Canlı derslerden hiçbir şey anlamıyorum

Başka ne çareniz var ki? Problemler çözülmek için var ve ders çalışmaktan başka çareniz yok, elinizin altında internet var, erişemediğiniz bilgi yok, biraz istekli olup çözüm yolları üretmeniz gerekiyor.

7. sınıfta çok kötü bir sınıftaydım, 30-35 kişi vardı sınıfta, dersler kimsenin umurunda değildi ama ben yine de çalışıp takdir almıştım ve benden başka takdir alan yoktu, o arkadaşlarım muhtemelen iyi bir liseye gidemediler ama ben en azından doğru düzgün ders görebileceğim liselere gittim, etrafınızdaki insanlara uymak istiyorsanız buyurun.
Dersi dinliyorum, hocanın çizdiklerine bakıyorum ama vallahi ilk defa duyduğum bir dil gibi hissediyorum, hiçbir şey anlamıyorum. Nereden başlayacağım çalışmaya, onu bile bilmiyorum. Anlasam çok hevesleniyorum derslere. Bilişim bölümündeyim ve bilgisayar dersi dışında hiçbir dersi anlamıyorum. Matematik dersinde uzun bir süre dinledim ve ekrana baktım, öylece kalıyor. Bir yöntemini bulamıyorum.

En iyisi sınıf konularını izleyip öğrenin. Yüksek ortalaması olanları aldırış etmeyin. Yıl sonu gelmiş bir bakmışsınız sınıfta kalacağım diye ağlayan kişi takdir almış. Kendinize koşul koyup çalışın. Mesela ders çalışmaya yemek yemek için mecburum düşünün. Yani çalışmazsanız hayatınızın sonu olacakmış gibi düşünün. Ister istemez dersi severek dinlemeye başlıyorsunuz. Ders kaydını sonradan izleyebilme şansı varsa annenize ders bittikten sonra izleyince öğreniyorum derseniz biraz anlayış gösterir.

Dersi dinliyorum, hocanın çizdiklerine bakıyorum ama vallahi ilk defa duyduğum bir dil gibi hissediyorum, hiçbir şey anlamıyorum. Nereden başlayacağım çalışmaya, onu bile bilmiyorum. Anlasam çok hevesleniyorum derslere. Bilişim bölümündeyim ve bilgisayar dersi dışında hiçbir dersi anlamıyorum. Matematik dersinde uzun bir süre dinledim ve ekrana baktım, öylece kalıyor. Bir yöntemini bulamıyorum.
Bazı derslerde ben de öyle hissediyorum ama insanlık hali, insan zaten zorluklara rağmen çalıştığında başarılı oluyor, hepinize nasıl çalışacağınızı veya ne yapmanız gerektiğini söyleyemem fakat dünya böyle, çevrenize rağmen toparlanıp çalışmanız gerekiyor, koşullar ne kadar kötü olursa olsun, şunu da unutmayın iyi koşullardan ziyade kötü koşullarda başarılı olmak bence daha kolay çünkü insanlar vaz geçmeyi çok seviyor, vaz geçen değil de zorluklara rağmen çalışmaya istekli insanlardan olun.

