak) dışında Pythona göre zor kılan tek bir şey söyle. Kabul edeyim iddiani.
Evet, aslında olaya biraz mantıklı bakınca arkadaşa verdiğiniz cevapta haklısınız, zorlanma kısmında bir sıkıntı yok ama C ve C++'ı birlikte öğrenirse backend konusunda çok güçlü kodlar yazabilir diye genellikle C ve C++ birlikte öneriliyor. Ki arkadaş, konuyu iş ilanları şeklinde açmış. Backend elemanına duyulan ihtiyaç cidden fazla şirketlerde / diğer yerlerde falan. Frontend de zor bulunuyor ancak backend ayrı bir zorluk.

Mesela spesifik bir örnek vermem gerekirse backend için C'den öğrendiği ağ protokollerinin mekanizmasına ilişkin bilgileri sayesinde yarın gidip Node.js'de TCP tabanlı özel bir iletişim protokolü geliştirip kimlik doğrulama yönetimli bir eş zamanlı mesajlaşma uygulaması yapabilir veya direkt bu protokolü C ile de geliştirebilir.

İş ilanlarına backend kısmından girerse ve iyi temeli varsa cidden iyi ekmek koparır. Backend için yalnızca kod yazmak yetmez, kodun nasıl çalıştığını da bileceksin. Backend, ezberi affetmez.

C dilini bilen ve aktif olarak oyunlar yaparak öğrencilikte ek gelir kazanan biriyim. Eğer detaylı bakarsanız Python C dilinden daha çocuksudur. İş performans ve işlevse tabii ki C arkadaşın işine daha çok yarar. Hem Python'un eğitim içeriğini ulaşmak daha kolay Python içeriği daha bol diye diyorum yoksa isterse C'den başlasın kişiden kişiye değişebilir bazen.
Geçerli bir argüman değil. Zorluk veya kolaylıkla ilgili hic bir info yok "eğitim içeriği" dışında ki o da yanlış. Arayana bol bol C++ kaynağı var. Ulaşmak o kadar zor değil. Msdn, cplusplus.com, cppreference.com, devdocs... Daha bunlar benim aklıma gelenler. C++ ne zor, ne kolay. Python da aynı şekilde.

Geçerli bir argüman değil. Zorluk veya kolaylıkla ilgili hiçbir info yok "eğitim içeriği" dışında ki o da yanlış. Arayana bol bol C++ kaynağı var. Ulaşmak o kadar zor değil. Msdn, cplusplus.com, cppreference.com, devdocs... Daha bunlar benim aklıma gelenler. C++ ne zor, ne kolay. Python da aynı şekilde.

Burada argüman sunma eğiliminde bulunmadım. İki dilide net bir şekilde biliyorum. Benim gözümde bariz bir şekilde Python daha basit ve net terimlere sahip. Senin fikrini bilemem onun fikrini bilemem ama benim fikrim bu yönde.

Burada argüman sunma eğiliminde bulunmadım. İki dilide net bir şekilde biliyorum. Benim gözümde bariz bir şekilde Python daha basit ve net terimlere sahip. Senin fikrini bilemem onun fikrini bilemem ama benim fikrim bu yönde.
Her iki dili ben de biliyorum ve tekrar söylüyorum, C++'ı zorlaştıran tek konu pointer ve template, ki dokümandan yararlanirsan o kadar zor değil. C++'a yeni eklenen seyler zorlayabilir, onlar da yeni özellikler zaten ve temel programayla ilgili değiller.

Geri
Yukarı