CD Project RED Davalarla Karşı Karşıya Kalabilir

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Cyberpunk 2077 ile birlikte başına gelmeyen kalmayan ünlü oyun geliştirici şirket CD Project'e toplu davalar da açılabilir.

IMG_20201221_003207.jpg
Cybersusak :D

Uzun süredir oyuncular tarafından beklenen ama çıkışı optimizasyon sorunları ile birlikte yapılan Cyberpunk 2077, CD Project'in dava edilmesine de sebep olabilir.

Yabancı haber kaynaklarına göre Varşova'da CD Project yatırımcılarıyla hukuçular arasında sıkı bir iletişim trafiği sürüyor. Bunun sebebi CD Project'e 286. kanuna dayanarak toplu bir şekilde dava açılması planlanıyor. 286 numaralı kanun finansal kazanç sağlamak gerekçesiyle yanlış bilgi verme durumunu kapsıyor.

Konuyla alakalı açıklamalarda bulunan CD Project yatırımcısı Mikolaj Orzechowski toplu dava açmayla ile ilgili çalışmaların devam ettiğini belirtti. Bununla birlikte New York'taki hukuk bürolarının biri de CD Project'e inceleme başlattığını ve maddi kayıp yaşayan yatırımcılarla birlikte çalışma çağrısında bulundu.

Olaylar Büyüyor​

Cyberpunk 2077 büyük bir girişim olsa da başarısızlığı maalesef bu sektör affetmiyor. CD Project'in bu oyundan önce çizdiği olumlu imaj bir ayda yerle bir olmuş durumda. Dilerim ki bir an önce toparlanırlar.

Hissedarları sevgi ve saygıyla selamlıyorum. 😆

Oyunu hypelayan kesim bitmemiş oyuna "yeni nesil rol yapma deneyimine hoş geldiniz" diyen, yeni nesil aksiyon deneyimine hoş geldiniz diyen pazarlama ekibidir. Oyunu hypelayan 7-8 tane huysuz yatırımcıya söz geçiremeyen onları ikna edemeyen CD PROJEKT RED genel kordinatörlüğüdür, oyunu hypelayan bu oyunun bozuk olduğunu görüp piyasaya çıkmasına müsaade eden kalite kontrol ekibidir. Para verdiğim bir oyun için tabii ki beklentiye gireceğim. Sen bir ürün alırken ya bu ürün kötüdür ben beklentiye girmeyim diye mi para veriyorsun ne saçma ya şu beklenti muhabbeti. GTA 6'yı, elder scroll 6'yı, God of War'u beklentiye girmeden mi bekliyorsun? Para verdiğim her şeyden beklentim vardır. Beklentisi olmayan da ya zengindir ya da saftır. Ayrıca oyun birkaç eksiği dışında gayet güzel. Teknik açıdan bu kadar sıkıntılı ve bazı noktalarda potansiyelini tamamen harcamış bir oyun olmasına rağmen kendini hiç sıktırmadan oynattırdı ve tatmin de ettirdi. Oyun dünyasının gerçekten en büyük en güzel oyunu olabilecekken beceremediler. Oysa ki oyunda inanılmaz bir potansiyel var ben bile oynarken bunları düşünebiliyorsam, ya şurası keşke şöyle olsa keşke şunu da ekleşey mişsiniz, bu böyle mi yapılır ya diyebiliyorsam koca şirketin bunu düşünememesi komik.
Sıra suçu firmaya atmaya geldi galiba? Zaten CDPR'nin Witcher serisinden beri bir oyunu çıkarır çıkarmaz kusursuz yapmayacağını bilmeniz lazımdı. Bu firmadan bu denli büyük bir oyunu hatasız bekleyip, hypledınız. Kabul edin artık, Turbox'tan MSI performansı beklediniz.

Kanıt at lütfen. Firma stüdyo satın aldıktan sonra geliştirmeye başlamışlar.
Bu oyun 2017-2018 yılında geliştirilmeye başlanmış.

Kanıta gerek yok 38 yıldır geliştiriliyor bu oyun. Stüdyo rahmetli dedemden kaldı bana. Ben kimim mi? Ben CD Projekt'in gizli Ceo'su. Kanıt benim sözlerimdir! Firmanın sahibi gibi yorum yapmayın valla oturduğum yerden kahkaha atıyorum ya.

-Oyun kaç yıldır geliştiriliyor?
-7
-nerden biliyorsun?
-7
-tamam ama nereden biliyorsun?
-evet
Sıra suçu firmaya atmaya geldi galiba? Zaten CDPR'nin Witcher serisinden beri bir oyunu çıkarır çıkarmaz kusursuz yapmayacağını bilmeniz lazımdı. Bu firmadan bu denli büyük bir oyunu hatasız bekleyip, hypledınız. Kabul edin artık, Turbox'tan MSI performansı beklediniz.

Muhtemelen hayatında hiçbir işte çalışmadın ve bundan dolayı böyle saçma düşünüyorsun. Kardeşim sen yarın bir ürün aldığında bozuk çıktığında o zaman da "ya suç firmada değil bende, ben çok beklentiye girdim" dersin. Suç firmada mı diyor ya yok bende. Ben söyledim gidin bir oyun yapın robotlar olsun, teknolojik şeyler olsun, oyunu her yerde dünyanın en farklı deneyimi olarak duyurun diye. Ben yaptım kardeşim bütün suç benim. Hatta oyunun tester ekibi direk benim. Tek kişi, benim. Fizik motorunu yapan da benim. Sabır selamet ya her geçen gün sitenin yaş ortalaması düşüyor ya. 10 yaşındaki çocuklar daha beklenti ne demek bilmeden "çok beklentiye girdiniz, CD projekt zaten öyle büyük firma değil" diye konuşuyor. Bu adamlar Witcher 3 diye bir oyun yaptı biliyor musun sen hiç duydun mu? Babam mı yaptı o oyunu.

Suç bu oyunu hypelayanlarda. Bu forumda da @Motionless IN White gibi birkaç arkadaş oyunu çok övdüler. CDPR bu kadar hypelanmaya izin vererek kendi başlarına bela açtılar. Hakettiler, hem 8 yıldır bir oyun geliştir hem de tarihin en iyisi olacak falan diye lanse edilsin. Ama gel gör ki 7 yıllık GTA V kadar bile kalitesi olmasın.

Hala GTA V mi karşılaştırıyorsun? Oyun bana göre çöp sana göre değil.
Rockstar Games çok sorunsuz oyun çıkartıyor değil mi? Daha GTA IV optimizasyon düzeltemediler. GTA V ilk çıktığında bug sorunları vardı.
RDR 2 PC'ye çıktığında optimizasyon ve bug sorunları vardı.
Demek ki her firma oyunları kusursuz yapamıyor.

Hala GTA V mi karşılaştırıyorsun? Oyun bana göre çöp sana göre değil.
Rockstar Games çok sorunsuz oyun çıkartıyor değil mi? Daha GTA IV optimizasyon düzeltemediler. GTA V ilk çıktığında bug sorunları vardı.
RDR 2 PC'ye çıktığında optimizasyon ve bug sorunları vardı.
Demek ki her firma oyunları kusursuz yapamıyor.

Ya bunlar bilmez bir şey. 1080 oyunu açamıyordu ya 1080. o dönemin 1080'i RDR 2'yi açamıyordu. GTA 5 ilk çıktığında NPC'ler havada uçuyordu. Sonra ne oldu? İkisi de çıktığı dönemin en efsane iki oyunu oldu. Oyun çıkartıp doğru düzgün Update getirmeyen tek firma vardır o da Bethesda'dır. Zaten akıllanmazsa onun da sonu Ubisoft'tur. İşte böyle nefret kusan ufak yaşlı, hiçbir bilgisi olmadan fikri olan kesim yüzünden geriye gidiyoruz resmen. Çıktığında hiç sorun olmadan çıkan oyunlar geride kaldı artık. Yarın Rockstar, Bethesta, Sony, santa monica, CD projekt hangi firma olursa olsun, grafiksel ve donanımsal anlamda teknoloji aldı başını gidiyor bunların hiçbiri artık sorunsuz oyun çıkartamayacak. Siz oyun yapmayı çok basit sanıyorsunuz. Hatırlayın bu yorumumu. Her büyük AAA oyun çıktığında firma fark etmeksizin, gelir buraya okursunuz bu yorumumu. Hepsi sorunlu çıkacak.

Burası Intel vs AMD'ye döndü iyice. Beklenti seviyesinin %10'unu bile hak etmeyen bir oyun için savunucuları çok fazla, garip.
(Oynadım.)

GTA IV Rockstar’ı batırmadıysa bu oyun da CDPR’ı batırmaz. Yapmaları gereken optimizasyonu halletmek. Bu süreçte eski nesil konsollardaki oyun dışında CDPR bir ayıp yapmadı. Rockstar RDR2’yi konsollardan bir sene sonra PC’ye optimizasyonu sorunlu olarak çıkardı, bu adamların tecrübesi çok daha az.

Ama konsol işini çözmeleri lazım, yoksa başları ağırır.

Burası Intel vs AMD'ye döndü iyice. Beklenti seviyesinin %10'unu bile hak etmeyen bir oyun için savunucuları çok fazla, garip.
(Oynadım.)

Sana göre öyledir bize göre öyle değil. Bu konu bu kadar basit. Sen baklava seversin, ben sütlü tatlı severim. Sen kola seversin, ben fanta severim. Dünyanın en harika oyunu da yapılsa hitap etmeyene etmez.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı