Çocuk işçiliği yasaklanmalı

@e.ş.19 illa çocuk bir işe girip çalışsın demiyorum ama bir örnek vermek gerekecek olursak iki çocuk arasında sorun yaşıyor. Araya hemen aileler giriyor, bırakın kendi aralarında çözsünler işte :D Sonra bakıyoruz, çocuk her olayda anne ya da babasını çağırıyor.

Küçüklüğünden iş hayatını ögrenirse gelecekte zorlanmaz sıkıntı çekmez ve para kazanmayı ögrenir bide asosyal olmaz.Bence sıkıntı yok dünyadaki milyonerlerin çogu 10 yaşlarında falan işe başladı diye biliyorum.

Çocukların bilgisayar başında gece gündüz oyun oynaması ne kadar mantıklı söyleyin bana.

Ama bunun zorunlu kılınmasına karşıyım. Tatlı dille konuşmali ailesi hiçbir zaman bir çocuga dayak la küfürle bir şey ögretilmez daha çok zarar verirsin.

Son düzenleme:
Küçüklüğünden iş hayatını öğrenirse gelecekte zorlanmaz sıkıntı çekmez...
Çocuğun eğitim hayatını bırakarak, yaşının gereği sağlıklı zihinsel gelişimi için yapması gereken diğer şeyleri bırakarak 3 kuruş paraya gece gündüz ırgat gibi çalıştırılması buradaki sorun.

Yaşının gereği yapması gereken her şeyi yapan ama boş vakti kaldığı için iş hayatını da görüp tecrübe etsin diye birkaç saatlik uğraşlar verilmesiyle kalmıyor durum Türkiye'de. ABD'de ve Avrupa'daki gibi çocukların para kazanma tecrübesi edinmesi için limonata yapıp satması, komşunun köpeğini dolaşmaya çıkarması, birinin bahçesinin çimlerini kesmesi, el işçiliğiyle takı yapıp satması gibi işlerden bahsedilmiyor şu anda.

Arada dağlar kadar fark var.

Ben tanıdığımin yerinde kolay ve sevdiğim işi yapıyorum komik bir ücret alıyorum ama mutluyum zorunda değilim severek yapıyorum ondan dolayı zorla olmadığı sürece güzel bir şey bence.

Şu hayatı öğrensin saçmalıkları sona ermeli... Hayat bir yere kaçmıyor. 12 yaşında öğrenmesine gerek yok. 20 yaşında öğrensin...

Zaten öğreniyolar. Zengin aile çocuğu değilse, okulda sokakta evde yemek masasında hayatı öğreniyor çocuklar.

Çocuğun eğitim hayatını bırakarak, yaşının gereği sağlıklı zihinsel gelişimi için yapması gereken diğer şeyleri bırakarak 3 kuruş paraya gece gündüz ırgat gibi çalıştırılması buradaki sorun.

Yaşının gereği yapması gereken her şeyi yapan ama boş vakti kaldığı için iş hayatını da görüp tecrübe etsin diye birkaç saatlik uğraşlar verilmesiyle kalmıyor durum Türkiye'de. ABD'de ve Avrupa'daki gibi çocukların para kazanma tecrübesi edinmesi için limonata yapıp satması, komşunun köpeğini dolaşmaya çıkarması, birinin bahçesinin çimlerini kesmesi, el işçiliğiyle takı yapıp satması gibi işlerden bahsedilmiyor şu anda.

Arada dağlar kadar fark var.

Bende zor işlerden bahsetmiyorum sadece kendi yaşına göre uygun işlerden bahsediyorum. Okulu bıraksında demiyorum okul çıkışları falan diyorum. Bir çocuk bilgisayar başında oyun oynamaya vakit bulabiliyorsa çalışmaya vakit neden bulmasın. Okullar tatil mis gibi çalışabilir. Çocukluktan çalışarak kazandığı parayı biriktirirse bak 10 yıl sonra nasıl bir meblağ oluyor. Büyüdügünde çalışarak biriktireceği parayı çocukluktan biriktiriyor.

Hemde çocuk olduğu için öyle büyükler kadar masrafları olmuyor maaşını sadece kendi için harcıyor. Bir de parayı çocuk boş boş şeylere harcamadan maaşının yarısını biriktirse 10 yıl sonra kim bilir kendi işini bile kurabilir. Büyüdükçe maaşıda artar hem.

Ağır iş olmadıktan sonra, kötü muamele olmadıktan sonra, cep harçlığı uygun olduktan sonra olabilir. Hayat tecrübesi iyidir. İnsanı adam eder. Bilgisayarının başında oyun oynayanla bir bakmaz hayata. İleri ki yıllarda hem kendisi hem de ailesi için artı puandır.

Ama okuyacak çocukları bunun dışında tutuyorum. Zeki, dersine asılan notları iyi olanlar desteklenmeli. Ama yazları çalışabilir yine de.

Ben çalıştım. Pazarda suda sattım. Kitapçıda her türlü işi de yaptım (bardak yıka, etrafı temizle, getir götür). Genelde hep çalıştım. Çalışan adamın sorunu az olur. Çalışmayan sıkıntı üretir.

Ağır iş olmadıktan sonra, kötü muamele olmadıktan sonra, cep harçlığı uygun olduktan sonra olabilir. Hayat tecrübesi iyidir. İnsanı adam eder. Bilgisayarının başında oyun oynayanla bir bakmaz hayata. İleri ki yıllarda hem kendisi hem de ailesi için artı puandır.

Ama okuyacak çocukları bunun dışında tutuyorum. Zeki, dersine asılan notları iyi olanlar desteklenmeli. Ama yazları çalışabilir yine de.

Ben çalıştım. Pazarda suda sattım. Kitapçıda her türlü işi de yaptım (bardak yıka, etrafı temizle, getir götür). Genelde hep çalıştım. Çalışan adamın sorunu az olur. Çalışmayan sıkıntı üretir.

Bende bunu demek istiyorum ama bazıları anlamıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı