Çeşitli Mavi Ekran Hataları

ohmyrab

Hectopat
1 ay önce sistemi topladım. İlk 3 hafta her şey stabildi. Sonra bir anda mavi ekranlar yaşamaya başladım.
Whea Uncorrectable Error
Clock Watchdog Timeout
Irq Not Less or Equal
Bad System Config info (bu genelde mavi ekran sonrasında restart sırasında oluyor)

Minidump klasörünü açıklamanın sonuna ekleyeceğim. Sorun nedir ve çözüm için ne yapmam gerekir? Bu dosyadaki ayrıntılarla sorunun kaynağına nokta atışı yapabilecek var mı?

2 kez format attım, ekran kartını ve ses sürücüsünü sitesinden güncelledim. Windowsu güncelledim , ardından güncellemeleri durdurdum ve kaldırdım. Windows Search'ı kapattım. "SFC SCANNOW" ve "CHKDSK C: /R /F" . Yine de mavi ekran almaya devam ettim.
Dün tekrardan format attım. Metin2 açtım oynadım bir problem olmadı sabaha kadar, 6-7 saat stabil bir şekilde çalıştı. Ardından steami yükleyip csgo'yu açtım, oyun başladıktan 5 sn sonra mavi ekran yedim.
Lütfen yardımcı olun bu sorunlar başlayalı bir haftayı geçiyor kafayı yemek üzereyim.

Minidump dosyaları.rar

Son düzenleyen: Moderatör:
MemTest86
Bu araç ile bellekleri test ettirin.

Öncesinde HD Tune Pro ile HDD'nizin Health sayfasının görselini paylaşın. Error Scan sayfasında "Quick Scan" tikli değilken tarama yaptırıp onun da görselini paylaşın.

HDD ve RAM sağlamsa anakart veya işlemci arızalı olabilir. İkisini de servise gönderin. Büyük ihtimalle işlemci direk değişim görecektir. Anakartta da bir arıza varsa çözülmüş olacaktır.

Benim bilgisayarımda mavi ekran veriyordu, RAM kaynaklı olduğunu zannetmiştim fakat testlerde hata çıkmıyordu. Sonra RAM'i çıkartıp geri taktım ve Format attım fakat formatı atarken kasanın kendi USB portuna takıyordum fakat bu sefer ondan farklı olarak kasanın arkasındaki anakart USB portuna takıp format attım. Şuan hiç bir sorun yaşamıyorum ne mavi ekran ne atma sorunu.
Eğer format kasa portundan atıyorsan kasanın arkasındaki anakart portundan format at.
RAM'i çıkart ve tak. En önemlisi BIOS'u sıfırla.
2-3 gün dedin, eğer otomatik güncelleştirme yaptıysa bilgisayarın onlada alakalı olabilir.
Veyahut bozuk NTFS dosyalarıda buna bir nedendir.

Getsysteminfo > yandex link getsysteminfo
Driveridentifier > driveridentifier link

Hdtunepro Healt sayfası img >

hdtuneprohealth.jpg

Error Scan'ı şuan yapıyor, bittiğinde onu da upload edeceğim.

Memtest86+ yı geçen gün yapmıştım sanırım, bu test sırasında çektiğim bir fotoğraf > memtest86+ test link test bittiğinde de error 0 olarak gözüküyordu yani bir sorun bulamamıştı zannedersem.

@claus hocam, ilgin için çok teşekkürler fakat bilgisayardaki parçalar toplama. Ve aşağı yukarı tüm parçalar farklı sitelerden alınma. Yani ha diyince servise götürmem mümkün değil, kaldı ki servis işleri meseleyi sakız gibi uzatıyor. Bir yaz tatilim var onu da parça beklemek ile geçirmek istemiyorum (tabi ki bu süreçte bilgisayar kullanım dışı kalacak). Ek olarak servisteki çalışanların ilgisizliği, sorunsuz parça değişimi ve bitmek bilmeyen hatalar silsilesinde bir kısır döngü (önceden tanık oldum). Hani istiyorum ki burada sizin talimatlarınıza uyup hatalı parçayı belirleyelim sadece ona yoğunlaşalım böylece para iadesi sürecini başlattığımda daha o para yatmadan yeni parça ile kullanıma devam edebilirim. Anlayışla karşılayacağını umuyorum, sen bu konunun uzmanlarındansın sanırım. Direkt olarak servise götür demek yerine en azından gördüğün problemi benim de anlayabileceğim şekilde aktarırsan süreci daha sağlıklı yönetebiliriz. İlle de servise gitmesi gerekiyorsa el mahcup götüreceğiz artık ama önce kendi imkanlarımızı tüketelim istiyorum. Sağolun.

Hatalı parçayı bulmak o kadar kolay değil işte. RAM ve HDD sağlamsa, dediğim gibi anakart veya işlemci arızalı. İkisini de servislerine gönderin. Intel direkt yeni işlemci gönderir. Anakartta da arıza varsa öğrenmiş olursunuz. Güç kaynağında da düşük de olsa bir arıza ihtimali olabilir. Son olarak onun da voltajlarını ölçtürebilirsiniz.

Elinizdeki imkanları tüketmek istiyorsanız ev tesisatında voltaj ölçümü yaptırabilirsiniz. Eğer elektrikte bir sorun varsa zaten servis parçalarda arıza olmadığını söyleyecektir. Voltaj dalgalanması oluyorsa mavi ekran sırasında ki bu da bir ihtimal. Sorun elektrik tesisatınızdadır. O da bir olasılık yani. Başka bir şey olması pek olası değil.

