Çin'in Dünyadan Gizlediği 5. Nesil Stealth (Hayalet) Uçakları

• Konuyu başlatan Jira
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 173
  • Görüntüleme 11B
Arkadaşım bu uçaklar ''savaş uçağı.'' Adından da anlaşıldığı gibi savaş için üretiliyorlar. Bu konuda veya farklı bir konuda da söylemiştim, tam hatırlamıyorum. Bazı uçaklar kitap gibidir, dışı çekici gelse de içini bilemezsin.

Avrupa üretimi bazı savaş uçakları da böyledir mesela. Bu uçaklar gerçek bir çarpışma meydanı görmediği, doğru düzgün kill/loss'ları olmadığı için birbirleriyle kağıt üstü karşılaştırırarak o ondan iyidir, bu buna eşittir karşılaştırmaları yapılmaz.

Ekran kartı karşılaştırması gibi değil bu olay. Ha mesela bazı uçaklar ufak görevlere çıkmıştır. Atıyorum Eurofighter'ların yüksek irtifadan bombalama yapıp geri döndüğü görevler elbet olmuştur ancak bu uçağın karşısında bir ''killer'' çıkmamış ki, bunlar versus'a girmemiş ki karşılaştırma yapalım.

F-16 vs F-35 it dalaşında da F-16, F-35'i ağlattı diyebiliriz. Şimdi F-16, F-35'den it dalaşı olarak iyi diyebiliriz ancak farklı teknolojiler, sistemler, radarlar, stealth olayları, mühimmat ve aviyonik sistemler bakımından daha üstün değil diyebiliriz. Ya da şu uçağın motoru, bununkinden daha güçlü, delta kanatları var, daha düşük irtifada geleneksek kanatlı bir uçağa göre daha iyi operasyonlar yapabiliriz diyebiliriz.

Defalarca anlattık yani arkadaşlar, yapmayın... Ayrıca üstüme alınmadım, yanlışını esprili bir şekilde dile getirdim.
Ekran kartı gibi olmadıklarını biliyorum.
Ama hali hazırda kendini kanıtlamış bir platform olan Su 27'ye F16/F15 ile başa çıkabilir demek de bir sakınca yok.
Sonuçta ben Su 27/J 15 F15'i yener demiyorum sadece olası bir savaştaki sonucun olabilecek en gerçekçi halini söylüyorum. Sonuçta kıyasladığım uçaklar arasında F16 ile F35 olduğu kadar devasa farklar yok. Zaten F15'in doğudaki muadili olan uçak Su 27 ailesidir. Uçakları tabi ki ekran kartları karşılaştıramayız ama bu uçakların olası bir savaştaki yapabileceği şeyleri söylemek ekran kartı gibi "vs" yapmakla aynı şey değildir. Uçakların sadece teknik özelliklerini ezbere biliyorsak peki neden burda münakaşa ediyoruz? Yoksa bana ne elin Çinlisinin yaptığı uçaktan?
Umarım anlatabilmişimdir.
Uçaklar sadece platform ve motordan ibaret değiller. Bir uçağı, geliştirme izni olan 2 farklı ülkeye ver, o ülkeler geliştirecekleri aviyonikler ve diğer enstrüman değişimleriyle birbirinden çok farklı yeterliliklerde 2 uçak haline getirirler.

Hangisinin daha iyi olacağı ise ancak birbirlerine karşı yapacakları bir mücadele sırasında belli olur. Şu anda İsrail'in kullandığı F-15 ve F-16'lar için genel bir ad kullanıyoruz fakat bu uçaklar orijinallerinden o kadar farklı şekilde İsrail tarafından geliştiriliyorlar ki görünüm haricinde bu uçaklarla hiçbir alakaları yok.
Tabi ki de aynısı olmasını bekleyemeyiz ama bu Çinlilerin yaptığı Su 27 kopyalarına Mig 21 muamelesi yapılması anlamına gelmez.
Örneğin Çinlilerin Mig 21 kopyası J7 Chengdu orijinal Rus Mig 21'lerinden daha iyidir. Bunu Güneydoğu Asya'daki ülkelerin tatbikatlarına bakarak anlayabilirsiniz.
Yani demek istediğim uçağı sırf Çinliler yaptığı için küçümseyemeyiz.

Son düzenleme:
Rus uçaklar tecrübeli pilotların kontrolünde hava gösterilerinde olağanüstü manevra yeteneklerini sergilerler. Ama burada silahları takılı olmaz, drag oluşturan füzeler olmaz, üstüne üstlük çok az yakıt ile uçarlar. Bir uçağın gerçek kabiliyetleri muharebe ortamında, full olarak doluyken, git şurayı bombala ya da şu uçakları avla derken çıkar. Diğer mesajında airshow'lar ve tanıtımlardan bahsetmişsin. Bu işleri bilen adamlar bu show'lara gülüp geçer çünkü bilir ki hepsi hikaye. BOMBOŞ HİKAYE!

