[Cevap] ChatGPT yazılım sektörünü öldürür mü?

Makaleler
9
Daha fazla  
Şu sıralar çok primi kasılan sorulardan bir tanesi. Çok fazla bilgi kirliliği var ve bunu düzeltmek için bir konu açmaya karar verdim.

"ChatGPT çok gelişti, ne yazsak kodluyor. Bu sektörü öldürür mü? Gelecek için korkuyorum." vs. gibi mesajları çok görüyorum.

Öncelikle ChatGPT'nin bu kodlamayı nasıl yaptığına değinelim. ChatGPT, StackOverFlow, dillerin siteleri ve birkaç kaynaktan aldığı verileri harmanlayarak size bir kod sunuyor. Bu nedenle genelde uzun şeyleri yapamıyor, yaptıkları da çalışmıyor. Ancak şu anki haliyle bence yazılımcılığı öldürmesi mümkün değil. Zira şu an paylaştığı şeylerin çoğu StackOverFlow'dan alınma. O zaman SoF'un çoktan bitirmesi lazımdı. ChatGPT ancak bizim için bir araç olabilir ancak şu an yeterli bile değilken bize meydan okuması söz konusu değil. İleride çok gelişir de çoğu şeyi yapmaya başlarsa da bize ancak yardımcı olur. İşimizi elimizden almaz.

Zira yazılımcılık, dil bilme ile olsaydı şu an sizin yerinizde olabilecek çok adam vardı. İşin asıl tanımı var olan problemlere pratik çözümler getirmek. Bu yüzden her yazılımcı zengin değil zira en iyi bilen en çok parayı kazansaydı şu an Bill Gates ve Elon Musk bu kadar zengin olmazdı.

Bitiremez, bunu bizaat Chat GPT'ye sordum. Ne kadar yazılım ihtiyacınının bir kısmını karşılasa da bu sistemi yönetmek için insan şart. Ayretten her geçen gün yeni iş alanları doğduğu için bu açıdan endişelenmemek gerek giye düşünüyorum.

Ben de görüşlerinize katılıyorum. Zaten yazdığı şeylerde çok fazla bug oluyor. Yani ben Unity için C# yazdırmıştım ve çok fazla bug vardı. Önümüzdeki yıllarda ne olacağı bilinmez fakat bu sıralar öyle bir seyin mümkün olduğunu düşünmüyorum.

Dürüst olayım ne zaman işim düşse sadece teorik olarak yardımcı olabiliyor, istediğim kodu henüz hiç yazamadı. Fikir vermesi açısından gayet iyi, neyi nasıl yapabileceğinizi anlatabiliyor ama kodlatmaya çalıştığınız şey ne kadar kompleks olursa orada tıkanıyor ve kafadan bir şeyler atmaya başlıyor.

aaa.jpg
Ben hala şu haliyle hesap makinesinin biraz gelişmişi olduğunu düşünüyorum.Amacı iş almak değil , iş yaparken yardımcı olmak.Not:Ben leblebi yaz dedim o leblebinin neden yapıldığını söyledi.Bu her işi böyle yaparsa yandık.

Yazılım ile ilgim yok ama bitirebileceğini sanmıyorum. Ne kadar gelişse de kendisi de yazılım olduğu için bir yere kadar gidebileceğini düşünüyorum.

İlerleyen zamanlarda bazı alanların alt tabakasını tamamen bitireceğini düşünüyorum. Tabii kendi görüşüm ve bu fikirde inatçı da değilim ama mesela bir web sitesi için backendi verip frontendi istemek çok uçuk bir örnek gibi gelmiyor. Sizce?

Yeni konular

Geri
Yukarı