Çeşitli Mavi Ekran Hataları

ohmyrab

Hectopat
1 ay önce sistemi topladım. İlk 3 hafta her şey stabildi. Sonra bir anda mavi ekranlar yaşamaya başladım.
Whea Uncorrectable Error
Clock Watchdog Timeout
Irq Not Less or Equal
Bad System Config info (bu genelde mavi ekran sonrasında restart sırasında oluyor)

Minidump klasörünü açıklamanın sonuna ekleyeceğim. Sorun nedir ve çözüm için ne yapmam gerekir? Bu dosyadaki ayrıntılarla sorunun kaynağına nokta atışı yapabilecek var mı?

2 kez format attım, ekran kartını ve ses sürücüsünü sitesinden güncelledim. Windowsu güncelledim , ardından güncellemeleri durdurdum ve kaldırdım. Windows Search'ı kapattım. "SFC SCANNOW" ve "CHKDSK C: /R /F" . Yine de mavi ekran almaya devam ettim.
Dün tekrardan format attım. Metin2 açtım oynadım bir problem olmadı sabaha kadar, 6-7 saat stabil bir şekilde çalıştı. Ardından steami yükleyip csgo'yu açtım, oyun başladıktan 5 sn sonra mavi ekran yedim.
Lütfen yardımcı olun bu sorunlar başlayalı bir haftayı geçiyor kafayı yemek üzereyim.

Minidump dosyaları.rar

Son düzenleyen: Moderatör:
Yardımcı olduğunuz için şimdiden çok teşekkür ediyorum, umarım çözüme kavuşturabiliriz. Tamamen sizdeyim.
Bugcheckcode'nizi çevirdim ve microsoft referance ile tespit ettim.
Bug Check 0x101 CLOCK_WATCHDOG_TIMEOUT

Sürücülerinizden veya yeni bir güncelleştirme getirdiyseniz bundan kaynaklanma ihtimali yüksek.
Onun haricinde ram veya ekran kartınızdan kaynaklanan bir sorunda olabilir.
Ama ben ekran kartı uyumsuzluğundan şüpheleniyorum.
DDU programı ile ekran kartı sürücünüzü kaldırıp sitesinden en yeni sürüm olanı indirin. Ve öyle test edin. Onun haricinde diğer sürücülerdende kaynaklanma ihtimali yüksek.
Directx 11 güncellemesi yapmadıysanız güncelleyin.
Ccleaner ile kayıt girdisi defterini temizleyin.
Eğer virüs varsa o da buna sebep oluyor olabilir.

Öncelikle RS4 kullanıyorsunuz. Windows 10 RS3'e dönüş yapın. RS3 kurduğunuz zaman bir süreliğine Norton kurmayın. Ayrıca MSI ve Intel'in sürücülerle ilgisi olmayan araçlarını kurmayın. Windows 10 ile uyumsuz olabilirler ve hataya neden olabilirler. Sadece ekran kartı sürücüsünü kurun ve Chipset'i şuradan güncelleyin: Intel Chipset Sürücüsü - INF Update Utility

Biz sorunu çözene kadar da kafanıza göre format atıp durmayın. Mavi ekranın Windows ile ilgili olması çok düşük bir ihtimal. Ya donanımınızdan ya da kurduğunuz programlardan kaynaklanıyor.

Harici aygıt takılı ise sökün ve takmayın.
Norton ve bu tarz güvenlik araçlarını kaldır. OC yaptı isen iptal et.
BIOS güncelledim diyorsun ama genede kontrol et son sürüm mü diye.
Bu arada işlemci'de sorun olabilir bilgin olsun.

İşlemci ve anakart için en temiz yöntem Clear CMOS'dir. Onu da uygulayın. Bilgisayarı garanti kapsamı dışına çıkarmak için yazılımsal müdehaleden fazlası gerekiyor endişeniz olmasın.

BIOS Sıfırlama Rehberi

Bu rehberdeki donanımsal sıfırlama yöntemi olan Clear CMOS işlemini uygulayın. Bunu yapmak istemezseniz BIOS pilini de çıkarabilirsiniz. Yeter ki BIOS pilini çıkarırken oradaki çentiği kırmayın. Çok hassastır kendisi.

Üst mesajdaki söylediklerimi de uyguladıktan sonra yeniden mavi ekran almayı bekle ve aldığında dump dosyalarını bizimle paylaş. Donanımsal bir sorun olmadığını düşünüyorum şu anlık. Eğer olsaydı farklı şekillerde kendini belli ederdi. Dump dosyalarını sildiği için de biz sorunu çözene kadar CCleaner kullanmayın.

Dediğiniz gibi Win10 Rs3 kurdum
Bios ayarlarını defaulta getirdim ( fiziksel olarak müdahale etmedim )
Sürücüleri kendi sitelerinden güncelledim ( önceden hep anakartın sitesinden indiriyordum ama oradaki sürümler güncellenmemiş )
Windows Updateyi kapattım
Bilgisayar şuan 16-17 saattir çalışıyor ve hala mavi ekran vermedi. Sorun gerçekten çözülmüş olabilir umarım düzelmiştir ve bir daha bu hata ile karşılaşmam.
Sizlere çok teşekkür ederim ilgi ve yardımlarınız için. Olası ihtimallere karşı tetikteyim, test süremiz hala daha kısa. Bir kez daha mavi ekran hatası yeme olasılığıma binaen bu mesajdan sonra mesaj atarsanız tekrar attığımda bildirim gelebilir.
Tekrar tekrar teşekkürler, Allah razı olsun.

Yeniden merhaba,
yeniden WHEA UNCORRECTABLE ERROR mavi ekran hatası aldım. Doğruca buraya koştum.
Minidump (yandex disk)

Yaklaşık 1,5gün boyunca hiç mavi ekran hatası vermeden stabil bir şekilde oyun oynadım. %70-80 kullanımdaydı bu süre zarfında. 3-4 Kez açıp kapattım, herşey güzel gidiyordu ki az önce yine bu hatayı aldım.

23.07.2018 15:21 de aldım bu hatayı.

Yeniden yardımlarınızı bekliyorum, sorun nedir tam olarak.

pisi.jpg

NVIDIA sürücüsü kurmamışsınız. Bu sürücüyü kurun.
https://us.download.nvidia.com/Windows/398.36/398.36-desktop-win10-64bit-international-whql.exe

GetSystemInfo raporu paylaşın.
GetSystemInfo Rapor Oluşturma Resimli Anlatım

Ek olarak DriverIdentifier ile eksik sürücüleri taratıp açılan linki paylaşmanızı istiyorum. Windows Update'i kapattığınız için kendiniz kurmanız gereken bir sürücü var mı görmek istiyorum.
https://www.driveridentifier.com/files/driveridentifier_portable.zip

Şu an ekran kartı taklı değil. 3-4 gün önce çıkartmıştım. Intel HD graphics 610 ile kullandım bu iki gün boyunca.
Birazdan getsysteminfo paylacaşağım.

@claus sizin dediklerinizi yapmıştım. Onlara rağmen bu hatayı aldım.
Bir de şöyle bir şey var, Rs3 kurduktan sonra yani iki gün onceki gece PC'yi her açtığımda sertifika hatası aldım. "bu sitenin sertifika bilgisi alınamıyor yine de devam etmek ister misiniz"
kodu veriyordu.
Şimdi PC mavi ekran verdikten sonra PC'yi bir kaç kez yeniden başlattık iki gün boyunca, gelen bu uyarı gelmedi.
Son olarak Realtek kurmama rağmen iki gün önce dxdiaga girdiğimde ses kısmında aygıt bulunamadı diyordu.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı