Comnet nasıldır?

Ben 35'lik paket kullanıyorum hala daha önce de yazmıştım. Çok memnunum ping gayet iyi eskiden ilgilenirdim bu trafik işiyle falan ara bağlantılarının işe yaradığını düşünüyorum CS:GO'da 29 30 ping aldığımı hatırlıyorum Viyana sunucusunda hatta hız bazen 40'ı da görüyor altyapınızla da alakalı olabilir bazı sorunlar çünkü en nihayetinde bu bir ISS ve altyapı kiralıyor.

Comnet'e abone olmayı düşünenlere fikir vereyim:
1) teknik destek aşırı kötü.
2) IP adreslerinin %80'ini blacklistte (bazı bankalara ve sitelere erişememe problemleri oluyor)
3) SSH (giden 22) portu engellenmiş durumda. Sanal sunucunuz var ise SSH erişimi sağlayamıyorsunuz.
4) Google servisleri (YouTube, Google meet) ve Netflix stabil değil. Retn üzerinden trafiği taşıyorlar. Kapasite yetersizliği ya da band genişliği daraltma yapılıyor. Netflix için Türkiye CDN bulunmuyor.
İlk madde kesinlikle doğru. Üçle dördü bilemiyorum o kadar ayrıntılı bilgim yok. İkinci maddeyle ilgili şunu yaşadım ben de: Kapanan S4League oyununun özel sunucusu Xero'yu oynamak istedim, sitesine (xero.gg) giriş yapamadım. Telefon internetini kullanarak sitesine girip oyunu indirdim. Modemle devam ederek oyunu açmaya çalıştım, yine açamadım. Discord kanallarını bulup girdim yöneticilerden birine yazdım, ben, böyle böyle ip adresim engellenmiş uyarısı alıyorum, giremiyorum, halbuki bu servis sağlayıcısıyla ilk giriş denemem, sorun nedir falan diye, engeli kaldırdılar, girebildim. Kara liste ile ilgili husus da doğru yani.

Son düzenleme:
Netspeed o zaman en iyisi gibi duruyor.

Comnet'ten önce kullanmıştım. Sanırım denizli merkezli bir ISS ve bu yüzden ping değerlerim yüksekti. Denizliyle alakası ne bunun diye sorarsanız verinin yurt dışına çıkışı İstanbul yerine sanırım İzmir'den ya da ege tarafında bir çıkıştan yapılıyor. Haliyle ben Bursa'da otururken önce sanırsam İstanbul'a sonra Denizli'ye gidiyordu. Ama tabii 2 sene öncesi bu belki değişmiştir.

Keşke bu makaleyi daha önce okusaydım yaklaşık 1.5 senedir Netspeed kullanıyorum ilk zamanlar çok iyiydi hala iyi fakat tracert yaptığımızda saçmalık ortaya çıkıyor bursada oturuyorum, İstanbul'a ping atıyorum ilk önce Netspeed'in Denizlideki sunucusuna gidiyor sonra İstanbul'a dönüyor bu sadece İstanbul için değil yurt dışı çıkışı da bu şekilde 3 haftadır internetim 3Mbps üstüne çıkmadı arayınca muhatap bulunuyor fakat Türk Telekom'a atıyorlar hep suçu hiç çözüm odaklı değiller yarın Comnet'e başvuru yapacağız inşallah. VDSL kullanıyorum. Ping değerlerim aldığım hıza göre bence yüksek hatırladığımı buraya bırakıyorum;
LoL Türkiye = 28-33 ms
LoL EUW =60-80 ms
CS:GO Avrupa = Bir aralar çok şaşırtmıştı beni Avrupa sunucusunda 33 ms görmüştüm şu an geneldr 65 70 arası.
35'lik palet kullanıyorum modemin yanında aldığım hız 28-29Mbps.
Altyapım 57Mbps desteklemesine rağmen Comnet'e geçiş yapacağım. Üzmeyeceğinden eminim en azından Netspeed'den iyi olacağına.

Burada da yazmışım 3 sene önce karşılaştığım sorunu.

Son düzenleme:
Yaklaşık 3 aydır Comnet kullanıyorum. Herhangi bir site ya da bankaya erişim problemi yaşamadım. Daha önce birçok servis sağlayıcı kullandım. Ping olarak en tatmin edici Comnet oldu. Hiç mi sorun yok dersen geçen gün Galatasaray'ın maçı esnasında herhalde yoğunluktan ötürü yavaşlama oldu. Bazı siteler hatta hiç açılmadı. Yaklaşık 10-15 dakika sonra baktığımda düzelmişti.

Comnet'e abone olmayı düşünenlere fikir vereyim:
1) teknik destek aşırı kötü.
2) IP adreslerinin %80'ini blacklistte (bazı bankalara ve sitelere erişememe problemleri oluyor)
3) SSH (giden 22) portu engellenmiş durumda. Sanal sunucunuz var ise SSH erişimi sağlayamıyorsunuz.
4) Google servisleri (YouTube, Google meet) ve Netflix stabil değil. Retn üzerinden trafiği taşıyorlar. Kapasite yetersizliği ya da band genişliği daraltma yapılıyor. Netflix için Türkiye CDN bulunmuyor.

Direk sunucularından valve sunnusucusuna tracet atınca senin dediğin retn.net üzerinden bağlanırken ping 30 civarı sonrasında 22'ye düşüyor retn olayı nnedir var bir tuhaflık bazen rent sunucusu 50 ping gösteriyor ama toplamda 20 civarı ping nasıl oluyorsa Peering dedikleri olay galiba sunucu yoğunsa kullanmıyor olabilir.

traceroute to 146.66.155.1 (146.66.155.1), 30 hops max, 60 byte packets
1 * * *
2 q10k2-1_a3--i510--dist_a2.comnet.com.tr (46.31.76.24) 0.735 ms 1.245 ms 1.473 ms
3 mx_a1--i531--q10k2-1_a11.comnet.com.tr (46.31.76.28) 25.667 ms 8.984 ms 0.488 ms
4 sofia_mx1_a0--i522--q10k2_2--yenibosna_mx960_a2.comnet.com.tr (46.31.76.199) 12.026 ms 9.980 ms 12.249 ms
5 10.14.224.121 (10.14.224.121) 9.937 ms 9.910 ms 9.905 ms
6 ae2-7.RT.IRX.VIE.AT.retn.net (87.245.233.137) 30.733 ms 30.426 ms 30.382 ms
7 146-66-155-192.valve.net (146.66.155.192) 22.058 ms 21.951 ms 19.910 ms
8 * * *
9 * * *
-- Traceroute timed out --

Ping konusunda bence herkesin hat durumuna göre değişkenlik var. Bende 10-20 arası ping değişiyor vdls kullanıyorum 40/6 şeklinde kopma olmuyor. Fiyat olarak da hala uygun bence toplu alım olanağı zaten ayrılacak.
Denemek ücretsiz gibi birşey zaten referans kod ile denemeden bence taahhütlü bir interneti kullanmayın.

Denemek isteyenler için 30günlük referans bırakıyorum : CMT562NYK
1704481242536.png

1 yıldır comnet'e aboneyim, Herhangi bir.sorun yaşamadım.

Comnet'e yeni abone olurken

45 güne kadar ücretsiz internet kazanmak istemez misin?

O zaman bu indirim kodunu kullanabilirsin:

CMT292VQV

Yer: merkez/karaman.

Ben de müşteri hizmetleri açısından memnun değilim ama CS oynuyorum Almanya'daki arkadaşımın pingi 28 iken ben 25 ping ile oynuyorum. Eskiden VDSL altyapıda sürekli hat kaynaklı sorun oluyordu fiber geldi apartmana. Fiber geldikten sonra o sorunlar da çözüldü fiyatı ve CS pingi yüzünden devam ediyorum. Şimdilik büyük bir sıkıntı yaşamadım.

Ben de müşteri hizmetleri açısından memnun değilim ama CS oynuyorum Almanya'daki arkadaşımın pingi 28 iken ben 25 ping ile oynuyorum. Eskiden VDSL altyapıda sürekli hat kaynaklı sorun oluyordu fiber geldi apartmana. Fiber geldikten sonra o sorunlar da çözüldü fiyatı ve CS pingi yüzünden devam ediyorum. Şimdilik büyük bir sıkıntı yaşamadım.

CS pingleri tekrardan yükseldi. Eskiden 30ms alırken CS:GO şu an 40 ms alıyorum. FixNet 35ms veriyor. Bir avantajı kalmadı.

Geri
Yukarı