Casper Nirvana F650 hazır EFI

Benimle aynı model laptop kullanan arkadaşlar için kendi EFI dosyamı paylaşıyorum. Tabii bu EFI'yi tek başıma hazırlamadım, sizlerin yardımı sayesinde @tristessehivernale @Kleyn @453482 @ritminkolesi ve diğer Hackintosh konusunda yardımcı olan arkadaşlar. EFI ile ilgili paylaşmam gerek bir şey yok sanırım, sadece kamera çalışmıyor.

Sistem özellikleri:
•i5-8250U
•Intel UHD Graphics 620/ Nvidia GeForce 940MX (940MX kullanılamıyor çünkü Optimus var)
•8 GB 2133 MHz RAM
•Ralink RT 5370 USB Wi-Fi / RTL8111 Ethernet (RTL8723BE var fakat macOS tarafından desteklemiyor)

EFI, OpenCore 0.7.4 sürümü ile geliyor, Monterey 12.1 ile sorunsuz çalışıyor. Eksik bilgi söylediysem söylerseniz sevinirim.

Monterey imaj linki:

EFI:

Monterey imajını BalenaEtcher ile en az 16 GB bir USB'ye yazdırıyoruz, yazma işlemi bittikten sonra dosya gezgininden USB'nin EFI bölümünü bulup içindeki EFI'yi bu EFI ile değiştiriyoruz. Bilgisayarı USB'den boot ettikten sonra gerisi normal Monterey kurulumu.
Kurulum sonrası bu adımları uygulayarak MLB, Seri numarası vb. değerleri değiştirin! Rehber: GenSMBIOS kullanımı

Bu videodan yardım alabilirsiniz:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kurulum sonrası bu adımları uygulayarak MLB, Seri numarası vb. değerleri değiştirin! Rehber: GenSMBIOS kullanımı

Son düzenleyen: Moderatör:
Normalde USB Wi-Fi'ler için kext yüklemek gerekebiliyor, bizim USB Wi-Fi kartımız için de kext gerekiyor. Ben EFI'yi şimdi kullandığım haliyle attığım için içine USB Wi-Fi için kext yüklü olarak geliyor. Tabii her USB Wi-Fi aynı kext ile çalışmayabilir.

İlk olarak buradan programı indirin.
Eki Görüntüle 1281936
Eki Görüntüle 1281938
Eki Görüntüle 1281942
Böyle bir uyarı çıkacaktır, vazgeçe basıp sistem seçeneklerinden güvenlik kısmından yine de aça basın.
Eki Görüntüle 1281943
Yükleyelim.
Eki Görüntüle 1281948Eki Görüntüle 1281949
Eğer yükleme sırasında sıp hatası verirse bilgisayarı kapatın ve tekrar açıp OpenCore menüsünde Recovery'i seçin. Sistem açıldığında Terminal'e girin ve şu komutu girin.
Csrutil disable.
Eki Görüntüle 1281951
Şimdi bilgisayarı kapatıp normal MacOS'a girip programı kurabilirsiniz.

Bu kısımda MAC adresini 0 yazıp geçebiliriz.
Eki Görüntüle 1281963
Bu kısımda ağ ismini eksiksiz yazıyoruz. Ağ ismi bir cihazdan kendi internetinize bağlanırken çıkan isim.
Eki Görüntüle 1281964
Burada da ağ şifremizi giriyoruz.
Eki Görüntüle 1281965

Burada tekrar ağ ismini eksiksiz yazıyoruz.
Eki Görüntüle 1281966

Burada sürdür sürdür diyerek devam ediyoruz.
Eki Görüntüle 1281970
Tamam'a basıyoruz.
Eki Görüntüle 1281974
Kurulum bitince Bitir'e basıp çıkıyoruz, yeniden başlatmamızı isteyebilir.

İnternete bağlanmak için USB Wi-Fi'yi bilgisayara takıyoruz ve masaüstünde oluşan connect D-linkutility'e iki kez tıklayıp açıyoruz.
Eki Görüntüle 1281980
Burada direkt connect Wi-Fi diyoruz.
Eki Görüntüle 1281996
İnternet bağlantınız başarıyla tamamlanmışsa üstte şu simgeyi görmeniz lazım.
Eki Görüntüle 1281998
Eğer her sistem açıldığında ona basıp bağlanmak istemiyorsanız sistem açılırken otomatik olarak programın açılmasını ayarlayabilirsiniz.

Connect D-Link Utility'i Dock'a sürükleyin. Sağ tıklayıp seçenekler kısmından oturum açıldığında aça basın.
Eki Görüntüle 1282011
Sonrasında programı tekrar Dock'dan çıkarabilirsiniz.
Eki Görüntüle 1282012

Hepsini sirasi ile yaptım ama ağ adından sonra ağ şifresi isteme ekranı gelmiyor kurulum bitiyor masaüstüne çıkana çift tıklayınca üstte waint connect yazısı belirip kayboluyor eksik olan nedir acaba?

Hepsini sirasi ile yaptım ama ağ adından sonra ağ şifresi isteme ekranı gelmiyor kurulum bitiyor masaüstüne çıkana çift tıklayınca üstte waint connect yazısı belirip kayboluyor eksik olan nedir acaba?
Gelmesi lazım hocam, SIP'i kapatmayı denediniz değil mi? Sanırım direkt dosyayı düzenleyip de bağlanabiliyorduk diye hatırlıyorum ama nasıl yapıldığını bilmiyorum, bir araştırırım.

Gelmesi lazım hocam, sıp'i kapatmayı denediniz değil mi? Sanırım direkt dosyayı düzenleyip de bağlanabiliyorduk diye hatırlıyorum ama nasıl yapıldığını bilmiyorum, bir araştırırım.

