Çeşitli Mavi Ekran Hataları

ohmyrab

Hectopat
1 ay önce sistemi topladım. İlk 3 hafta her şey stabildi. Sonra bir anda mavi ekranlar yaşamaya başladım.
Whea Uncorrectable Error
Clock Watchdog Timeout
Irq Not Less or Equal
Bad System Config info (bu genelde mavi ekran sonrasında restart sırasında oluyor)

Minidump klasörünü açıklamanın sonuna ekleyeceğim. Sorun nedir ve çözüm için ne yapmam gerekir? Bu dosyadaki ayrıntılarla sorunun kaynağına nokta atışı yapabilecek var mı?

2 kez format attım, ekran kartını ve ses sürücüsünü sitesinden güncelledim. Windowsu güncelledim , ardından güncellemeleri durdurdum ve kaldırdım. Windows Search'ı kapattım. "SFC SCANNOW" ve "CHKDSK C: /R /F" . Yine de mavi ekran almaya devam ettim.
Dün tekrardan format attım. Metin2 açtım oynadım bir problem olmadı sabaha kadar, 6-7 saat stabil bir şekilde çalıştı. Ardından steami yükleyip csgo'yu açtım, oyun başladıktan 5 sn sonra mavi ekran yedim.
Lütfen yardımcı olun bu sorunlar başlayalı bir haftayı geçiyor kafayı yemek üzereyim.

Minidump dosyaları.rar

Son düzenleyen: Moderatör:
Sıcaklık değerlerim normal (boşta 40 yükte 70). Sorunun ısıdan kaynaklandığını sanmıyorum, BIOS' güncelledim sorun devam ediyor. Windows diagnostic ile bellek taraması yaptım sorun yine devam etti. Yolladığınız linkteki gibi USB'ye atmıştım, başlangıçta sistemi USB ile başlattım ama sürekli bir tuşa basmamı isteyip döngüye girdi çıkmak zorunda kaldım.
Sorunun donanımsal olduğunu minidump dosyalarını okuduğunuz için mi söylediniz yoksa genel olarak mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sıcaklık değerlerim normal (boşta 40 yükte 70). Sorunun ısıdan kaynaklandığını sanmıyorum, biosu güncelledim sorun devam ediyor. Windows diagnostic ile bellek taraması yaptım sorun yine devam etti. Yolladığınız linkteki gibi usbye atmıştım, başlangıçta sistemi usb ile başlattım ama sürekli bir tuşa basmamı isteyip döngüye girdi çıkmak zorunda kaldım.
Sorunun donanımsal olduğunu minidump dosyalarını okuduğunuz için mi söylediniz yoksa genel olarak mı?
RAM'leri Windows'un kendi "Bellek Tanılama Aracı"nı kullanarak taratın eğer problemle karşılaştıysanız. Ayrıca sorunun donanımsal olduğunu hem minidump dosyalarına bakarak hem de genel olarak söyledim çünkü zaten söylediklerinize göre Format atıp temiz kurulum yapmışsınız, BIOS güncel, driverlar eksiksiz. Minidumpda da ntoskrnl.exe gözüküyor bu sorun işlemcinin fazla kullanımıyla ilgili. Görev yöneticisinden ntoskrnl.exe diye bir program açık mı açıksa fazla CPU kullanıyor mu bak. Başka aklıma birşey gelmiyor. Ramlerinizi dediğim gibi Windows'un kendi "Bellek Tanılama Aracı"nı kullanarak taratın. Onun dışında daha bilgili yöneticileri etiketliyelim @Recep Baltaş @claus

Bu mavi ekran hatasıyla daha önce karşı karşıya geldim.
Son 2 aydır çok mavi ekran yedim seni anlayabiliyorum.
Driver çakışmasından şüpheleniyorum, eğer driver güncelleştirme program kullanıyorsan ondan kaynaklı olma ihtimali yüksek.
Driverleri kendi anakart modelinin markasının sitesinden indir.
Sana daha iyi yardımcı olabilmem için, olay görüntüleyicisini açıp Kritik hatalarda hata varsa ekran alıntısını burda paylaş ve kritik hatanın ayrıntılarına girip kodun ekran alıntısını at.
Hatayı Online bir oyun olan Metin 2'De almışsın. Ve Irql kod adlı mavi ekran hatasının bir çoğu driver çakışmasından özellikle İnternet driverlerinden kaynaklanıyor.

Ekran kartini cikarip dahili ekran karti ile sistemi test ettik. mavi ekran hatasini aldik.
SSD yi cikardik yuklemeyi hddye yaptik,yine mavi ekranla karsilastik. Buradan anliyorum ki sorun ekran karti ve ssd de değil.
Dediğiniz gibi usb wifi aygitini cikardim, 5+1 leri de cikardim ancak sorun hala devam ediyor.
Ram testini yaparken recep abinin videosundaki adimlari takip ettim ama beklenmedik bir donguyle karsilastim.cozum ariyorum
Şuan en iyi tahminleriniz nedir?

Voltajda sikinti olabilir mi? Elektrik ard arda gidip gelmisti geçen gunlerde.
Msi B250M PRO VD anakart
High Power 80+ plus 500W guc kaynagi
James donkey 240gb SSD
WD 1TB hdd
Msi gt 1050ti 4gb 4gt OC ekran karti
Kingston Hyperx Furry 8gb 2400mhz
İntel g4560 islemci

biosu guncelledim yine ayni. Evde kendi basima yapabileceklerim arasinda ne var? Çıldırmak uzereyim :/
Win10 yerine win8 falan mi denesem? bunlar mantikli mi yoksa bosuna denemis olmayayim.
Uzaktan yordam cagirisi ayarlarindan bilgisayari yeniden baslati eylem yok yapsam pcye bir zarari olur mu? o yontem ise yarar mi yoksa boş mu.

İslemci veya anakartta problem olabilir mi? Ever varsa bunlari nasil test edebilirim?
Turbo boost tarzinda bir ozelligi var mi anakartimin,ayarlarina girdigimde goremedim. Bios ayarlarini default yapsam garanti kapsamindan cikar mi anakart?

Gercekten cok caresizim.

Ekran kartini cikarip dahili ekran karti ile sistemi test ettik. mavi ekran hatasini aldik.
SSD yi cikardik yuklemeyi hddye yaptik,yine mavi ekranla karsilastik. Buradan anliyorum ki sorun ekran karti ve ssd de değil.
Dediğiniz gibi usb wifi aygitini cikardim, 5+1 leri de cikardim ancak sorun hala devam ediyor.
Ram testini yaparken recep abinin videosundaki adimlari takip ettim ama beklenmedik bir donguyle karsilastim.cozum ariyorum
Şuan en iyi tahminleriniz nedir?

Voltajda sikinti olabilir mi? Elektrik ard arda gidip gelmisti geçen gunlerde.
Msi B250M PRO VD anakart
High Power 80+ plus 500W guc kaynagi
James donkey 240gb SSD
WD 1TB hdd
Msi gt 1050ti 4gb 4gt OC ekran karti
Kingston Hyperx Furry 8gb 2400mhz
İntel g4560 islemci

biosu guncelledim yine ayni. Evde kendi basima yapabileceklerim arasinda ne var? Çıldırmak uzereyim :/
Win10 yerine win8 falan mi denesem? bunlar mantikli mi yoksa bosuna denemis olmayayim.
Uzaktan yordam cagirisi ayarlarindan bilgisayari yeniden baslati eylem yok yapsam pcye bir zarari olur mu? o yontem ise yarar mi yoksa boş mu.

İslemci veya anakartta problem olabilir mi? Ever varsa bunlari nasil test edebilirim?
Turbo boost tarzinda bir ozelligi var mi anakartimin,ayarlarina girdigimde goremedim. Bios ayarlarini default yapsam garanti kapsamindan cikar mi anakart?

Gercekten cok caresizim.
Driver çakışması yaşıyorsunuz. Veyahut Ramlariniz bozuk. Elektrik ard arda gittiyse bunun için microsoftun çözüm yönergesi var.
https://support.microsoft.com/tr-tr...1-error-the-system-has-rebooted-without-clean
İnternet driverini kaldırıp en son sürümü yükleyin.

Windows 8.1 yükleyeceğim şimdi, artık son umutlarım.
Ram testi yapamıyorum, windows diagnostic tool ile sistem başlangıcında tarama yapmıştım bir problem çıkmamıştı. Onun haricinde memtest ile tarama yapmaya çalışırken boot ekranından sonra missing operation system hatası alıyorum. Diğer bir memtest sitesinden indirip kurduğumda ise bu defa 2 saat 16 dakika boyunca CPU yu test etti ve bir sorun bulamadı. Ama rami test edemedim yine.

İnternet driverini silip yeniden kurdum msi sitesinden indirdiğimi ama sorunum düzelmedi. Bios ayarlarını da default'a getiricem. Ram kontrolünü başka nasıl yapabilirim? Artık sorunlu parçayı bulup servise göndermem gerekiyor(hepsi farklı yerden alınma).

Olay görüntüleyicisindeki kritik sorunlar dediğiniz şeyleri bulamadım ama çarpı işaretli "Hata" kodluları buldum onlardan birsürü var ayrıntısını nasıl yollayabilirim. Yine de bir ekran görüntüsü atayım(işaretli kısım az önceki mavi ekran saati ile örtüşüyor.)
olaygoruntuleyıcısı.jpg

Windows 8.1 yükleyeceğim şimdi, artık son umutlarım.
Ram testi yapamıyorum, windows diagnostic tool ile sistem başlangıcında tarama yapmıştım bir problem çıkmamıştı. Onun haricinde memtest ile tarama yapmaya çalışırken boot ekranından sonra missing operation system hatası alıyorum. Diğer bir memtest sitesinden indirip kurduğumda ise bu defa 2 saat 16 dakika boyunca CPU yu test etti ve bir sorun bulamadı. Ama rami test edemedim yine.

İnternet driverini silip yeniden kurdum msi sitesinden indirdiğimi ama sorunum düzelmedi. Bios ayarlarını da default'a getiricem. Ram kontrolünü başka nasıl yapabilirim? Artık sorunlu parçayı bulup servise göndermem gerekiyor(hepsi farklı yerden alınma).

Olay görüntüleyicisindeki kritik sorunlar dediğiniz şeyleri bulamadım ama çarpı işaretli "Hata" kodluları buldum onlardan birsürü var ayrıntısını nasıl yollayabilirim. Yine de bir ekran görüntüsü atayım(işaretli kısım az önceki mavi ekran saati ile örtüşüyor.) Eki Görüntüle 316955
Evet kernel power hatası alıyorsunuz. Bana kernel power hatasının üzerine tıklayıp ayrıntılardan bughcheckcodeyi öğrenip buraya yazabilir misiniz? Veya ekran alıntısını paylaşın.
Kernel power hatasının çeşitli nedenleri vardır bu nedenleri öğrenebilmem için o bugcheckcodeyi ekran alıntısı yapıp buraya koymanız lazım.

Evet kernel power hatası alıyorsunuz. Bana kernel power hatasının üzerine tıklayıp ayrıntılardan bughcheckcodeyi öğrenip buraya yazabilir misiniz? Veya ekran alıntısını paylaşın.
Kernel power hatasının çeşitli nedenleri vardır bu nedenleri öğrenebilmem için o bugcheckcodeyi ekran alıntısı yapıp buraya koymanız lazım.

Yardımcı olduğunuz için şimdiden çok teşekkür ediyorum, umarım çözüme kavuşturabiliriz. Tamamen sizdeyim.

Dosya Ekleri

• kernelpower.jpg
    kernelpower.jpg
    49,7 KB · Görüntüleme: 56
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı