Ciddi manada yurt dışına gitmeyi hedefliyor musunuz?

Ciddi manada yurtdışına gitmeyi hedefliyor musunuz?

• Oy verenlerin toplamı
    962
Keşke önceden üniversiteyi Almanya ya da Viyana gibi yerlerde okusaydınız şansınız olurdu.
Bu kur ile oralarda okumak hayal. 4 sene önce bu kadar kötü değildi ama yine de ailemi çok zorlardı. Kaldı ki orada okuduğunuz süreler, vatandaşlık almak için geçmesi gereken süreden sayılmıyor. Oturma izni almam, 5 sene boyunca orada kalmam gerekecekti. Vatandaş olmadığım için 5 sene boyunca da mesleğimi icra edemeyecek, sonunda unutacaktım.

İki ucu sıkıntılı değnek durumu yani.

Bu kur ile oralarda okumak hayal. 4 sene önce bu kadar kötü değildi ama yine de ailemi çok zorlardı. Kaldı ki orada okuduğunuz süreler, vatandaşlık almak için geçmesi gereken süreden sayılmıyor. Oturma izni almam, 5 sene boyunca orada kalmam gerekecekti. Vatandaş olmadığım için 5 sene boyunca da mesleğimi icra edemeyecek, sonunda unutacaktım.

İki ucu sıkıntılı değnek durumu yani.
Hayır eyaletten eyalete değişiyor. Zaten part time iş bulma imkanınız var. Hukuk okumak yerine sağlık sektörü okusaydınız hemen iş bulabilirdiniz. Almanya'nın sağlık sektöründe çok açığı var. O zamanlar Euro 2 filandı galiba. Zaten part time çalışarak ve küçük bir şehirde kalarak geçinebilirdiniz.

Hayır eyaletten eyalete değişiyor. Zaten part time iş bulma imkanınız var. Hukuk okumak yerine sağlık sektörü okusaydınız hemen iş bulabilirdiniz. Almanya'nın sağlık sektöründe çok açığı var. O zamanlar Euro 2 filandı galiba. Zaten part time çalışarak ve küçük bir şehirde kalarak geçinebilirdiniz.
Okuduğunuz süreler, dünyanın %90’ında vatandaşlık için gerekli sürelerden sayılmıyor. Eğer 8 seneyi doldurmak isterseniz, okuma+ başka bir nedenle doldurmanız gerekiyor. Bu durum Türkiye’de de aynı. Dediğiniz doğru olsa dahi 4 sene okusanız, kalan 4 seneyi doldurmak için oturma izni+ çalışma izni almanız gerekecek. X yerine Y okusaydınıza girince zaten işin rengi değişiyor. 17 yaşındayken dersten başka bir şey yoktu aklımda. Durum bu kadar kötü olmadığı, hayatın içine girmediğim için de, hiç Almanya’nın sağlık çalışanına ihtiyacı var mı diye düşünmedim, normal bir lise öğrencisinin derdi bu olmamalı zaten. Tabi normal şartlar altında.

Ek olarak Euro 2017’de 4 TL civarındaydı.

Merhaba, sosyal medyada gördüğüm kadarıyla yurtdışını daha iyi bulan birçok insan var. Peki, cidden aranızda yurtdışına gitmeyi düşünen var mı? Oranın şartlarını şimdiden araştıran.

Ben Üniversite'de Çizgi Film ve Animasyon bölümünü tutturmayı başarırsam yüksek lisans yapana kadar burada durup bir süre sonra İngiltere'ye göçmeyi planlıyorum. İngiltere açıkcası ilgimi çeken tek ülke.

Özellikle Londra'da resmen emlak krizi yaşanıyor ama daha önümde 7 yıl var, illa şartlarda ufak tefek değişiklikler olur. Ayrıca Avrupa'da İngiltere ırkçılığın en az olduğu yerlerden biri. Bu 7 yılda kendime bir dijital portfolyo hazırlayıp yurtdışında iş kapma ihtimalimi arttırmayı hedefliyorum.

Türkiye'de sanatın pek değeri yok. 3D animasyona yardımcı olabilecek çoğu ürün manyak fiyatlarda.
Dostum seninle aynı düşüncedeyim ama ben yazılım bölümünü kazanmak istiyorum burada da pek önem vermiyorlar benimde hedefim üniversiteyi bitirip amerikaya gitmek ama bazı insanlarda ingilizce veya yabancı dil bilmeden boş beleş gitmek istiyor.

bazı insanlarda ingilizce veya yabancı dil bilmeden boş beleş gitmek istiyor.
O tarz insanları pek anlayamıyorum. İnsan en azından derslerini sıkı tutmaya çalışır.

Bu tür kişiler sadece yakınma amaçlı söyleniyorlar.

Çok istiyorum gitmeyi ve şuan bana en yakın seçenek WAT. Onun içinde tekrar üniversiteye girmeye düşünüyorum. Araştırmam lazım, gerçekten çok ama çok zor. Yurt dışına çıkmayı düşünmeye başladığım gibi sömürgeciliği hissediyorum ne yazık ki.

Tabii ki giderim. Ülke parlak gençlere imkan sunmuyor. Kafası olan yurt dışına gidiyor. Durumu olmayıp parlak kafasıyla ülkesini kalkındırmaya çalışan var. Tabi ekstra deprem vergisi zart vergisi zurt vergisi nedeniyle sermayesi gelişmiyor ve kapanıyor. Bir şekilde hayatta kalmış sermayelerde iş buluyor ve hayat devam ediyor. TÜBİTAK'ın kabul etmeyip, NASA'nın, ESO'nun kabul ettiği kaç proje var. Adamlar imkan bile veriyor. Mesela bir engelli arkadaşımız aklı sayesinde Amerika'ya, Google tarafından davet edilmiş. Anneside hiç bilmediği İngilizce'yi öğrenmiş ve şu an Amerika'da hayatı yaşıyormuş. Azıcık parlak kafam var ama bunu kesinlikle ülkede değerlendirmeyeceğim. Eğitim sistemi yok, kaliteli öğretmen yok. Biliyor musunuz? Finlandiya'da sadece öğretmenlik okuyanların 1/15'i ya da 1/20'si öğretmen olabiliyor. Bizde? Bas parayı oku paralı üniversiteyi sonra ol öğretmen.
Parlak beyin vergisi.

İngilizcem gayet iyi hatta şu an kursa gidiyorum, yakın bir zamanda C2 seviyesi olacak inşallah. Ama yurt dışında sürekli İngilizce konuşmak, hiç bilmediğin, tanımadığın yerlerde yaşamak zor bence. Yabancıların huyunu suyunu bilmiyorsun ne kadar yabancı dil bilersen bil onlarla Türkiye'deki gibi bir kahvehanede oturup çay içerken sohbet edemezsin, kendini yalnız hissedersin. Tabii ki de kariyerini geliştirmek için gidip üniversite okuyabilirsin ya da kısa bir süre çalışabilirsin ama devamlı olarak kalmak bence sağlıklı değil.

Geri
Yukarı