Sip hatası verirse yazmıssın vermedi diye yapmadım onu yapıp bir de öyle denerim.
Normalde USB Wi-Fi'ler için kext yüklemek gerekebiliyor, bizim USB Wi-Fi kartımız için de kext gerekiyor. Ben EFI'yi şimdi kullandığım haliyle attığım için içine USB Wi-Fi için kext yüklü olarak geliyor. Tabii her USB Wi-Fi aynı kext ile çalışmayabilir.

İlk olarak buradan programı indirin.
Eki Görüntüle 1281936
Eki Görüntüle 1281938
Eki Görüntüle 1281942
Böyle bir uyarı çıkacaktır, vazgeçe basıp sistem seçeneklerinden güvenlik kısmından yine de aça basın.
Eki Görüntüle 1281943
Yükleyelim.
Eki Görüntüle 1281948Eki Görüntüle 1281949
Eğer yükleme sırasında SIP hatası verirse bilgisayarı kapatın ve tekrar açıp OpenCore menüsünde Recovery'i seçin. Sistem açıldığında Terminal'e girin ve şu komutu girin.
csrutil disable
Eki Görüntüle 1281951
Şimdi bilgisayarı kapatıp normal macOS'a girip programı kurabilirsiniz.

Bu kısımda MAC adresini 0 yazıp geçebiliriz.
Eki Görüntüle 1281963
Bu kısımda ağ ismini eksiksiz yazıyoruz. Ağ ismi bir cihazdan kendi internetinize bağlanırken çıkan isim.
Eki Görüntüle 1281964
Burada da ağ şifremizi giriyoruz.
Eki Görüntüle 1281965

Burada tekrar ağ ismini eksiksiz yazıyoruz.
Eki Görüntüle 1281966

Burada sürdür sürdür diyerek devam ediyoruz.
Eki Görüntüle 1281970
Tamam'a basıyoruz.
Eki Görüntüle 1281974
Kurulum bitince Bitir'e basıp çıkıyoruz, yeniden başlatmamızı isteyebilir.

İnternete bağlanmak için USB Wi-Fi'yi bilgisayara takıyoruz ve masaüstünde oluşan Connect D-LinkUtility'e iki kez tıklayıp açıyoruz.
Eki Görüntüle 1281980
Burada direkt Connect WIFI diyoruz.
Eki Görüntüle 1281996
İnternet bağlantınız başarıyla tamamlanmışsa üstte şu simgeyi görmeniz lazım.
Eki Görüntüle 1281998
Eğer her sistem açıldığında ona basıp bağlanmak istemiyorsanız sistem açılırken otomatik olarak programın açılmasını ayarlayabilirsiniz.

Connect D-Link Utility'i Dock'a sürükleyin. Sağ tıklayıp seçenekler kısmından oturum açıldığında aça basın.
Eki Görüntüle 1282011
Sonrasında programı tekrar Dock'dan çıkarabilirsiniz.
Eki Görüntüle 1282012
Buraya kadar ve sonrası birebir yaptım ama bu ekran gelmedi bir türlü recovery e girip o koduda yazdım ama olmadı yine aynı
Recovery modunda iken de bu şeklide yaptım ama yine de olmadı.

Dosya Ekleri

• Ekran Resmi 2022-01-25 18.01.45.png
    Ekran Resmi 2022-01-25 18.01.45.png
    14,6 KB · Görüntüleme: 37
  • IMG_20220126_194951.jpg
    IMG_20220126_194951.jpg
    106 KB · Görüntüleme: 34
Son düzenleme:
Şimdiki D-Link Utility'i açıp Uninstall deyin, silindikten sonra bilgisayarı yeniden başlatın. Sonra benim eskiden indirdiğim versiyon ile deneyin.
Bu arada kurarken bu sefer USB Wi-Fi takılı olsun, belki bu yüzden de oluyor olabilir. Eğer yine olmazsa MAC Adresine 12 haneli sayılardan ve harflerden oluşan bir kombinasyon girin (Harflerin büyük yazılması önem gösterir mi bilmiyorum ama siz harfleri büyük yazın). Eğer yine olmazsa başka bir utility bulmak lazım.

Son düzenleme:
Şimdiki D-Link Utility'i açıp uninstall deyin, silindikten sonra bilgisayarı yeniden başlatın. Sonra benim eskiden indirdiğim versiyon ile deneyin.
Bu arada kurarken bu sefer USB Wi-Fi takılı olsun, belki bu yüzden de oluyor olabilir. Eğer yine olmazsa Mac adresine 12 haneli sayılardan ve harflerden oluşan bir kombinasyon girin (harflerin büyük yazılması önem gösterir mi bilmiyorum ama siz harfleri büyük yazın). Eğer yine olmazsa başka bir Utility bulmak lazım.

Tamamdır deneyeyim.
Tamamdır deneyeyim.

Dosyayı bozuk diye açamıyor macOS.

Son düzenleme:
Hocam bir de bundan tümünü Indir'e basıp deneyin.

Senin verdiğin dosya ile olmuyor yine aynı hata ama resimdeki ile kurunca da USB Wi-Fi takılı değil hatası veriyor tamamen yabancıyım macosa değişik hatalar var kusura bakma seni de rahatsız ediyorum ama.

Dosya Ekleri

• IMG_20220126_230818.jpg
    IMG_20220126_230818.jpg
    156,7 KB · Görüntüleme: 28
Hocam aslında benim attığım Github linkli dosya ile sıkıntısız olması lazımdı, garip geldi. Başka bir Monterey'de çalışan Utility bulursam buraya atarım.

Geri
Yukarı