Günümüzde Rus pilotları ayda 10 saat uçuyorsa Amerikalısı 3-4 katı fazla uçuyor. SU-27 masraflı bir uçak, Rusya'nın ekonomisinin bu uçağa ayda kaç sorti imkan verdiğini biliyor musun mesela? Amerikalısı patır patır F-15'de uçarken Rus'u yerde çayını içiyor...

@Yararsız Üye da dediği gibi İsrail gibi aviyonik sistemlerde çok iyi olan ülkeler bu uçakları sadece içi boş kaporta ve motor olarak alıp baştan aşağı yeni uçak inşa ediyorlar. Bundandır ki yerden gönderilen füzelere karşı gelişmiş EH mühendislikleri sayesinde başka organlarıyla gülüyorlar. S-300, Pantsir-S1'lerle donatılmış topraklarda ellerini kollarını sallayarak dolaşabiliyorlar.

F-15 pilotlarına eğitimde bol bol SU-27'nin yeteneklerinden ve caydırıcılığından bahsedelerler. SU-27 ne kadar caydırıcı bir uçak olursa olsun işin içine sadece uçağın yapabildikleri değil, siyasi/diplomatik mevzulardan ekonomik sorunlara kadar her şey gidiğinde ortaya neler çıktığı gördüğün gibi.

Son düzenleme:
Rus uçaklar tecrübeli pilotların kontrolünde hava gösterilerinde olağanüstü manevra yeteneklerini sergilerler. Ama burada silahları takılı olmaz, drag oluşturan füzeler olmaz, üstüne üstlük çok az yakıt ile uçarlar. Bir uçağın gerçek kabiliyetleri muharebe ortamında, full olarak doluyken, git şurayı bombala ya da şu uçakları avla derken çıkar. Diğer mesajında airshow'lar ve tanıtımlardan bahsetmişsin. Bu işleri bilen adamlar bu show'lara gülüp geçer çünkü bilir ki hepsi hikaye.

Günümüzde Rus pilotları ayda 10 saat uçuyorsa Amerikalısı 3-4 katı fazla uçuyor. SU-27 masraflı bir uçak, Rusya'nın ekonomisinin bu uçağı ayda kaç sorti imkan verdiğini biliyor musun?

@Yararsız Üye da dediği gibi İsrail gibi aviyonik sistemlerde çok iyi olan ülkeler bu uçakları sadece içi boş kaporta ve motor olarak alıp baştan aşağı yeni uçak inşa ediyorlar.

F-15 pilotlarına eğitimde bol bol SU-27'nin yeteneklerinden ve caydırıcılığından bahsedelerler. SU-27 ne kadar caydırıcı bir uçak olursa olsun işin içine sadece uçağın yapabildikleri değil, siyasi/diplomatik mevzulardan ekonomik sorunlara kadar her şey gidiğinde ortaya neler çıktığı gördüğün gibi.
Airshow'lar tam olarak gerçeği açığa göstermese bile bu onları gözardı edelim anlamına gelmez.
Özellikle NATO tatbikatları bu konuda en gerçekçi olanlardır.
Rus pilotların ortalama uçuş süreleri yıllık 130 saattir Amerika'da ise 180 saattir.
Ruslar'ın savunma bütçesi 65M $ iken ABD'nin ki 600M $ dur.
Ama bir dünya savaşı senaryosunda Rusya şu an ki bütçesinin 20 katına dahi çıkabilir.
Bunu WW2'de gördük.
Rus askeri doktrini: "Bizim uçağımız en iyisi olsun." şeklinde değildir görüşleri aynen şöyledir: "Bir uçak vurulursa üzülme ve yerine 5 tane daha üret.".
Günümüzde zaten böyle bir şey de kalmadı.
Kuzey Kore gibi berbat bir filosu olan bir ülke bile (Mig 17) nükleer silahlar geliştiriyor.
Dediklerinize doğru tabi ki pilotların tecrübeleri daha önemli.
Hint Mig 21bis'leri Pakistan F16c'larına az çektirmedi.

