CAT6 kablo değişimi sonrası değerler

blacktiger5

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Elektronik-Bilgisayar-Tamir
Arkadaşlar merhaba, internetim de kopmalar nedeniyle CAT6 kablo çektim kablo eki kalmadı, internet hızım 16 Mbit ama alt yapıdan dolayı 12 Mbit geliyor sizce değerlerim normal mi? Yorumlarını bekliyorum ve değerlerimi daha net hızda nasıl alırım başka ne yapılabilir, teşekkür ederim.

11.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar merhaba, internetim de kopmalar nedeniyle CAT6 kablo çektim kablo eki kalmadı, internet hızım 16 Mbit ama alt yapıdan dolayı 12 Mbit geliyor sizce değerlerim normal mi? Yorumlarını bekliyorum ve değerlerimi daha net hızda nasıl alırım başka ne yapılabilir, teşekkür ederim.

Eki Görüntüle 782081

Altyapıdan kaynaklı 12 mi geliyor?
Acilen ISS ile görüşün SNR değerinizi düşürsünler. 16'nın tamamını kopmadan alabilirsiniz.
25DB SNR var. Bunu 15 civarına indirirlerse 16'nın tamamını alabilirsiniz.

Benim internetimde de %30'luk bir kayıp vardı. Bunu çözmek için bende CAT6 durumunu düşünüyordum. Fakat sonrasında modemimin 2.4 GHz bandında çalıştığını fark ettim. Dual Band desteği yoktu. Yeni modem satın aldım. 5GHz bandında kullanıyorum.

5GHz, 2.4GHz'e göre daha düşük çekim alanına sahip fakat daha kayıpsız iletim sağlıyor. Bu değişiklikten sonra 50'nin üzerine bile çıkıyor bazen hız testi yaptığımda.

Bunun dışında kablolu kullanmak her zaman en rahatı.

Tüm bunlardan önce ise size aldığınız hızda bir kayıp var mı yok mu ISS ile ilgili bir durum var mı yok mu sormalısınız.

Benim internetimde de %30'luk bir kayıp vardı. Bunu çözmek için bende CAT6 durumunu düşünüyordum. Fakat sonrasında modemimin 2.4 GHz bandında çalıştığını fark ettim. Dual Band desteği yoktu. Yeni modem satın aldım. 5GHz bandında kullanıyorum.

5GHz, 2.4GHz'e göre daha düşük çekim alanına sahip fakat daha kayıpsız iletim sağlıyor. Bu değişiklikten sonra 50'nin üzerine bile çıkıyor bazen hız testi yaptığımda.

Bunun dışında kablolu kullanmak her zaman en rahatı.

Tüm bunlardan önce ise size aldığınız hızda bir kayıp var mı yok mu ISS ile ilgili bir durum var mı yok mu sormalısınız.
Mevzuyu yanlış anladınız. Konu sahibi iç tesisattan bahsediyor.

Çok bilgili değilim bu konularda ancak kaç metre kablo çektiğine göre zayıflama değerleri ve hız değişiyor diye biliyorum. Size gelen hızda fazla kayıp var gibi gözüktü bana. Evde 2 adet masaüstü bilgisayar kullanıyoruz. Birisi direkt olarak modemle dip dibe 30 Cm'lik Ethernet kablosu ile bağlı, diğeri de benim odamda 40 metrelik CAT6 kablo ile bağlı ve 100 üzerinden 99.3'lük bir hız alıyorum. Altyapıdan dolayı hızınızda dalgalanmalar oluyor olabilir. Veya bazen yağan yağmur bile hatları bir şekilde etkileyebiliyor. ISS niz ile konuştunuz mu?

SNR(signal noise ratio) iletişim sinyalinin hattaki gürültüye oranıdır. 8DB'in altına düşmesi durumunda bağlantı kopmaları yaşanmaktadır. SNR değeri düşürüldükçe internet hızı arttırılabilir.
SNR Margin Ve Hat Zayıflaması Değerinin İnternet Hızına Etkisi Nedir? - Technopat
anladım snr değerleri için hız ayarları yaptırdım kablo cat6 kutuya yeni çektim kepkep ile çaktım binada hiç ek yok yine arayıp snr değerlerini düşürmelerini mi söyleyim.

Benim 8DB üstünde sorun yok mudur şu an üste arkadaş tam tersini söylemiş anlamadım.

12Mbps ile 25DB değere sahipsiniz. Bu durumda SNR değeri düşürülürse internet hızınız artacaktır. 10-15DB civarına indirildiği taktirde sorunsuz paketin tamamını kullanırsınız. ISS ile görüşün hızınızı yükseltsinler.
Şu an hızınız 12Mbps sabit. Bunu düzeltirler.

Geri
Yukarı