Chrome güncellendikten sonra her şey gitti

Cage00

Kilopat
Yer
Samsun
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Anakart: ASUS Z690-A
İşlemci: Intel Core I9-12900K
Ekran Kartı: Msı Geforce Rtx 3070
Ram: G.Skill Trident Z5 RGB 64 GB CL36
Ssd: Samsung 980 PRO 1TB 7000/5000
Monitör: ViewSonic 32 VX3211-2K-MHD IPS
Meslek
Serbest
Profil Kapağı
1522237053
Merhaba,
Dün gece bilgisayarım çok ağırlaşmıştı. Registry ve sistem temizliği yaptım.
Diski birleştirdim ( hala eski bir laptop kullanıyorum - harddisk ssd değil )

Sorun şu ki sağ tuşa ekli ne kadar eklenti veya özellik varsa hepsi kayboldu. Buna inanamıyorum.

Adblock, onetab, lastpass, ublock, idm, trufflepiggy web search, gibi bir çok eklentim devre dışı hiç birisinin sağ tıklamaları çalışmıyor. HANGİ SİTEYE GİRERSEM GİREYİM REKLAMLARI ENGELLEYEMİYORLAR. Sayfalara sağ tıkladığım zaman hiç bir seçenek yok. iLk defa kurulmuş bir chrome gibi oldu. Hiç bir şey kurulu değil gibi ama eklentiler kurulu ve güncel durumda. Bu durumun sebebi nedir?

Sağ tuş eklentilerim olmadan chrome hiç bir işe yaramaz benim için. Bu sorun neyden kaynaklanıyor?
Gerçekten çok sinirliyim. Tarayıcı değişikliğine gitmek zorunda kalacağım. Google chrome tabanlı aynı eklentileri ve ayarları yapabileceğim bir tarayıcı bulmam gerekiyor. Ama chrome'a da alıştım. Ondan ayrılmak da istemiyorum. Ayrıca Google Chrome tarayıcısını açtığımda karşıma Oturumu açın kullanıcı adı ve şifre gerekiyor , şifre girerek oturum açmam isteniyor. Google Chrome tarayıcısını her açtığımda karşıma bu pencere geliyor. Sorun ne olabilir? Yardımcı olursanız çok sevinirim. @Silinen üye

Chrome'da oturum açtığınızda bir seferlik eklentileriniz hesabınıza kaydedilir ve format sonrası chrome kurduğunuzda hesabınızla giriş yaptığınızda eklentilerde otomatik yüklenir. Ayrıca şifre, hesap adı ve sık kullanılan siteleri de hesabınızda kayıt eder. Büyük ihtimal registry temizliği yaparken eklentileri de sistemden sildiniz. sistem geri dönüşüm noktası oluşmuşsa sistem geri yükleme yaparak sorununuzu çözebilirsiniz. Umarım format atmaya ihtiyacınız olmaz.

Chrome'da oturum açtığınızda bir seferlik eklentileriniz hesabınıza kaydedilir ve format sonrası chrome kurduğunuzda hesabınızla giriş yaptığınızda eklentilerde otomatik yüklenir. Ayrıca şifre, hesap adı ve sık kullanılan siteleri de hesabınızda kayıt eder. Büyük ihtimal registry temizliği yaparken eklentileri de sistemden sildiniz. sistem geri dönüşüm noktası oluşmuşsa sistem geri yükleme yaparak sorununuzu çözebilirsiniz. Umarım format atmaya ihtiyacınız olmaz.
Oturum açtığımda yerimlerim ve eklentilerin senkronize olduğunu biliyorum. Herhangi bir çıkış yapmadım. Registry temizliği yaparken nasıl silindiler anlamadım. Sadece aradığım anahtar kelimeleri ile alakalı silinen programları temizledim ve sıkıştırdım. Sistem geri yükleme noktası oluşturdum mu bilmiyorum ama inşallah yazılım kendisi oluşturmuştur.
Bütün her şey gitti ama chrome çok hızlandı. Sevineyim mi üzüleyim mi bilmiyorum. Özellikle de '' trufflepiggy web search'' eklentisine tek tek klasörlediğim arama yapacağım siteleri kaybetmem çok moralimi bozdu. Trufflepiggy deki listelerime de ulaşamıyorum. En çok canımı yakan da bu...Off delireceğim ya...Kesinlikle format atmak istemiyorum.

Kayıt defteri temizliğini bu yüzden önermiyoruz. Google'a ait bazı kayıt girdilerini sildiyse sorun yaşama ihtimaliniz var. Tarayıcıyı yeniden yüklemek bozulan kayıt girdilerini düzeltebilir. Silmeden tekrar indirin.

Mümkünse disk temizliği ya da kayıt defteri temizliği yapan uygulamaları kullanmayın. Tarayıcı vb. kendi ayarlarından temizleyin.

Ek olarak Adblock kaldırmanızı öneririm. Ublock Origin varken gereksiz. Aynı anda birden fazla rekalm engelleme uzantısı kullanmayın. Ublock Origin yanına sadece Privacy Badger tavsiye ediyorum.

Ayrıca başka tarayıcı arıyorsanız Edge tavsiye ederim.

Kayıt defteri temizliğini bu yüzden önermiyoruz. Google'a ait bazı kayıt girdilerini sildiyse sorun yaşama ihtimaliniz var. Tarayıcıyı yeniden yüklemek bozulan kayıt girdilerini düzeltebilir. Silmeden tekrar indirin.

Mümkünse disk temizliği ya da kayıt defteri temizliği yapan uygulamaları kullanmayın. Tarayıcı vb. kendi ayarlarından temizleyin.

Ek olarak Adblock kaldırmanızı öneririm. Ublock Origin varken gereksiz. Aynı anda birden fazla rekalm engelleme uzantısı kullanmayın. Ublock Origin yanına sadece Privacy Badger tavsiye ediyorum.

Ayrıca başka tarayıcı arıyorsanız Edge tavsiye ederim.
Aynı anda adblock ve ublock kullanıyorum çünkü bazı sitelerde reklamları engellemiyor.
Privacy Badger'ı kurmuştum ama onu da kaldırdım. Evet haklısınız. Bütün kayıt defteri temizleme araçlarını kaldırdım. Malesef ki ayarlarım ve linklerimi tekrardan yazmak zorunda kaldım. Chromu her yerden kaldırdım ve sağlam bir temizlik yaptım. Alternatif tarayıcı olarak da edge tercih etmiyorum. Bana çok hantal ve düşün özellikli geliyor.

Onun yerine vivaldi kurdum yedekte duruyor.
Çok teşekkür ediyorum cevabınız için, iyi çalışmalar...

Adblock kaldırın, boştan yere kaynak tüketirsiniz. Reklam engellemekte bir işe yaramıyor. Zaten reklam engelleme için sunduğu tek liste Easylist, varsayılan olarak uBlock Origin'de kurulu geliyor. Önerdiğim ayarlar ile kullanırsanız sorun olmaz.

Twitch'de engelleyemiyor. O reklamlar için de Privacy Badger'a zaman tanımanız gerekiyor. Önerdiğim ayarları açınca, hangisi reklam veriyor diye siteyi tarayıp, engellemesi gereken şeyi öğreniyor. Hazır bir liste olarak gelmiyor. Amacı siteleri bozmamak olduğundan, önce izleyen şeyleri tespit ediyor.

Ayrıca uBlock Origin için bağlantıda Twitch reklamlarını engelleme yöntemi var.

Arada bir Filtrelerin ön belleğini temzileyip, yeniden güncellemek de fayda sağlıyor.

Adblock kaldırın, boştan yere kaynak tüketirsiniz. Reklam engellemekte bir işe yaramıyor. Zaten reklam engelleme için sunduğu tek liste Easylist, varsayılan olarak uBlock Origin'de kurulu geliyor. Önerdiğim ayarlar ile kullanırsanız sorun olmaz.

Twitch'de engelleyemiyor. O reklamlar için de Privacy Badger'a zaman tanımanız gerekiyor. Önerdiğim ayarları açınca, hangisi reklam veriyor diye siteyi tarayıp, engellemesi gereken şeyi öğreniyor. Hazır bir liste olarak gelmiyor. Amacı siteleri bozmamak olduğundan, önce izleyen şeyleri tespit ediyor.

Ayrıca uBlock Origin için bağlantıda Twitch reklamlarını engelleme yöntemi var.

Arada bir Filtrelerin ön belleğini temzileyip, yeniden güncellemek de fayda sağlıyor.

Bahsetmiş olduğunuz ayarları yaptım.
Ablock'u kaldırdım. Privacy Badger'ı yapılandırdım.

Bu ayarı açtığım zaman güvenli olmayan siteleri açmıyor.

Güvenlik Ayarı
Gelişmiş

Her zaman güvenli bağlantılar kullanın

Gezinmeleri HTTPS'ye yükseltip bu uzantıyı desteklemeyen siteleri yüklemeden önce sizi uyarır

Sizce açmalı mıyım? Önemli sitelerin bile bazılarında dahi bu seçenekten dolayı giremiyorum.
Bir de benim genel olarak kullandığım eklentiler var.

Aktif Olanlar​

1. Auto Translate for YouTube™ captions ( Youtube Altyazılarını Varsayılan Türkçe Yapıyor )
  2. Checker Plus for Gmail™ ( Eposta Bildiricisi )
  3. Cookie AutoDelete ( Beyaz Listeye Aldığım Çerezler Haricini Otomatik Siliyor )
  4. DeepL Translate: Reading & writing translator ( İyi Bir Çevirici )
  5. Ears: Bass Boost, EQ Any Audio! ( Ses Az Olduğu Zaman Kullanıyorum )
  6. Enhancer for YouTube™ ( Youtube'da Bazı İnce Ayar ve Kısayollar İçin )
  7. Extensity ( Eklentileri hızlı bir şekilde aç kapa ve kullanım amacına göre filtrelemek için )
  8. HTTPS Everywhere ( İşe Yarıyor Mu Bilmiyorum )
  9. IDM Integration Module ( Bu Zaten Allah'ın Emri )
  10. LastPass: Free Password Manager ( Çok Kez Hacklenmesine Rağmen Kullanıyorum )
  11. OneTab ( Bazen Çok Fazla Sekme Oluyor ve Ram'den Kısmak İçin Alta Alıyorum )
  12. Print Friendly & PDF ( Site ve Blogdaki Yazıyı Pdf Yapıyorum )
  13. Privacy Badger ( Amacını Şimdi Daha İyi Anladım )
  14. Reader Mode ( Okuma Modu )
  15. Stylus ( Google'daki Yapmış Olduğum Aramaları Renklendirmek İçin Script Ekliyorum )
  16. SuperYouTube (Extension for Youtube™) ( Youtube'u Daha Kullanışlı Hale Getiriyor )
  17. Trufflepiggy - Context Search ( Efsane Arama Eklentisi )
  18. uBlock Origin ( Ayarları Yapıldı )
  19. Windscribe - Free Proxy and Ad Blocker ( Vpn - Çok Memnunum )
  20. Youtube-shorts block ( Youtube Short Videosunu Normal Videoya Çeviriyor )

Kapalı Olanlar - Lazım Olunca Açıyorum​

1. Chrome Remote Desktop
  2. Click&Clean
  3. Infoscope
  4. Lightshot (ekran görüntüsü aracı)
  5. Picture-in-Picture Extension (by Google )
  6. Stay secure with CyberGhost VPN Free Proxy
  7. Tampermonkey
  8. Transcribe YouTube Videos - YTScribe
  9. YouTube Dislike Sayısını Geri Getir
  10. YouTube Full Title For Videos
  11. Youtube RSS
  12. Youtube Subtitle Download Helper

Şimdi bunları paylaşma amacım şu kullanmadığım eklentiler de sistemde ram ya da işlem harcıyorlar mı?

HTTPS ayarı sadece uyarıyor. İstiyorsan HTTP içeren siteye devam edebilirsin. Bu sen istemeden açılan HTTP siteleri engellemek ya da dikkat etmeden HTTP içeren siteye önemli bilgiler girmemen için iyi bir hatırlatıcı.

Ayrıca şu uzantıya gerek yok. Zaten bu uzantı 2023 gibi tamamen kaldırılacak.

YouTube için çok fazla uzantı kullanıyorsun. Bence aralarından bazılarından kurtulsan ya da lazım olan şeyleri, tek uzantı yapıyorsa alternatifini bulsan iyi olur. Özellikle alt yazı çeviren uzantı, YT takılmasına yol açabilir. Anlık çeviri yapan, Google'un kendisi dahil sitenin aşırı takılmasına yol açıyor.

Tarayıcıların kendi okuma modu olması lazım. Chromium'da var diye hatırlıyorum.

Dark Reader gibi bir koyu mod uzantısı kullanmanı öneririm. Göz sağlığı önemli.

Extensity güzelmiş ben de kullanayım.

HTTPS ayarı sadece uyarıyor. İstiyorsan HTTP içeren siteye devam edebilirsin. Bu sen istemeden açılan HTTP siteleri engellemek ya da dikkat etmeden HTTP içeren siteye önemli bilgiler girmemen için iyi bir hatırlatıcı.

Ayrıca şu uzantıya gerek yok. Zaten bu uzantı 2023 gibi tamamen kaldırılacak.

YouTube için çok fazla uzantı kullanıyorsun. Bence aralarından bazılarından kurtulsan ya da lazım olan şeyleri, tek uzantı yapıyorsa alternatifini bulsan iyi olur. Özellikle alt yazı çeviren uzantı, YT takılmasına yol açabilir. Anlık çeviri yapan, Google'un kendisi dahil sitenin aşırı takılmasına yol açıyor.

Tarayıcıların kendi okuma modu olması lazım. Chromium'da var diye hatırlıyorum.

Dark Reader gibi bir koyu mod uzantısı kullanmanı öneririm. Göz sağlığı önemli.

Extensity güzelmiş ben de kullanayım.

Tamamdır o eklentiden de kurtuldum.

Youtube konusuna gelince de iki eklentinin de farklı özellikleri var.

Mesela, açıklama, yorumlar, diğer video önerileri, kanal sahibinin videoları ile ilgili videolar ve kanal sahibinin dışındaki bağlantılı videoları bir ekranda göstermesi dolayısıyla tercih ediyorum.

Bir diğeri de kaliteyi otomatik sabitlemek ve kısayollarda yararlanmak için. Malum internet altyapısı bulunduğum yerde çok vasat. Benim için olmazsa olmaz. Bir de alternatifleri yok.

En iyileri bunlar malesef. Okuma modunu da flags kısmından açtım.
Dark Reader yerine de iris mini pro kullanıyordum. Mavi ışık belası yüzünden ama artık w10'un gece ışığı modunu açıyorum. Bir çok eklenti ve yazılımdan kurtuldum. Artık daha kararlı bir sisteme sahibim. Bilgisayarımın özellikleri düşük olmasına rağmen yine de çoğu şey tıkırında çalışıyor. İlgin için tekrar teşekkürler.

@Cage00 Extensity uzantısını Edge zararlı olarak algılayıp kaldırdı. Mağaza sayfasına da ulaşılamıyor.

Chrome mağazasında duruyor ama bence zararlı bir şey varsa yakında Google mağazasından da kaldırılır.

Onun yerine şu uzantıyı buldum. Sana da tavsiye ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı