Çok utangacım

Dostum, öncelikle yaşadığın durumu bir çok insan yaşıyor yerine göre dolayısıyla kendin hakkında olumsuz düşüncelere sakın girme ve gerekte yok. Öncelikle dünya hayatının fani (geçici) olduğunu bilmelisin, bunu bilerek yaşamalısın. Günler, seneler gerçekten bir suyun musluktan akması gibi geçiyor. Eminim ki şöyle düşüncelerin oluyor; acaba diğer insanlar nasıl düşünüyor, hayatı nasıl görüyor, acaba ben farklı mıyım onlardan veya onlar mı benden farklı? Herkesi kendinden farklı zannediyor olabilirsin ama emin ol ki öyle bir şey yok. Mesela sen evde kendi kendine bazı garip davranışlar yaparsın. Emin ol o yaptığın hareketi milyonlarca insan yapıyor. Sen insansın, bende insanım. Hiç birimizin birbirinden farkı yok. Tabii ki yerine göre utanmasınıda bileceksin o ayrı. Yani ben neden sırf insanların bana karşı olacak bir takım olumsuz düşünceler için (ki böyle bir şey yok) şu fani hayatımı mahvedeyim insanlardan çekinerek? O yüzden hayatta cesur olmalısın. Gerçekten diğer insanlarda senin gibi, senin düşündüklerini düşünüyor farklı değiller yani. Arkadaşların var ise beraber sosyal aktiviteler yapın. Konuşurken ses tonunu hafif arttırarak konuşmaya çalış tabii ki hemen olacak diye bir şey yok her şey zamanla olur. İnsanlarla konuşurken veyahut bir konuşma yapacakken aklına şu gelsin: "Onlarda insan, bende insanım. Ne farkımız var ki? Boşu boşuna kendimi kasmamalıyım. Hayat fani, bir daha mı dünyaya geleceğim!" diyeceksin ve başlayacaksın konuşmaya ve zamanla inşaÂllah aşacaksın bu utanma korkunu kardeşim. Üzerine gitmen lazım korkunun, adım atman lazım. Hayat böyledir. Yapamadığımız, başaramadığımız şeylerin üstüne üstüne gitmeliyiz ki o olumsuz şeyler bizim üzerimize gelmesin, gelmeye devam etmesin.

Dostum, öncelikle yaşadığın durumu birçok insan yaşıyor yerine göre dolayısıyla kendin hakkında olumsuz düşüncelere sakın girme ve gerek de yok. Öncelikle dünya hayatının fani (geçici) olduğunu bilmelisin, bunu bilerek yaşamalısın. Günler, seneler gerçekten bir suyun musluktan akması gibi geçiyor. Eminim ki şöyle düşüncelerin oluyor; acaba diğer insanlar nasıl düşünüyor, hayatı nasıl görüyor, acaba ben farklı mıyım onlardan veya onlar mı benden farklı? Herkesi kendinden farklı zannediyor olabilirsin ama emin ol ki öyle bir şey yok. Mesela sen evde kendi kendine bazı garip davranışlar yaparsın. Emin ol o yaptığın hareketi milyonlarca insan yapıyor. Sen insansın, bende insanım. Hiç birimizin birbirinden farkı yok. Tabii ki yerine göre utanmasınıda bileceksin o ayrı. Yani ben neden sırf insanların bana karşı olacak bir takım olumsuz düşünceler için (ki böyle bir şey yok) şu fani hayatımı mahvedeyim insanlardan çekinerek? O yüzden hayatta cesur olmalısın. Gerçekten diğer insanlarda senin gibi, senin düşündüklerini düşünüyor farklı değiller yani. Arkadaşların var ise beraber sosyal aktiviteler yapın. Konuşurken ses tonunu hafif arttırarak konuşmaya çalış tabii ki hemen olacak diye bir şey yok her şey zamanla olur. İnsanlarla konuşurken veyahut bir konuşma yapacakken aklına şu gelsin: "onlarda insan, bende insanım. Ne farkımız var ki? Boşu boşuna kendimi kasmamalıyım. Hayat fani, bir daha mı dünyaya geleceğim!" diyeceksin ve başlayacaksın konuşmaya ve zamanla inşaâllah aşacaksın bu utanma korkunu kardeşim. Üzerine gitmen lazım korkunun, adım atman lazım. Hayat böyledir. Yapamadığımız, başaramadığımız şeylerin üstüne üstüne gitmeliyiz ki o olumsuz şeyler bizim üzerimize gelmesin, gelmeye devam etmesin.

Teşekkür ederim hocam. Yalnız ben insanlardan farklıyım gibi bir düşüncem yok. Siz biraz daha farklı konulara kaymışsınız. Bir de maalesef ana sınıftan beri böyleyim. Geçmiyor. Elim ayağım titriyor. Hocamla konuşacağım. Sizce konuşsam mı?
"Hocam bir şey hakkında konuşmak istiyordum da müsait misiniz?" diyebilirsin.

Hoca bazen çok mutsuz oluyor. Normalde pozitif biri. Umarım mutsuz gününe denk gelmem.

Teşekkür ederim hocam. Yalnız ben insanlardan farklıyım gibi bir düşüncem yok. Siz biraz daha farklı konulara kaymışsınız. Bir de maalesef ana sınıftan beri böyleyim. Geçmiyor. Elim ayağım titriyor. Hocamla konuşacağım. Sizce konuşsam mı?
Bende zamanında çekingen bir insandım ve böyle düşünürdüm; acaba insanlar benden farklı mı düşünüyor, hayatı farklı mı görüyor vs. Öyle düşüncelerin olmayabilir, ben sadece kendimde geçtiğim için bu dönemden bu şekil de yazdım. Hocanızın konuşma tarzını seviyor isen ve kendini onunla konuşurken rahat hissediyorsan konuşabilirsin elbette. Seni anlayabiliyorum çünkü zamanında benim de insanlarla iletişime geçerken ve kalabalık ortamlara girerken elim ayağım titriyordu, birbirine giriyordu fakat sonradan insan gerçekten pişman oluyor. Ya ben niye kendimi kasmışım, neden rahat olamamışım diye. Dolayısıyla sal kendini rahat bir şekil de iletişim kurmaya çalış insanlarla. Kolay olmadığını biliyorum fakat üstüne gidersen zamanla aşarsın bana güven.

Bende zamanında çekingen bir insandım ve böyle düşünürdüm; acaba insanlar benden farklı mı düşünüyor, hayatı farklı mı görüyor vs. öyle düşüncelerin olmayabilir, ben sadece kendimde geçtiğim için bu dönemden bu şekil de yazdım. Hocanızın konuşma tarzını seviyor isen ve kendini onunla konuşurken rahat hissediyorsan konuşabilirsin elbette. Seni anlayabiliyorum çünkü zamanında benim de insanlarla iletişime geçerken ve kalabalık ortamlara girerken elim ayağım titriyordu, birbirine giriyordu fakat sonradan insan gerçekten pişman oluyor. Ya ben niye kendimi kasmışım, neden rahat olamamışım diye. Dolayısıyla sal kendini rahat bir şekil de iletişim kurmaya çalış insanlarla. Kolay olmadığını biliyorum fakat üstüne gidersen zamanla aşarsın bana güven.

Evet hocam. Öğretmenim beni çok rahatlatıyor. Canını sıkmam değil mi? Zaten kendisi bana dedi istediğin zaman benimle konuş diye.

Teşekkür ederim hocam. Konuşacağım kesin. Sarılasım geldi size :)

Rica ederim hocam. Düşenin derdinden düşen anlar misali. Her zaman etiketleyebilirsiniz. Umarım sorununuzu çözersiniz :)
Evet hocam. Öğretmenim beni çok rahatlatıyor. Canını sıkmam değil mi? Zaten kendisi bana dedi istediğin zaman benimle konuş diye.

Sıkmazsınız hocam.

Zaten kendisi bana dedi istediğin zaman benimle konuş diye.

Bunu dediyse yüzsüzlük yapmadığın sürece utanmanın anlamı yok. Yüzsüzlükten bahsettiğim de her şeyi çağırma, kanka gibi davranma. Sonuçta öğretmenin o. Böyle şeyleri konuşman ve sana yardımcı olmak için var o.
Teşekkür ederim hocam. Siz de yendiniz mi?

İlkokul'da yaşamıştım ben bu durumları. Kendi başıma yenmeyi başardım.

Bunu dediyse yüzsüzlük yapmadığın sürece utanmanın anlamı yok. Yüzsüzlükten bahsettiğim de her şeyi çağırma, kanka gibi davranma. Sonuçta öğretmenin o. Böyle şeyleri konuşman ve sana yardımcı olmak için var o.

Yok hocam zaten cıvık insan değilimdir. Teşekkür ederim.

Hocam daha konuşmadan aklımda düşünüyorum elim ayağım titriyor :)
@356463 hocam kusura bakmayın rahatsız ettim. Mesela bir hocaya nasıl davranırsak bizden soğur?

Bir buyugun olarak sana tavsiyem oncelikle bu konuyu ebeveynlerinden hangisine daha yakin hissediyorsan ona aktar. Icini dok bir nevi.

Sonrasinda ise sana tavsiyem sadece akisina birak. Kim niye senden sogusun ya? Konusamiyorsan daha cok konus, dans edemiyorsan daha cok et. Bunlari simdi yapmazsan ileride cok uzulursun.

Geri
Yukarı