Çay nasıl yapılır?

Ustasından öğren bu işi sırayla anlatıyorum.

Altlı üstlü çaydanlık olduğunu farzediyorum şuan ben elektrikli olanı kullanıyorum ama diyelim ki tüpte çalışanda çay demleyeceksin.

• Çaydanlığın üstünü ve kapağını temizleyin
  • Ketılda su kaynatın
  • Göz kararı olarak 3-4 yemek kaşığı çay at üste. Varsa 1 çay kaşığı tomurcuk ilave güzel olur
  • Ardından ketılda kaynayan sudan altı %80 doldu
  • Üste ise göz kararı çay kapalı olacaksa az su, açık olacaksa çok su koy
  • Çok kişi içecekse çok çay atıp az su koyman gerekiyor
  • Ardından 10 dk en küçük gözde normal ateşte demle
  • Afiyet olsun

Üstad, ketıl'ı neden karıştırdınız oraya? Ketıl çay katilidir.

Demliğe önce sıcak su koyup üzerinde çay koymak daha iyi diyorlar. Yani önce çayı koyup sonra üzerine sıcak suyu boca edince çayı yakmış oluyormuşuz.
Niye her türlü kaynamış su ile temas etmiyor mu? Kaynamış suyu koyup 1-2 dk bekleyip sonra çayı eklesek anlarımda. Dediğiniz bana pek mantıklı gelmiyor. İki durumda da çay takribi olarak 99-100 derceye maruz kalıyor.

Çay yapmaya başladım ve 2 kere teknik değiştirdim ketıl da kaynayan suyu durdurdum şimdi de demliğe koyduğum çayı boşaltıp önce sıcak su koyacağım :D.
Ocağı falan da boşver. Çay en güzel közde olur. Hemen balkona çıkıp ne bulursan yak, üzerine de çaydanlığı yerleştir. Uff mis.

Çayı yakma olayı tam tersine çayın altında dakkalarca kaynayan suyu yukarı ilave ederseniz olur. Tabi çayın kalitesi ve ketılın suyu kaynatma derecesi gibi değişkenler var. Basit bir örnek vereyim ketılda kaynayan suyu daha kaynatamazsın ketıl atar ama çaydanlıkta ateşte kaynattıkça kaynatırsın ısısı gittikçe artar ketıldakini de geçer. Çaydanlıkta kaynayan suyun enerji değeri bile fazla.

@cengover_ekin Ben her türlüsünü denedim bu işlerde de hassasımdır. 5 çay karıştırmışlığım var ketılda çay yakma olayına 1 kere rastlamadım. Bence yalan haber o.

Yeni konular

Geri
Yukarı