Çin'in kontrolden çıkan roketi

Naziler Yahudileri katledince, toplama kamplarına kapatıp çalıştırınca faşist, Çinliler Uygur Türklerini kamplara kapatıp çalıştırınca ve katledince Komünizm mi diyoruz? :D :D Kendi etnik kökeninden olmayan, kendi düşünce yapısında, kendi dininde, kendi dilinde, kendi kültüründe olmayanlara karşı zulmeden, insan haklarını ihlal eden ulusalcı her yapı faşisttir.

Oldu o zaman ben bir ülke kurayım, adına da komünist ekleyeyim, benden olmayan herkese zulmedeyim de "adımda" olmadığı için kimse faşist demesin. :D

Çin'in yeri geldiğinde kendi halkına bile faşist davrandığını unutuyor bazı insanlar.

Çin'in yeri geldiğinde kendi halkına bile faşist davrandığını unutuyor bazı insanlar.
Kendi vatandaşlarını bile puanlamaya göre alt/üst sınıfa sokan bir ülke. Devletin istediği gibi yaşamayanların otobüslere/uçaklara bile binemediği yurt dışına çıkamadığı bir ülke. Sonra "resmi" olarak komünist diyerek bu faşizmi bir kenara bırakıp faşist değil diyorlar. :D

Milyarlarca insanı ise süründüren bir salgını şu anda yayan bir millete...
Bu kısım hariç katılıyorum. Bir pandeminin ilk çıkış yerini %100 bilemezsin küreselleşmiş bir Dünya düzeninde. Wuhan sadece salgının ilk büyük oranlarda görüldüğü şehir, virüsün çıkış kaynağının hangi lokasyon olduğunu kesin olarak bilmek imkansız. Wuhan'da bu salgın iyice yayılmadan 1 yıl öncesinden de bazı hasta örneklerinde farklı ülkelerde gözlemlenmiş bir virüs Corona.

Son düzenleme:
Kendi vatandaşlarını bile puanlamaya göre alt/üst sınıfa sokan bir ülke. Devletin istediği gibi yaşamayanların otobüslere/uçaklara bile binemediği yurt dışına çıkamadığı bir ülke. Sonra "resmi" olarak komünist diyerek bu faşizmi bir kenara bırakıp faşist değil diyorlar. :D

Garip bir Uzak Doğu özentisi var. Ancak bundan garibi ve aslında asıl sorunlu nokta, sadece dış görünüşe bakıp yargılamalar yapmaları. Evet farklı kültürler ve farklı yaşam tarzları ilgi çekici olabilir, anlıyorum. Ancak günümüzde Wikipedia gibi devasa kaynaklar var, insanların açıp okumaları gerek.

Konudan bağımsız, Wikipedia gerçekten güzel bir kaynak arkadaşlar, milletlerin ve devletlerin tarihlerini araştırmak için. Güzel bir başlangıç yeri. HEm Japonya hem de Çin ve sonrasında aralarında geçenleri okuyun. WW I. ve II.'de neler yaptıklarını birbirlerine mesela. İlk okuduğumda kanım donmuştu benim.

Yukarıda soykırımlı falan bir mesaj gördüm, tam da anlayamadım demek istediğini, ancak araştırmak zor değil.

Kaynaklar düzgün verilmişse ve üşenmeden kaynakları da incelerseniz katılıyorum. Bunun dışında Wikipedia'da hatalı bilgi yaymak çok kolay çünkü.

Evet bu da büyük bir sorun aslında, mesela şu sözde Ermeni Soykırımı'nda olduğu gibi. Ancak başlangıç yapmak için güzel bir yer. Zaten ilgin varsa direkt akademik makalelere ya da dönemi anlatan akademik kitaplara kayıyorsun.

Uzun lafın kısası, araştırıp okuyacak çok şey var. Bunun dışında apaçık ortada olan şeyler de var. Komünizm falan diyerek örtemeyiz bunu. İnsan haklarının ihlali var işte...

Bu arada Çin için faşist değil diyen arkadaş gerçekten Bern'de yaşıyorsa lütfen Monnier pastanesinden sütlü çikolata göndersin bana. Eskiden Bern içindeki şubede de çikolata üretimleri vardı ama sanırım çikolata üretimini Murten'e kaydırmışlar. Bana 300 CHF karşılığı Monnier yapımı çikolata gönderirse Çin faşist değil diyeceğim. 🤣

Çin'in kendi ISS alternatifini kurmak için fırlattığı Long March 5b roketi kontrolden çıkmış ve 10 Mayıs 2021'den önce dünyaya düşecekmiş.

Roketi buradan izleyebilirsiniz:

Şu anda saatte 28,253 km hızla gidiyor ve 166.69 km yükseklikte.

Tahmini çarpışma zamanı: 10.05.2021 +/- 48 saat
Umarım kimsenin olmadığı bir yere düşer.

Ulan çinliler korona yetmedi şimdi roekt ha içinden mutant virüs falan çıkmasa bari.
@Recep Baltaş abi bu profil fotoğrafını beğendim lütfen bu kalsın

Yeni konular

Geri
Yukarı