CASPER CN, CM Serisi leptoplar A15FB, A15EC, A15YA, A15FD, A15/C51F0A84, A15CR

Hocam sayenizde 506 sürümünü Windows üzerinden yaptım. 508'in (ya da daha yenisi de olabilir) Windows üzerinden olanı mevcut mudur?
Maalesef son sürüm konudaki 508 olandır. Onun ile de güncelleyebilirsiniz rehberde anlatıldığı şekilde.

Diğer sorunların Windows formatında düzelebilecek sorunlara benziyor.

1. adımı şu şekilde tekrar deneyin. 98 ekranı geldiğinde şunu yazıp entara basın:
aflash3 /AUTO:A15_4m.208 /ALLBIOS /RST

Eğer bu şekilde de güncelleme başlamaz ise altta verdiğim yerden rar'ı indirip bootable ettikten sonra rar içindekileri usb belleğe atıp 98 ekranında DENEME yazıp entera basın ;
A15 208.rar

Eğer DENEME olanı doğru düzgün güncelleyip Windows'u doğru düzgün açılan olursa devamında olan güncel olanları benden istesin.

selamlar. size mesaj atamadım o yüzden burdan yazmak zorunda kaldım . 1.mesajınızda verdiğiniz güncellemelerden biosu güncelleyemedım fakat bu alıntı yaptığım mesajdakı dosyalarla güncelledim . elimde seri numarsı olmadığı için casperdan dosya alamıyorum .bu adımı geçtim sonraki adımlar için yardımcı olur musunuz ?

@Murat5038

Bilgisayarım A15FB bunu biliyorum. Casper'ı aradım buradan bulamayınca update'ı. Onlar 9 basamaklı bır serı numarsı sordu, onu bılmıyorum :) Şu anki sürüm 208. Sizin verdiğiniz deneme 208 ile yaptım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Casper'ın win8 ile olan ilk imtahan'ını hatırlayan çoktur :)
Önceki yazılarımda ve Recep beyin blogunda paylaştığı Casper CN serisi için olan bios güncelleme dosyası, 212 ile sorun yaşayan kişiler 303 sürümlü bios dosyasını paylaşmıştık.

Şimdi ise Daha üst sürümleri olan Güncel bios dosyalarını verip anlatacağım.
Başlıkta belirtilen A15 Serilerinden biri ise Leptop'unuzun Anakart modeli, Altta yazdıklarımı uygulayın. Aida64 veya CPUID gibi programlardan bakabilirsiniz.

Konuda yazdıklarım harici CN serisi leptopunuz var ise de deneyebilirsiniz(Mesuliyet size aittir)

4 Aşamada En güncel biosunuzu güncelleyebilirsiniz.

*Başlamadan önce Leptopunuzu Şarj'a takıp işlemlerinizi yapın.

1. Aşama A15-4MB-208
Yeni link.
Sürüm 208

Linkten indirip masaüstünde bir klasöre çıkartın,
Forumda usb booable yapmayı öğrenip uygulayın,
Masaüstüne çıkarttığınız bios dosyalarını usb belleğin içine atın,
Biostan Usb boot edip 98 ekran geldiğinde "go1" yazın,
İşlem bittikten sonra Bilgisayarı yeniden başlatın, Biostan Default işlemini uygulayın ve bilgisayarınızı açın.

Not 1: 1. aşamayı geçti iseniz Usb belleğinizin içinde "old.202" adında dosya oluşması lazım bu dosyayı silinmeyecek bir yerde saklayın.
Not 2: Usb belleğinizin içinde bir tane de notdefteri olması lazım içinde yazdıklarını işlem tamamlandıktan sonra Burda paylaşmanız iyi olur.

-Windows üzerinden Güncellemek isteyenler 1. aşamayı geçen kişiler bunu yapabilirler,
-Programı yönetici olarak çalıştırıp, Antivirüslerinizi kapatın/devre dışı bırakın,
-Windows üzerinden güncelleme yapamayan veya yapmak istemeyenler 3. aşamayı uygulayabilirler.

2. aşamayı da geçen kişi Biostan tekrar default yapmayı unutmasın.

-Usb booable yapın,
-Bu aşamada bulunan linki indirin ve masaüstünde boş bir yeni klasöre çıkartın,
-Masaüstüne çıkarttığınız bios dosyalarını usb belleğin içine atın,
-Biostan Usb boot edip 98 ekran geldiğinde "go3" yazın,
-İşlem bittikten sonra Bilgisayarı yeniden başlatın, Biostan Default işlemini uygulayın ve bilgisayarınızı açın.

Not 1: 2. Aşamayı geçen kişi 3. Aşamayı yapmak zorunda değildir.
Not 2:
Usb belleğinizin içinde bir tane de notdefteri olması lazım içinde yazdıklarını işlem tamamlandıktan sonra Burda paylaşmanız iyi olur.
*Not 3: Eğer Verdiğim dosya ile sorun çıktı veya güncelleyemediniz ise Bu linkte ki dosya ile güncelleyin.
A15-506
Yeni link

(*)= 98 ekranında "go2" yazmanız gerekli.

