Çene kası nasıl yapılır?

Selam kanka, yaşının 15 olması büyük bir avantaj çünkü hala mandibular ( alt çene ) ve maksilla ( üst çene ) kemiklerinin gelişimi açık ve fazlasıyla devam edecek. Çene hatlarını geliştirmen için sana tavsiyelerde bulunacağım, kendim uyguladığım ve fazlasıyla sonuç gördüğüm tavsiyeler... Ama öncelikle çenenin belirgin olmadığı için üzülme çünkü bunun için erken. Çünkü yüzünün oturmasına daha epey zaman var. Ortalama olarak maksilla ve mandibula kemikleri 17-18-19 yaşlarında zirve yapar.

Bazı insanlar üniversiteye dahil bebek yüzlü şekilde girerler ama üniversite bittiğinde yüzleri oturmuş, yetişkine dönmüş olurlar.

Çene hattını geliştirmek için;

Not: Dostum her şeyden önce çene kemiklerinde dişlere bağlı olarak bir problem olma ihtimali olabilir. Bunun için kesinlikle gecikmeden bir ortodontiste görünmeni öneririm. Dişlere bağlı oluşan çene problemleri çene gelişimini olumsuz etkiler. Örnek: Üst damak darlığı, overbite, underbite vs...

1- sakız çiğnemek; Basic bir örnek ama en etkili olanlardan. Çene kaslarını zorlayacak ama hasar vermeyecek şekilde sakız çiğnemelisin. Bir gün çiğne ertesi gün ara ver... Çiğneme şiddeti sana kalmış bir şey. İki taraflı çiğnemeye dikkat et, aksi taktirde yüzünün bir tarafı gelişmiş diğer tarafı gelişmemiş şekilde asimetrik bir görüntüye sebebiyet verebilir. Bu durumu bir zat yaşadım, yaşadıktan sonra gelişmemiş tarafa daha çok yüklenerek durumu eşitledim.

2- jawline topu; kullanmadım ama sakız sonuç veriyorsa, bu top da verecektir. Sağlık ve dişler açısından araştırmadım, kesin bir şey diyemiyorum. Sakızdan farklı olarak daha az kullanıyorsun.

3- mewing; bilimsel olarak bakıldığında işe yararlığı kanıtlanmış bir çalışma değil ama şahsen kendim 16 yaşımda uygulamaya başladım şu an ise 17 yaşımdayım, hala devam etmekteyim. Gözle görülür fark var...
Mewing araştır ve yaparken dikkatli ol, hatalı yapma örneğin dilin üst dişlerini itmesin.
Gün içinde dil pozisyonunu korumalı ve zaman zaman baskılar yapabilirsin. Dilin bu pozisyona alışacak, sonrasında yapmakta zorlanmayacaksın.
Eğer mewing yaparken: Dilin damağına sığmıyorsa veya nefes yolunu tıkıyorsan vs. üst damak darlığı sorunu olabilir ( ortodonti görünmen lazım demektir ).

4- ağırlık antrenmanı; çeneyle ne alakası var denilebilir ama ağırlık antrenmanı erkeklerde ve kadınlarda da yüz hatlarına fazlasıyla etki ediyor. Eğer zayıfsan, kilo alır ve kaslanırsan yüzünde hacimlenir diye düşünüyorum. Eğer yağlıysan yağ oranın düşünce ve kaslanınca yüz hatların belirginleşecektir.

Bene ağırlık çalışmak çene kemiklerinin gelişiminde bile rol oynayabilir, hele ki senin yaşında bu efekt belki daha fazla olur.

5- beslenme; düzgün bir beslenmen olmalı, günlük protein karbonhidrat ve yağ ihtiyaçlarını karşılamalı ve karşılarken kaliteli kalorilerden kaliteli besinlerden almalısın ( gidip de aburcuburadan alma yani). Vitamin alımına dikkat etmelisin, meyve ve sebze tüketimi önemli. D vitamini al güneşe çık... Magnezyum, kalsiyum bunlar önemli şeyler. İyi bir beslenme = daha iyi bir cilt, daha sağlıklı kaslar, daha sağlıklı kemikler ve bu doğrultu da daha güzel yüz hatları.

6- su tüketimi; su tüketimi önemli. Yeterli miktarda su tüket.
------------------------------------------------------------------------------------------------
Kanka tabii tüm bunlar sana genetiğinin verdiği ölçüde işe yarayacak. Bunları uygulayarak sadece en efektif olarak geliştirebilirsin.

Ergenlikten midir bilemem ama bu maddeleri uygulamaya başladığımdan belli çene hatlarım gelişti.

Not: Çene kası çalışmak bazı durumlarda tehlikeli olabilir ve erken diş kaybı, dişlerde gevşeklik, çene diskinde zorlanmalar hatta daha ileri seviye de kaymalar yaşatabilir. Bu yüzden dikkatli olmalısın.

Yağ yok peki ama kas var mı? Kas kütleni arttırmak yağlı veya yağsız olsan fark etmeksizin yüz hatlarında etkili.

Hocam konuyu hortlattım, kusura bakmayın. Eğer hala aktifseniz bir sorum olacak, çene geriliğim yok. Diş teli tedavisi görüyorum ve bitmek üzere. 15-16 yaşındayım. Çene kaslarım hiç belirgin değil ama genetikte çene kası olduğunu düşünüyorum orta seviyelerde, babamda, amcamda, dayımda var yani en azından. Çenemle ilgili bir başka problemimde çenemin şekli belli değil. Oval yani, aşağıya doğru büyümedi nedense yukarıya doğru büyüdü ve dudağımla çenem arasında ki boşluk yok denecek kadar az. Ortodontistim bunun ergenlikte yüzümün gelişmesi ile değişeceğini söyledi ama ben pek sanmıyorum ya. Neticeye gelirsem bu egzersizler bunu da çözer mi?

İ
1- sakız çiğnemek; Basic bir örnek ama en etkili olanlardan. Çene kaslarını zorlayacak ama hasar vermeyecek şekilde sakız çiğnemelisin. Bir gün çiğne ertesi gün ara ver... Çiğneme şiddeti sana kalmış bir şey. İki taraflı çiğnemeye dikkat et, aksi taktirde yüzünün bir tarafı gelişmiş diğer tarafı gelişmemiş şekilde asimetrik bir görüntüye sebebiyet verebilir. Bu durumu bir zat yaşadım, yaşadıktan sonra gelişmemiş tarafa daha çok yüklenerek durumu eşitledim.

Tek taraflı gelişme bende de var maalesef. Bu asimetriyi nasıl düzelttin ben şu sıralar sadece sakız çiğniyorum tabii tek taraflı olacak şekilde. Bildiğin, deneyip onayladığın, bende işe yaradı dediğin bir tavsiyen var mı? Yağ oranım çok düşük yani bariz tek taraflı kas olmadığı belli oluyor. Kötü bir dönemimde tek taraflı çiğnemek zorunda kalmıştım onun getirdiği asimetri sorunlarını çözmem gerek. Süreci hızlandırmak istiyorum. Çene asimetrisinden nefret ediyorum :( (darlamış gibi olduysam kusura bakma)

Yeni konular

Geri
Yukarı