9. sınıfın 2. dönemini görmedik, pandemi ilk başladığı zamanlar 1. dönem sonu gibiydi. 10. sınıfta haftada 1 gün meslek dersi görüyorduk yüz yüze, o da geçenlerde bitti. 9. sınıfta görmediğim konuyu online derste anlatıyor hoca. Anlamamama ve başımın şişmesine rağmen anne zoruyla dinliyorum. Zaten derste 6-7 kişi var yok, hoca soru soruyor. "Hocam, bilmiyorum." dememe rağmen "Olsun, sen cevapla." diyor. İngilizce dersine bayılıyorum ve çalışmadan yüksek notlar alıyorum, ama matematiği gördüğüm halde zor geçiyordum, şimdi görmediğim konudan sorumlu tutulacağım. Cidden bir şey anlamıyorum canlı derslerden. Anlasam hevesle dinleyeceğim ama tek gördüğüm anlamadığım sorular, içinde sayı olmayan matematik işlemleri. Anneme bunu söylediğimde "Ben de senin zamanından geçtim (?), çalışırsan öğrenirsin." diyor. Cidden kafayı yiyeceğim, anlamadığım konuları görmekten. Önceden annem bu canlı derslerden bihaberdi, o yüzden çok rahattım. Yarıyıl tatili bittiğinde annemi sınıf grubuna eklemişler, sürekli canlı derslere girmemi zorluyor. Bari dersi dinlerken çok sıkılmayayım diye oyun falan oynayayım diyorum sınıf arkadaşımla, gelip "canlı dersi tam ekrana al, oyun oynama." diyor. Ne yapmam gerek? Görmediğim konulardan sorumlu tutulacağım birde. Mart ayında sınav yapacaklarmış. 10. Sınıf tekrar kitabı verdiler ama ben görmediğim konunun devamını anlayamıyorum. 9. sınıfın tüm konularına baştan mı çalışmam lazım? Arkadaşlarımla sesli konuşurken onların annelerinin derse zorladığını hiç duymadım. Sınıf arkadaşım ile oyun oynarken ona sorduğumda "Dersi telefondan açıyorum ve sessize alıyorum, annem kızmıyor" dedi. Geçen yıl belge ve yüksek ortalama ile geçen arkadaşım bana bu sene "Ne yapacağımı bilmiyorum, sınıfta kalacağım." dedi. Annem hala "En azından sınıfı geç" diyor ama İngilizce dışında neredeyse hiçbir dersten anlamıyorum.
Ben de 10. sınıfım. Benim sorunum tam olarak bu değilse de ben komple derse ya giremiyorum girsem de aynı şekilde hiç bir şey anlamadan kapatmak zorunda kalıyorum. Sonrasında konulara bakayım diyorum, çalışmaya başladığımda boşa çalışıyormuş gibi hissediyorum çünkü o kadar fazla biriken konu var ki hangi birine çalışacağımı şaşırıyorum. İngilizce, edebiyat ve coğrafyadan geçeceğimi düşünsem de diğer dersleri kesinlikle anlayamıyorum. Meslek derslerinden çok fazla geri kaldım, uygulamalı görülecek temel denizcilik dersinden de doğal olarak hiç bir şey anlamıyorum. Ve çoğu ebeveyn, sanki daha önce bu durumu yaşamış gibi davranıyor. Sınavları yapacağız diyorlar, erteyeceklerini son gün söylüyorlar. Biz tüm hazırlıkları tamamlamışken. Devletin yurdundan ayrıldığım için ona göre özel yurt bakmam gerek. Alay ediyorlar sanki. Geçen aylarda sınav olacak dendi, biz de ona göre üniformasıdır, rütbesidir herşeyi yeniledik ve tam özel yurt ile 2 haftalığına anlaşacakken iptal olduğu bilgisi geldi. Çocuk oyuncağı gibi yapıyorlar, madem erteyeceksiniz bunu 3-4 gün önceden haber verebilirsiniz. Zaten zoom denen illet programın elli tane sorunu var. İlk başlarda ID ve Şifre kabul etmiyordu, ben de arkadaşlarımdan link alıp öyle giriyordum. Sonrasında artık linklere tıklasam da şifre istemeye başladı ve yine geri kaldım. Şu sıralarda da ''yöneticinin konuşmayı başlatmasını bekleyin'' yazısı geliyor ve kalıyor. Örneğin 13:30 da başlaması gereken derse saatinde bağlanmaya çalışıyorum, bekliyorum, saat 13:40 olmuş ses seda yok. Biz bu şekilde geri kala kala nasıl tam olarak anlayabileceğiz? Bir de 11 ay boyunca evde bir şekilde kalmış olmanın verdiği bunalımı saymazsak tabii. Kalan meslek derslerini yazın telafi mi yaparlar yoksa başka bir engel olarak karşıma çıkar mı bunu da kesinlikle bilmiyorum. Yani durum hiç iç açıcı değil. Sınav tarihinin ertelenmesi dışında hiç bir ümidim kalmadı. Sınıfta kalırsam zaten sene kaybı benim için çok kötü olur. Kendimi kapana kısılmış gibi hissediyorum, bu durumlar umarım en kısa sürede biter... diyecektim ama dur parti verenler, toplu alanlarda gezenler, maske takmayanlar ve karantinalardan kaçanları unutmuşum.

Rehber Matematik ve Bizim Hocalar kanalından PDF çıktı alıp öyle çalışmanı öneriyorum. 11. sınıfa kadar matematikten kaldım bu adamlar sayesinde dersleri anlamaya başladım.

Ben de 10. sınıftayım şu an. Zaten konular çok değil. 1 Kasım'a kadar işlediğimiz konulardan çıkacak. Hocalara Geldik gibi kanallardan konuya çalışabilirsin. Ben öyle yapıyorum. Matematik için "Matematiğin Güler Yüzü" diye bir kanal var. Bakmanı öneririm.

Söyleyince ailem tarafından "Fetöcü" ilan ediliyorum. Benden 4 yaş büyük kuzenimle kara kara düşünüyoruz bazen.
Ona karşı yapılacak bir şey yok maalesef, elemanlar ülkenin dini zaafını çok iyi bir şekilde istismar ettikleri için, istismar ettikleri kitleden kolay kolay oy kaybetmezler. Yinede çevreye bu görüşü yaymakta fayda var.

Yeni konular

Geri
Yukarı