Hatalı parçayı bulmak o kadar kolay değil işte. RAM ve HDD sağlamsa, dediğim gibi anakart veya işlemci arızalı. İkisini de servislerine gönderin. Intel direkt yeni işlemci gönderir. Anakartta da arıza varsa öğrenmiş olursunuz. Güç kaynağında da düşük de olsa bir arıza ihtimali olabilir. Son olarak onun da voltajlarını ölçtürebilirsiniz.

Elinizdeki imkanları tüketmek istiyorsanız ev tesisatında voltaj ölçümü yaptırabilirsiniz. Eğer elektrikte bir sorun varsa zaten servis parçalarda arıza olmadığını söyleyecektir. Voltaj dalgalanması oluyorsa mavi ekran sırasında ki bu da bir ihtimal. Sorun elektrik tesisatınızdadır. O da bir olasılık yani. Başka bir şey olması pek olası değil.

Geçen ay buzdolabi servis cagirin diye ötüyordu, servis geldiginde içinden yanmiş mikro tüp çikardi. Akim korumali priz alin dedi.
Bu dediğiniz bununla alakali sanirim? Şayet böyleyse bilgisayar için akım korumalı priz alsam derdime derman olur mu?

Bir de benim takıldığım kısım 25-30 saat kullandim ve hiçbir sorun yaşamadim. Ardindan mavi ekran yedim, sonrasinda yine yedim. Az önce bida yedim. Sanki ilk kez yedikten sonra devami otomatikman oluyor gibi.

Az önce paylaştiğim verileri kontrol etme firsati bulabildiniz mi, artik "detayli olarak inceledim ama sorunun kaynağina dair emare bulamadim" diyorsaniz mecburen yarin parcalari aldiğim -farkli- internet sitelerine kargolayacagim. Pek zahmetli bir süreç.
Sonuç her ne olursa olsun ilginiz için minnettarım.

Dediğim gibi tüm parçalarla uğraşmanıza gerek yok. İşlemci ve anakart ikilisinden birinde sorun var diyorum ben. (Eğer elektrik tesisatı sağlamsa...)

Memtest86 temiz görünüyor. Test tamamlanmamış ama 3 geçişi tamamlayabilen bir bellek son geçişi de rahatlıkla yapar.

GetSystemInfo'da hatalı bir sürücü göremedim. Zaten öyle olsaydı hata kodunda da görünmesini beklerdim.

Elektrikte sorun varsa akım korumalı priz yetmeyebilir. UPS almanız lazım. Ya da iyi bir tesisatçı çağırıp ölçüm yaptırın. Ev içi tesisatta sorun varsa belki çözülebilir. Ancak benim de bu konuda bir hikayem var:

Geçen yıl bilgisayarımı ilk aldığımda aynı belirttiğin gibi ilk formattan 2-3 gün sonra başlayan günde 5-6 kere yeniden başlatma yaptıran mavi ekranlarla karşılaşıyordum. Minidump dosyaları sorunu ekran kartında gösteriyordu. Dahili grafik ile denediğimde de o sorunlu görünüyordu. Başta anakarttan şüphelendim. Biraz daha araştırınca sorunun yol tesisatında olduğunu fark ettim. Evde 6 ayda bir su ısıtıcı yanması gibi bir sorun vardı. Sonrasında elektrikçilerle baya uğraştım en son yol tesisatındaki sorun tamir edildi. Şu an uzun bir süredir de sorun yaşamadım.

İşlerin kısır döngüye girmesinin sebebi bu tarz işleri yapanların bilgisiz olması(genelde) ve kendilerini geliştirmemeleri.
Ben cihaz derken işlemciyi kast ettim. Daha önceki mesajım'da bunu belirtmiştim.

İşlemciyi teste soktuğumda bir sorun bulamadi. Tabi test harici baska problemler olabilir dediğiniz gibi.
Yabancı kaynaklardan edindiğim bir bilgiye göre CPU Voltajını değiştirmek bazen sorunları çözebiliyormuş. Denemek istiyorum da şuan AUTO olan bu ayarı hangi voltaj değerlerine getireyim? ( Elbette PC'ye zarar vermeyecek şekilde, mazallah yanar falan hiç istemeyeceğim şeyler )
Hangi voltaj aralıkları güvenli? Oralarda dolanayım)

Yavaştan yetkili servislerle görüşmeye başladım, bu voltaj işi de çare olmazsa ki dairemizde voltaj dalgalanması oluyor olabilir. Ama elektrikçi çağırıp bunu ölçtürmem daha da meşakatli olur; benim için hem de pahalı. Akım korumalı priz alacak gücüm var ama o voltaj dalgalanamsına çare değilmiş herhalde? Eğer az da olsa faydası olacaksa bir alayım deneyeyim, yok eğer hiç olmuyorsa sadece şimşek caktığnnda PC zarar görmesin diye fazla akımı kesiyorsa gideyim artık garanti servisleri ile ugrasayım.
Sizden son kez bu konuyla ilgilenmenizi ve yukarıda yazdıklarım için tavsiyelerinizi yazmanızı istiyorum, teşekkürler.

İşlemci voltajını değiştirmeyin. Hem işlemciyi hem de anakartı garanti dışı bırakma ihtimaliniz var. Hem de o işlemci voltaj değişimine uygun değil. BIOS'unuz güncel ve sorunsuz bir voltaj akışı var işlemciye. Kahraman olmaya çalışırsanız daha büyük sorunlar açarsınız. Bırakın gerisini servis halletsin.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı