Chrome 300 MB bellek kullanıyor

GAREİS

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Ne yapsam çözemedim o yüzden buraya yazayım dedim bilgisayarımda 8 GB RAM var ama hiç böyle bir şey görmedim. Out of Memory hatası da alıyorum ama önceden hiç öyle olmuyordu sizce virüsle alakası var mıdır format tarzı şeyler sorunu çözer mi?

Ekran Görüntüsü (1).png

Ekran Görüntüsü (2).png

Bug olduğunu sanmıyorum hocam out of memory hatası aldıktan sonra sistemde hareket etmiyor görev yöneticisine giremiyorum bir iki saniye sonra anca giriyorum.
Çok ilginç, bilgisayardaki diskinizde durumlar gayet normal değil mi orada bir sorun yok? Birde sanal RAM fazla vermişsiniz onu düşürün. Virüs taraması yapabilirsiniz onun dışında farklı tarayıcı ile test etmeyi de deneyebiliriz.

Tamamen aynı 2 adet sayfa açık. Chrome 586 MB Edge 644MB Chrome'un adı çıkmış başka bir şey değil. Edge ilk çıktığında test ettim yine aynı üstünden yıllar geçmiş yine aynı.

Eki Görüntüle 1968644

Adı çıkmış veya çımamış hocam 2 sindede 3 adet boş sekme açık durum bu yıllardır bilgi işlemciyim Chrome kadar berbat bir tarayıcı görmedim.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    36,2 KB · Görüntüleme: 18
Konuya ek olarak facebookta candy crush oyununa girdiğimde sayfa yanıt vermiyor ancak edge den oynayabiliyorum.
Fark yok hocam işten şu an çıktım eve geçince detaylıcada anlatabilirim 😁

Çok ilginç, bilgisayardaki diskinizde durumlar gayet normal değil mi orada bir sorun yok? Birde sanal RAM fazla vermişsiniz onu düşürün. Virüs taraması yapabilirsiniz onun dışında farklı tarayıcı ile test etmeyi de deneyebiliriz.
Hocam birde bişey soracağım facebookta herhangi bir oyuna girdiğimde görev yöneticisi çok yüksek gösteriyor ve cpu kullanımı 30 a kadar çıkıyor normal midir?

Konuya ek olarak facebookta candy crush oyununa girdiğimde sayfa yanıt vermiyor ancak edge den oynayabiliyorum.

Hocam birde bişey soracağım facebookta herhangi bir oyuna girdiğimde görev yöneticisi çok yüksek gösteriyor ve cpu kullanımı 30 a kadar çıkıyor normal midir?
İşlemci nedir?

@GAREİS Facebook, oyun ikilisi için gayet normal. Sisteme göre değerler değişir. Facebook çok hantal bir arayüze sahip. Oyunları zaten tarayıcıdan oynamak artık anlamsız. Telefondan oynamanızı öneririm.

Önerdiğim ayarlar ile Chrome ve Edge kullanmanızı öneririm.

Ayrıca sitelerin de kaynak tükettiğini, tüm suçu tarayıcıya atmamayı unutmayın. Tarayıcı görev yöneticisini SHIFT+ESC ile açabilirsiniz. Böylece ne kaynak tüketiyor görürsünüz. Burada site kaynak tüketiyorsa çözümler mevcut. Özellikle reklam engelleyici, sitelerde rahat 300-500.000 MB kaynak tüketen işlemlerden sizi kurtarıyor. Veya güncelleme almayan, bakımsız siteleri kullanmayı da bırakabilirsiniz. İnternette her konu için bir sürü alternatif site var. Tek siteye muhtaç değilsiniz.

Bu arada Chrome bellek canavarı hatalı ve eski bir bilgi. Chrome ve Microsoft, ortaklaşa bu kaynak tüketim sorununu çözdüler. Bu ortaklaşmadan öncede Chrome zaten çözmüştü. Bu geyiği, 1 ₺ döner olmaz martı eti diyen Kasaplar odası derneği başkanı gibi Firefox reklam olarak pazarlıyordu. O zamanda bile Firefox aynı sitede 2 katı bellek tüketiyordu. Şu aralar bu 3 katına çıkmış durumda. Firefox'u bazı spesifik teknoloji forumlarında itin bilmem neresine soktuklarından sitesinden Chrome göre daha düşük kaynak tüketiri silmişlerdi.

Edge kaynak tüketimi de Chrome yakın. Hatta Edge, Windows ile animasyon vb. en uyumlu çalışan tarayıcı. Üstüne Netflix vb. için doğal 4K sunan tek tarayıcı. Yani Netflix 4K izlemek için ya düzgün güncellenmeyen uygulaması veya Edge kullanmanız gerekiyor. Benzer durum bazı sitelerde de geçerli. Edge ayrıca Chrome göre çok daha fazla özelleştirme sunuyor. Yani Google yer imleri, şifreleri ve uzantılarını da aktardıktan sonra Chrome kullanmanın bir manası yok.

Neyse eski bilgiler ile ve başka tarayıcılar ile kıyaslamadan ezbere yorum yazmayı salmanız dileğiyle.

Geri
Yukarı