Cemaat yurtları kapatılmalı mı?

Sizce?

• Kapatılmalı

Oy: 141 62,9%
  • Kapatılmamalı

Oy: 15 6,7%
  • Denetlenmeli

Oy: 53 23,7%
  • Bu konuda bir fikrim yok

Oy: 15 6,7%

• Oy verenlerin toplamı
    224
Koskoca yazıda tek aile baskısını mı gördünüz?

burada vakit namazları zorunlu. Cemaat şeklinde kılıyoruz namazdan sonra ders var vs. 30dk sürüyor yaklaşık her vakit, günlük 1 saat burada olan kitaplardan okuman zorunlu haftanın 3 günü cemaat dersine katılman zorunlu yemekleri yine öğrenciler yapıyor, haftanın 1 günü temizliği yine biz yapıyoruz. Sabah namazıyla uyanıyorum, okula gidiyorum geliyorum, akşam namazı, yemek, okuma, yatsı namazı, cemaat dersi sonra saat 10 zaten ertesi gün tekrar 6.30 gibi tekrar namaza uyanıyorum. Pazartesileri böyle, diğer günler de cemaat dersi yok bir tek 8D e serbest oluyorum, hafta sonu da benzer yine 3 saat gibi vir şey kalıyor ve kalan zamanda adamakıllı ders de çalışamıyorum çünkü psikolojik olarak yorgun oluyorum.

O kadarını bilmiyorum da ateist olan biri zaten bunları isteyerek yapmaz zehir zindan olur. Ailesi de zorla sevmediği yere göndermiş. O durumda olan tanıdığım var aile evine gitmiyor. Çalışıp kendi hayatını kurtarmaya çabalıyor. Ben bunu kendime yediremem istemediğim yerde kalmaya beni kim zorlayabilir.

Sağ görüşlü insanlar ne alaka?
Solcugazete çok takip ediyorsunuz herhalde. :)
Hocam yanlış genelleme yaptım.
Her sağcı kötü değil.
Ama internette de bakarsan sağcılık hiyerarşi oluyor.
Sağcılık din ile siyasetin/günlük hayatın birbirine karıştırılması.
Sen 15 yaşından fazla değilsin başka konularda da gördüm hayatta başarılar ahirette anlatırsın eğer bana haklıysan. Sağ iyi değil sol ondan daha beter. Aç gözünü artık, sola oy atınca havalı veya iyi birine oy atmış olmuyorsun.
Sen aç gözünü.
Atatürk zamanında din ve siyaset karışmasın diye Diyanet'i kurdu.
Ama Diyanet siyaset yapıyor.
Sağcılık dinin sömürülmesidir.
İnsanlar senin dinini sömürünce hoşuna mı gidiyor.
İnsanlar sana karşı dinini kullanınca hoşuna gidiyorsa sağcılık harika.
Ama benim hoşuma gitmez.
Solculuk herkesin kendi dinini kendi içinde yaşaması.
Kim niye benim dinime karışsın!?

Cemaat yurdunda İngilizce eğitim verilmesini mi bekliyordunuz? Tabii ki yorucu olur. Önemli olan yorucu olup olmaması değil, çocuğun isteyip istememesi. Çocuk anladığım kadarıyla istemediği halde gidiyormuş, kendisine zulüm bu.
Çaresizlikten gidiyorlar, herkes zengin değil. Yurt fiyatları ucuzlamalıdır.

Her sağcı kötü değil.

Sen aç gözünü.
Ama benim hoşuma gitmez.
Güzel dostum, konusunun sağcılıkla ne alakası var, sağcılığın hiyerarşiyle ne alakası var, hiyerarşinin diyanetle ne alakası var, diyanetin dinin sömürülmesiyle ne alakası var? Ne anlatıyorsun?

