Çok utangacım

Merhabalar.
14 yaşındayım. Yalnız olmayı seviyorum. İnsanların hepsi kötü gibi geliyor. Biriyle konuşunca elim ayağım titriyor. Hemen elimle falan oynamaya başlıyorum. İnsanların gözlerine bakamıyorum. Terlemeye başlıyorum. Boğuluyor gibi hissediyorum. Geçen proje için dans etmemiz gerekiyordu. Sallanmamız bile yeterliydi. Ben put gibi durmuşum. Elimde olan bir şey değil. Hareket edemiyorum. Donup öyle kalıyorum. Sanki bedenim bir şey tarafından engelleniyor gibi. İnsanların bana olan düşüncelerini çok kafama takmaya başladım. Benden soğuyup bir daha konuşmayacak diye korkuyorum. 2 sene önce en azından insanlarla konuşurken gözlerine bakabiliyorum. Şimdi konuşmadan bile gözlerine bakamıyorum. Terlemeye başlıyorum. Ne yapmalıyım? Bana rahatsızlık vermeye başladı.
Kendin ne söylemen gerektiğini zaten burada söylemişsin.
Bunların aynısını söyle hocana. Eminim anlayacaktır.

@İnoaa79 ve @Serendipity hocalarım öğretmenimi nasıl konuşmaya çağıracağım? Son 2 ders oluyor zaten dersimiz. Son ders konuşacağım çıkışta. Nasıl başlayacağım?
Konuşmaya başlamadan önce ben bunu yapamıyorum pek dediğin bir şey varsa onu anlatabilirsin, senin özgüvenini nasıl etkiler bilmiyorum ama ben hocalarıma duygularımı çok iyi anlatabilen birisi değilim, bundan dolayı konuşmanın başında bunu açıklamıştım. Bu sizi rahatlatabilir çünkü hocanın bu durumu bildiğini bilirsiniz ve cümlenin devamını daha iyi getirebilirsiniz. @356463 arkadaşımın da dediği gibi eğer derdinizi buraya kendi kendinize anlatabildiyseniz hocaya da büyük ihtimalle anlatırsınız. Son olarak konuşacaksanız en az 20-30 dakika olacak bir zaman aralığı bulmanızı tavsiye ederim. Çünkü süre az olursa nasıl bitireceğim, ne kadar konuşabileceğim diye hocan da sen de acele edebilirsiniz.

Sosyal anksiyete.
Bu yaşadığın stresin sebebi ne ? Rezil olurum, bana biri laf atar cevap veremem, benim hakkında kötü düşünürler diye mi kendini sıkıyosun.

Kendin ne söylemen gerektiğini zaten burada söylemişsin.
Bunların aynısını söyle hocana. Eminim anlayacaktır.

Yok hocam. Nasıl konuşmaya çağıracağım?
Sosyal anksiyete.
Bu yaşadığın stresin sebebi ne? Rezil olurum, bana biri laf atar cevap veremem, benim hakkında kötü düşünürler diye mi kendini sıkıyosun.

Benden soğuyacaklar diye korkuyorum. Benle bir daha konuşmayacaklar diye.
Sosyal anksiyete.
Bu yaşadığın stresin sebebi ne? Rezil olurum, bana biri laf atar cevap veremem, benim hakkında kötü düşünürler diye mi kendini sıkıyosun.

Benden soğuyacaklar diye korkuyorum. Benimle bir daha konuşmayacaklar diye.

Konuşmaya başlamadan önce ben bunu yapamıyorum pek dediğin bir şey varsa onu anlatabilirsin, senin özgüvenini nasıl etkiler bilmiyorum ama ben hocalarıma duygularımı çok iyi anlatabilen birisi değilim, bundan dolayı konuşmanın başında bunu açıklamıştım. Bu sizi rahatlatabilir çünkü hocanın bu durumu bildiğini bilirsiniz ve cümlenin devamını daha iyi getirebilirsiniz. @356463 arkadaşımın da dediği gibi eğer derdinizi buraya kendi kendinize anlatabildiyseniz hocaya da büyük ihtimalle anlatırsınız. Son olarak konuşacaksanız en az 20-30 dakika olacak bir zaman aralığı bulmanızı tavsiye ederim. Çünkü süre az olursa nasıl bitireceğim, ne kadar konuşabileceğim diye hocan da sen de acele edebilirsiniz.

Ben de anlatamıyorum. Hatta hocamın kendisi çağırmıştı. Bir sorunun mu var diye. Derslere katılmıyorsun dedi. Ben halsizim dedim. Normalde yine bu sorunum vardı. Bu arada o hocamla konuşmak istiyorum. Çok seviyorum. Çocuklara yaklaşımı çok iyi. Özellikle bu yaş grubuna. O yüzden onunla konuşmak istiyorum. Ama onun da bazen morali bozuk oluyor. Canı sıkılacak diye korkuyorum. Nasıl konuşmaya çağıracağım bilmiyorum.

Son düzenleme:
Yok hocam. Nasıl konuşmaya çağıracağım?

Benden soğuyacaklar diye korkuyorum. Benimle bir daha konuşmayacaklar diye.

Hocam bir konuşabilir miyiz desen yeterli. Ses tonundan anlar hoca bir sorunun olduğunu.

Senden kimse soğumaz. Eğer soğursa kendisinden yardım isteyen birine ters davranacak kadar düşmüş biridir. Soğumasının sana faydası dokunur. İçin rahat olsun. Kimse gereksiz yere soğumaz senden. Yardım istemek gereksiz değildir. İnsan, insan için var.

Hocam bir konuşabilir miyiz desen yeterli. Ses tonundan anlar hoca bir sorunun olduğunu.

Senden kimse soğumaz. Eğer soğursa kendisinden yardım isteyen birine ters davranacak kadar düşmüş biridir. Soğumasının sana faydası dokunur. İçin rahat olsun. Kimse gereksiz yere soğumaz senden. Yardım istemek gereksiz değildir. İnsan, insan için var.

Teşekkür ederim hocam. Konuşacağım kesin. Sarılasım geldi size :)

Geri
Yukarı