-Usb booable yapın,
-Bu aşamada bulunan linki indirin ve masaüstünde boş bir yeni klasöre çıkartın,
-Masaüstüne çıkarttığınız bios dosyalarını usb belleğin içine atın,
-Biostan Usb boot edip 98 ekran geldiğinde "go4" yazın,
-İşlem bittikten sonra Bilgisayarı yeniden başlatın, Biostan Default işlemini uygulayın ve bilgisayarınızı açın.

*** Konuda adı geçen bios dosyalarından doğabilecek sorunlardan Forum ve şahsım sorumlu tutulamaz Kullanıcının Dikkatine.

Önemli not:
Bioslarda çok önemli iyileştirmeler bulunmaktadır, Geliştirme ve Ekran kartı bios sürümlerinden tutun hızlanma ve stabilite açısından bir sürü iyileştirme bulunuyor. Konuda Bu iyileştirmeleri yazmamamın sebebi ise 4/5 Sayfa sadece İyileştirme bilgileri bulunduğundan :) Eklenmemiştir .

Yapamadığınız yer veya zorlandığınız yer olursa Konu altında hangi aşama ve hangi dosya ile ilgili bilgi verip yardım isteyebilirsiniz.

Başarılar dilerim :)

1. aşamayı gerçekleştiriyordum. go1 yazıp enter'a bastım. Aşağıdaki hatayı verdi.

"auto & dump can't be used at the same time"

Nasıl devam etmeliyim? CN serisi Casper kullanıyorum. Anakartım A15.

Düzenleme: 1. aşamayı geçebildim, DENEME dosyası ile.
2. aşamaya geldim fakat Windows üzerinden güncellemeyi gerçekleştiremedim bende 3. aşamaya geçtim. go3 komutu ile denedim fakat hata aldım. Ondan sonra go2 dosyası ile denedim bu seferde "The update image size doesn't equal to the Current BIOS" hatası ile karşılaştım.

Şu an BIOS sürümüm 207'den 208'e çıktı. Bu hatayı nasıl aşabilirim?

Ayrıca aşağıda alıntıladığım cevaptaki dosya silinmiş bunu tekrar yükler misiniz?

Verdiklerimle aynıymış zaten en baştakiler yani biraz düzenleme yaptım bakalım olacak mı olmaz ise maalesef boyut olarak yükseği var küçüğü yok. O yüzden olmaz ise olmayacak.
Altta verdiğim de DENEME komutuyla yapacaksın. O yüzden önceki indirdiğin dosyalarla karışmasın sil öncekilerini.
Deneme 506.rar — RGhost — файлообменник
En başta dediğim deneme ile ilgili kısmı bu linkle değiştirdiğini düşün ve bu verdiğim dosyalarla deneme işlemini tekrarla.

Son düzenleme:
Maalesef orada deneme olarak verdiğimden linkini geçici koymuştum. Yüklü sürüm ile düzgün kullanabiliyorsanız o şekilde devam edebilirsiniz.

Cevabınız için teşekkür ederim. Aslında BIOS güncellemek istemiyordum. Ama aldığım SSD'de hız sorunları yaşıyorum ve araştırdığım kadarıyla bunun sebeplerinden biri de BIOS olabilirmiş. O sebeble bir şekilde güncelleme çalışıyorum. Aşama 1 için verdiğiniz DENEME sürümü çalıştı diğerinin aksine. O nedenle belki 3. aşama için verdiğiniz DENEME sürümüde çalışabilir diye düşündüm.

Cevabınız için teşekkür ederim. Aslında BIOS güncellemek istemiyordum. Ama aldığım SSD'de hız sorunları yaşıyorum ve araştırdığım kadarıyla bunun sebeplerinden biri de BIOS olabilirmiş. O sebeble bir şekilde güncelleme çalışıyorum. Aşama 1 için verdiğiniz DENEME sürümü çalıştı diğerinin aksine. O nedenle belki 3. aşama için verdiğiniz DENEME sürümüde çalışabilir diye düşündüm.
sorunu çözebildiniz mi bende de ADATA SU650 SSD var ve okuma yazma hızı yarı yarıya düşük yani SATA 3 portunda olmasına rağmen Sata 2 portunda görüryor Zannedersem BİOS güncelemme gerekiyor çünkü diğer bütün güncellemeleri yaptım sadece bisou güncelleyemedim. buradaki bütün basamakları denedim yine de hiç biri olmadı..
BİOSU güncellemeyi başardım Sürüm 509 :) Ancak SSD sorunu devam ediyor. Bisosu nası yaptığımı anlatayım belki bir arkadaşın işine yarar. Öncelikle Windowstan bios yüklemek için 2. Aşamada verilmiş linkten olan A15-WIN-506 buradan 506 sürümü indirip windowstan kurudum ve şaşırtıcı şeilde oldu. :) bunun ardından flash ile boot ederek 508 sürümü yaptım ve o da oldu. Son olarak flash bellek ile boot yapıp Casper in bana mail ile attığı 509 sürümü yaptım ve o da oldu. Şuanda 509 sürümde biosum. Ancak SSD nin sata 3 portunda olmasına rağmen sata 2 portunda olduğunu zannetmesi devam ediyor. Herkeze Teşekkürler.

Dosya Ekleri

• 509 bios oldu.JPG
    509 bios oldu.JPG
    120,9 KB · Görüntüleme: 34
Son düzenleme:

Geri
Yukarı