Cayma ve iade hakkı

Endless Misery

Centipat
Arkadaşlar merhaba, ben bir siteden bir bilgisayar almıştım fakat memnun kalmayıp iade ettim ve yaklaşık 800 Türk lirası kesinti yapacaklarını söylediler. Sebepleri ise iade aldıkları bilgisayarı 2. el satacak olmalarıymış. Böyle bir yasal hakları var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kullanılmış ise var çünkü 14 günlük yasal iade hakkı kapalı kutu ve etiketleri açılmamış olması lazım sıfır diye tekrar satılabilir olması gerekli.

Arkadaşlar merhaba, ben bir siteden bir bilgisayar almıştım fakat memnun kalmayıp iade ettim ve yaklaşık 800 Türk lirası kesinti yapacaklarını söylediler. Sebepleri ise iade aldıkları bilgisayarı 2. el satacak olmalarıymış. Böyle bir yasal hakları var mı?
Arkadaşın zırvaladığı gibi bir şey söz konusu değil kutusu açılmış birçok ürünü iade ettim THH ile paramı da tam aldım hatta bana ödettikleri kargoyu bile iade aldım ama forumda denk geldim laptop için iade kararı çıkmayan olmuş kişiye özel yazılımları olduğu için başvuru metnini dikkatli yazmak lazım.

Yasada açık yazmakla olmuyor, boş konuşmuşsun varsa öyle bir yasa paylaş bilelim.
Ben had bildirmek için yasal kararı da atayım konuyu ziyaret eden genç arkadaşlar da iade sürecinden korkmasın.
IMG_20200317_160133.jpg

Merhaba, olayınız sonuçlanmadıysa katkıda bulunayım.

6502 sayılı TKHK m.48/4'e göre 14 gün içinde gerekçe göstermeden ve cezai şart ödemeden cayma hakkına sahipsiniz.
29188 sayılı MESAFELİ SÖZLEŞMELER YÖNETMELİĞİ m.13/2'ye göre malı, işleyişine, teknik özelliklerine ve kullanım talimatlarına uygun bir şekilde kullandığınız takdirde sorumluluğunuz doğmayacaktır.
Dolayısıyla bu süre zarfında eğer bilgisayarı olağan şekilde kullandıysanız bu bilgisayarın "2. el" olarak değerlendirilemeyeceği kanaatindeyim. Satıcıyı ikna edemezseniz, cezai şart olan 800 TL'yi ödememek için THH'ye başvurabilirsiniz.

Ancak hukukta uyuşmazlığın sonucuna yönelik "kesinlik" yoktur. Farklı kişiler aynı olayı aynı şekilde yaşamış olasalar bile farklı sonuçlar elde edebilirler. Bundan dolayı THH (Tüketici Hakem Heyeti)'ye meramınızı iyi anlatırsanız hakkınızı alacağınızı düşünüyorum.

Not olarak şunu belirtmek gerekir. Cayma hakkını yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile satıcıya bildirmeniz gerekir(di). Kalıcı veri saklayıcısı 6502 sayılı TKHK m.3/f'de açıklanmıştır.

Yeni konular

Geri
Yukarı