Her birini bir tutmamak lazım aslında, 2015 yılında 2 ay kadar kaldım ev tutana kadar. Bizde hiçbir zorlama yoktu, isteyen istediği gibi serbestçe takılıyordu. Sadece gelmek istersen şurada ibadetimizi yapıyoruz bekleriz dediler. Ben gece yarısı Alsancak'tan geliyordum bir de pideciye götürüyorlardı hocam karnın açtır diye. Ancak giriş çıkış saatleri sınırlı, yemeklere şap atılan ve zorunlu ibadet olanları da mevcut. Cemaatler arasında bu konularda esneklik farkı var. İsteyen istediğine gider bizi alakadar etmez, sen bu yurtları kapatsanda tonlarca dergah mevcut ülkede.
Tabii birçok kişi istediği için değil mecbur kaldığı için buralarda kalıyor. Öncelikle bu yurtlara alternatif yaratmalısın, ayrıyeten zorla bu yurtlarda kalan öğrencileri eğitim hayatları boyunca devlet eliyle koruma altına almalısın. Yani öğrenci devlete zorla kaldığını beyan ettiği anda tüm barınma ihtiyaçları devlet tarafından finanse edilmeli. Aksi halde bu baskının altından bu insanları alamazsın. Devlet kontrolü altına alınarak baskıcı sistemleri engellenebilir, ancak dediğim gibi öğrenciye bir alternatif yaratamazsan bu yurtlar hele ki artan kiralar ve özel yurt ücretleri ile tek seçenek haline geldi.
Öğrencinin ibadet etmesi için eğitim hayatını elinden almak dini geçerliliği olan bir eylem değildir. Bilim için çalışmak, eğitim almak ibadet nezninde sayılır. Dipnot sağcı ya da İslam'cı değilim.

Çaresizlikten gidiyorlar, herkes zengin değil. Yurt fiyatları ucuzlamalıdır.

Bu duruma da bir çözüm olmalı mutlaka. Aile de gönderirken bir zahmet çocuğuna sorarsa daha güzel olur. Hatta gönderdikten sonra bile durumu kontrol ederse bu tarz olayların önüne geçilmiş olur. Fakat gönderildikten sonra anladığım kadarıyla durum sorulmuyor.

Her birini bir tutmamak lazım aslında, 2015 yılında 2 ay kadar kaldım ev tutana kadar. Bizde hiçbir zorlama yoktu, isteyen istediği gibi serbestçe takılıyordu. Sadece gelmek istersen şurada ibadetimizi yapıyoruz bekleriz dediler. Ben gece yarısı Alsancak'tan geliyordum bir de pideciye götürüyorlardı hocam karnın açtır diye. Ancak giriş çıkış saatleri sınırlı, yemeklere şap atılan ve zorunlu ibadet olanları da mevcut. Cemaatler arasında bu konularda esneklik farkı var. İsteyen istediğine gider bizi alakadar etmez, sen bu yurtları kapatsanda tonlarca dergah mevcut ülkede.
Tabii birçok kişi istediği için değil mecbur kaldığı için buralarda kalıyor. Öncelikle bu yurtlara alternatif yaratmalısın, ayrıyeten zorla bu yurtlarda kalan öğrencileri eğitim hayatları boyunca devlet eliyle koruma altına almalısın. Yani öğrenci devlete zorla kaldığını beyan ettiği anda tüm barınma ihtiyaçları devlet tarafından finanse edilmeli. Aksi halde bu baskının altından bu insanları alamazsın. Devlet kontrolü altına alınarak baskıcı sistemleri engellenebilir, ancak dediğim gibi öğrenciye bir alternatif yaratamazsan bu yurtlar hele ki artan kiralar ve özel yurt ücretleri ile tek seçenek haline geldi.
Böyle cemaat yurdunun gözünün yağını yiyeyim.

Her sağcı kötü değil.

Sen aç gözünü.
Ama benim hoşuma gitmez.
Solculuk Atatürk'ü sömürmekten başka bir şey yapmıyor. Şuan ki iktidar gider, Cemaat yurtları da hürriyet kapsamındadır, istersen git istemez isen gitme, sadece denetlenmeli bu zor bir şey değil.

Güzel dostum, konusunun sağcılıkla ne alakası var, sağcılığın hiyerarşiyle ne alakası var, hiyerarşinin diyanetle ne alakası var, diyanetin dinin sömürülmesiyle ne alakası var? Ne anlatıyorsun?
Yok konuyla ilgili değil.
Biri solculara ve foruma genel olarak gerici deyince sinirlendim.
Diyanet dini sömürüyor orası ayrı konu.
Bir gün cumaya gittim.
Hoca "Çıkmadan önce camları kapatın inşallah. Kapatanın duası kabul olsun." dedi.

Geri
Yukarı