Airshow'lar tam olarak gerçeği açığa göstermese bile bu onları gözardı edelim anlamına gelmez.
Özellikle NATO tatbikatları bu konuda en gerçekçi olanlardır.
Rus pilotların ortalama uçuş süreleri yıllık 130 saattir Amerika'da ise 180 saattir.
Ruslar'ın savunma bütçesi 65M $ iken ABD'nin ki 600M $ dur.
Ama bir dünya savaşı senaryosunda Rusya şu an ki bütçesinin 20 katına dahi çıkabilir.
Bunu WW2'de gördük.
Rus askeri doktrini: "Bizim uçağımız en iyisi olsun." şeklinde değildir görüşleri aynen şöyledir: "Bir uçak vurulursa üzülme ve yerine 5 tane daha üret.".
Günümüzde zaten böyle bir şey de kalmadı.
Kuzey Kore gibi berbat bir filosu olan bir ülke bile (Mig 17) nükleer silahlar geliştiriyor.
Dediklerinize doğru tabi ki pilotların tecrübeleri daha önemli.
Hint Mig 21bis'leri Pakistan F16c'larına az çektirmedi.
WW2'deki uçaklar bugünün uçaklarına göre çok basitti. Rusya ekmek üretir gibi uçak üretebiliyordu. Bugün uçaklar çok karmaşık üretim süreçlerine sahipler. Rusya WW2'deki gibi üretim yapamayacaktır. Petrol endeksli bir ekonomiye sahip bir ülkenin savaşta çok uzun süre ordusuna kaynak sağlayabileceğini düşünmüyorum.

WW2'deki uçaklar bugünün uçaklarına göre çok basitti. Rusya ekmek üretir gibi uçak üretebiliyordu. Bugün uçaklar çok karmaşık üretim süreçlerine sahipler. Rusya WW2'deki gibi üretim yapamayacaktır. Petrol endeksli bir ekonomiye sahip bir ülkenin savaşta çok uzun süre ordusuna kaynak sağlayabileceğini düşünmüyorum.
İkinci Dünya Savaşı'ndaki kadar yapamasa bile bir F22 fiyatına 10 tane MİG 29 yapılabiliyor.

Buradan sonrasını okuma gereği duymadım :D Neyle çıkaracak söylesene? Rusya petrole ve doğal gaza bağlı bir ülke. Bunlar savaş ortamında bir oynadığı zaman Rusya ekonomik olarak bir hiçtir. Ruslar bir ara gemi dediler, uçak dediler, çeşitli savunma sistemleri dediler (ekonomileri iyiyken) sonra birden petrol ve doğal gaz fiyatları düşünce tüm projeler rafa kaldırıldı. Buna ne diyeceksin? Sovyet zamanındaki başarılı projelerin ekonomik sorunlar yüzünden tarihe gömüldüğüne ne diyeceksin?

Bu adamlar daha SU-57 için motor yapamadılar. Niye? Üstte dediklerim yüzünden.

2 Dünya Savaşı ile gümüzü karşılaştıran bir insanla da daha ne kadar ''nesnel verilerle'' konuşursunuz bilmiyorum. 1 F-22 - 10 Mig 29 versusu da geldiğine göre Jira out diyorum, dil dökecekseniz size kolay gelsin :D

Edit: Konuda tamamen ben teknik verilerden bahsettim. Neden? J-20 vs F-22 başlığı insanlara daha çekici gelebilirdi ama gerçek savaş ortamında yetenekleri sergilemeyen bir uçak üzerinden komplo teori üretmeyip saçmalıklar yapmayacak kadar havacılıkla iç içe oldum, tecrübe kazandım. Anlatabiliyor muyum? 0-100 verisi olmayan bir araç ile 0-100'ü belli olan bir aracı 0-100 olarak karşılaştırmak kadar saçma bir olay bu.

Son düzenleme:
Buradan sonrasını okuma gereği duymadım :D Neyle çıkaracak söylesene? Rusya petrole ve doğal gaza bağlı bir ülke. Bunlar savaş ortamında bir oynadığı zaman Rusya ekonomik olarak bir hiçtir. Ruslar bir ara gemi dediler, uçak dediler, çeşitli savunma sistemleri dediler (ekonomileri iyiyken) sonra birden petrol ve doğal gaz fiyatları düşünce tüm projeler rafa kaldırıldı. Buna ne diyeceksin? Sovyet zamanındaki başarılı projelerin ekonomik sorunlar yüzünden tarihe gömüldüğüne ne diyeceksin?

Bu adamlar daha SU-57 için motor yapamadılar. Niye? Üstte dediklerim yüzünden.

2 Dünya Savaşı ile gümüzü karşılaştıran bir insanla da daha ne kadar "nesnel verilerle" konuşursunuz bilmiyorum. 1 F-22 - 10 Mig 29 versusu da geldiğine göre Jira out diyorum, dil dökecekseniz size kolay gelsin :D

Edit: Konuda tamamen ben teknik verilerden bahsettim. Neden? J-20 vs F-22 başlığı insanlara daha çekici gelebilirdi ama gerçek savaş ortamında yetenekleri sergilemeyen bir uçak üzerinden komplo teori üretmeyip saçmalıklar yapmayacak kadar havacılıkla iç içe oldum, tecrübe kazandım. Anlatabiliyor muyum? 0-100 verisi olmayan bir araç ile 0-100'ü belli olan bir aracı 0-100 olarak karşılaştırmak kadar saçma bir olay bu.

Bu bir versus değil ama bunu anlatmayacağım zaten anlamak istemiyorsunuz.
At gözlüğünüzü çıkarınca yazabilirsiniz.
Komiksiniz sadece...
Yazdığım onca şey arasından kılı kırk yararak o kısmı mı buldun?
Yaptığınız tek şey kara propoganda yakında ban da yerim oh mis.

Son düzenleme:
@Mr. Krabs Ortada referans alınacak bir veri mi var? Mesela SU-30MKI uçaklarının F-15'lere karşı avantajı olduğunu biliyoruz çünkü tatbikatta 9:1 gibi bir öldürme oranı yakaladı SU-30'lar. Dassault Rafale uçaklarının F-16'lara karşı operasyonel üstünlük kurabildiğini de gene tatbikatta 4-0 ve 6-2'lik galibiyetleriyle gördük. F-16'nın F-15'e karşı it dalaşında üstünlük sağladığını gördük çünkü bizzat Amerikalılar tarafından yapılan bir karşılaşma var. Herhangi bir operasyonda kendini kanıtlamamış, bir tatbikatta kendini rakip uçaklara karşı göstermemiş uçaklar için x uçakları y uçaklarıyla başa çıkabilir demek desteksiz bir iddia oluyor.

Neyin ne olduğu ancak savaşta, operasyonlarda ve "biraz" tatbikatlarda fiziksel karşılaşmaların yaşandığı zamanlarda belli olur.
Yalnız F-15'lerin bariz bir üstünlüğü var 4. nesil uçaklar içinde 104-0 gibi bir rekora sahip. F-15 kendi jenerasyonunun en iyi uçağı bana göre. Aslında Amerikalıların yaptığı en iyi şey bu uçakları savaş ortamında test ettirip geliştirmeleri. Nasıl ki F-117 Sırbistan'da vurulup düşürüldükten sonra F-22 geliştirilmeye başlandı. Rusların sistemlerinin çoğu abartıldığı gibi çıkmıyor mesela. Pantsir-S1 olsun S-300 falan olsun hepsinin büyük bir abartılma olduğu Suriye'de ortaya çıktı ve çıkmaya devam ediyor.

"During Cope India 04 exercises pitting the Su-30MK and Mig 21 Bison flying against American F-15Cs, it surprised everyone when the Russian built Su-30 fighter achieved a kill ratio of 9:1"

@Because Im Batman F-15'lerin bundan haberi var mı? Bir uçağın her kriteri göz önünde bulundurup en iyisi denilemeyeceğini söyleyeyim. F-15'lerin operasyon başarısını biliyorum, F-15 ilk yapıldığı dönemde silahlı kuvvetler lobisi bu türde bir uçağı istemediği halde hâlâ aktif görevde olmasının tek nedeni operasyon başarısı ama iş spesifik görevlerde uçakları birebir kıyaslamaya gelince durum beklendiği gibi olamayabiliyor.

Bu tatbikatın yapıldığı dönemde de savaş uçaklarıyla ilgili dergileri ve haberleri takip ediyordum, o dönemde F-15'ler Su-30'lar tarafından kötü tokatlanınca, F-15'lerin hava görevlerindeki yeterliliğini sorguladıklarını dün gibi hatırlıyorum.

İş havada it dalaşına geldiği ve hava önleme görevlerine geldiği zaman geçmiş tatbikatlarda F-15'leri tokatlayan pek çok uçak var.

Tabi şu anda aktif olan F-15E ve F-15 SE için bu durum biraz değişmiş olabilir ama onlara karşı olan bir veri yok elimizde. Gene de Su-30'ların havada F-15'lere karşı kurduğu üstünlük göz ardı edilebilecek düzeyde değil.

Son düzenleme:
"During Cope India 04 exercises pitting the Su-30MK and Mig 21 Bison flying against American F-15Cs, it surprised everyone when the Russian built Su-30 fighter achieved a kill ratio of 9:1"

@Because Im Batman F-15'lerin bundan haberi var mı? :D

Bu tatbikatın yapıldığı dönemde de savaş uçaklarıyla ilgili dergileri ve haberleri takip ediyordum, o dönemde F-15'ler Su-30'lar tarafından kötü tokatlanınca, F-15'lerin hava görevlerindeki yeterliliğini sorguladıklarını dün gibi hatırlıyorum.
F15 de SU 30 da muhteşemdir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı