Cinsel istek neye göre ortaya çıkıyor?

Güvenilir bir kaynaktan kese dolduğunda istek geldiğini okumuştum ama kaynağı hatırlamıyorum. Sanırım bu bilgi doğru değil, öyle mi?

Hic okumadim bununla ilgili bir sey ama insan gibi sofistike bir canlida cinsel istegin dedigim gibi tek bir kesenin doluluk oranina bagli olmasi mantiksiz. Canlilarin en onemli gudulerinden birisidir neslini devam ettirmek, onun da tek bir mekanizma ile kontrol edilmesi evrimsel olarak mantiksiz :)

Pek cok psikolojik, fizyolojik etken vardir muhtemelen.

Ornegin idrar kesesi doldugunda tuvalet ihtiyaci hissedersin ama su sesi duydugunda da hissedersin keseden bagimsiz. Keza idrar yolu enfeksyonlarinda da tuvalet ihtiyaci hisseder insan ama bir sey cikartamaz. (Vucut enfeksyonu atmaya calisiyor?) Bosaltim sistemi dahi tek bir keseye bagli degil ki pekala olabilirdi.

Kendi üstünden örneklendir olayı. Senin kase boşaldığında alttaki organın istekte bulunuyor mu?

Hayır, orgazm sonrası belli bir süre istemiyorum.
Hic okumadim bununla ilgili bir sey ama insan gibi sofistike bir canlida cinsel istegin dedigim gibi tek bir kesenin doluluk oranina bagli olmasi mantiksiz. Canlilarin en onemli gudulerinden birisidir neslini devam ettirmek, onun da tek bir mekanizma ile kontrol edilmesi evrimsel olarak mantiksiz :)

Pek cok psikolojik, fizyolojik etken vardir muhtemelen.
Bence dopamin ihtiyacına bağlı olaraktan gelişen bir istek. Cinsel ilişki sırasında (Ergenlik dönemlerinde de.) dopamin üretilir ve bir nevi bağımlısı olursunuz. Ben bununla bağdaştırırdım. Beynin ne zaman isterse istek o zaman geliyor.

Katılıyorum, psikoloji ve beyindeki kimyasal reaksiyonlar ile alakalı olabilir. Bu durumda sorunun bir hükmü kalmıyorum sanırım... Gösteri bitti dağılın. 🤪

Kendi üstünden örneklendir olayı. Senin kase boşaldığında alttaki organın istekte bulunuyor mu?

Bu yeterli degil, orgazm oldugunda bir kesenin bosalmasindan farkli "seyler" de tatmin oluyordur belki, sonrasinda cinsel istegin azalmasinin sadece kesenin bosalmasindan kaynaklandigini gostermez. Ayrica orgazm olmak her zaman cinsel ihtiyaci da kesmez, bu firsati yakalayanlar bilir :)

Katılıyorum, psikoloji ve beyindeki kimyasal reaksiyonlar ile alakalı olabilir.
Beyin gücüyle kuşun ötmesini sağlayamazsınız ki.
90 yaşında dayıların da kuşunun ötmesi lazım o zaman.
Canınızın istemesiyle kuşun ötmesi aynı şey değil.
Kase boşsa kuş ötmez.

@bitwise Kase doluyken cinsel istek azalabilir. Azalmaz demiyorum ki.
Kaseyi sonuna kadar boşalttıktan sonra en fazla ne kadar ayakta kalabilir peki alttaki?
Canının istemesiyle ufaklığın istemesi aynı şey değil.

Spermler belli bir süre sonra zaten ölüyor yerine yenisi geliyor. İnsanlar istedikleri zaman, diğer canlılar ise belli zamanlarda çiftleşiyor(istisnalar var). İnsanlarda genç yaşlarından(özellikle ergen demedim, dar bir dilime sokulabilir diye) genelde 60'lı yaşlar(kesin değil) arasında cinsellik istenir oda sprem sayısıyla alakalı değil hormonlarla alakalı. Menin basitce spremli, vitaminli sıvı oluyor.

Geri
Yukarı