Comnet omurga sistemi kendisinin mi?

Quarit

Hectopat
Makaleler
1
Arkadaşlar halihazırda TTNET kullanıyorum. Tunceli / Pertek'te yaşıyorum. CS:GO Viyana sunucularında pingim en düşük 60 oluyor ama yine de memnun değilim, paket kayıpları var gibi. Herhangi bir yere Tracert attığım zaman ilk çıkış noktası Erzurum oluyor. Yani benden 300 km daha Uzak Doğu tarafında olan bir yere gidiyorum önce... Comnet'in sitesinde "150+ Peering ile En Hızlı İnternet" diye bir şey yazıyor. Bu TTNET'in omurga sistemi yerine kendi omurga sistemini kullanıyor anlamına mı geliyor? Kullanan var mı aranız da? Ping değerleri ve online oyunlarda mermilerin gidişi nasıl? Ve Comnet kullanmadan önce başka herhangi bir ISS kullandı mı, bir fark gördü mü iyi yönde?

Hocam altyapı kelimesi yerine neden omurga sistemini kullandınız? Daha anlaşılabilir olabilirdi.
Fiziksel altyapıyı merak etmiyorum dostum merak ettiğim konu omurga sistemi. Zaten her türlü Telekomun fiziksel altyapısını kullanacağım.
Omurga sistemi daha çok ping ile alakalıdır. Yani kullandığımız internetin gecikme süresi ile. Mesela genelde bazı kullanıcılar fiziksel altyapı olarak benim gibi Telekom kullanır. Telekom dışında Superonline hariç başka hiçbir firma yok kendisine ait olan fiziksel altyapı. Turknet, Millenicom, vb..Bunların hepsi VDSL2 altyapısını Telekomdan alıyor, hatta Superonline bile VDSL altyapıyı telekomdan alıyor, ama kimileri için TTnet kötü ping verirken Turknet ya da XXX sağlayıcı daha iyi ping verebiliyor, bu da omurga sistemi ile alakalı oluyor işte :)

Son düzenleme:
Fiziksel altyapıyı merak etmiyorum dostum merak ettiğim konu omurga sistemi. Zaten her türlü Telekomun fiziksel altyapısını kullanacağım.
Omurga sistemi daha çok ping ile alakalıdır. Yani kullandığımız internetin gecikme süresi ile. Mesela genelde bazı kullanıcılar fiziksel altyapı olarak benim gibi Telekom kullanır. Telekom dışında Superonline hariç başka hiçbir firma yok kendisine ait olan fiziksel altyapı. Turknet, Millenicom, vb..Bunların hepsi VDSL2 altyapısını Telekomdan alıyor, hatta Superonline bile VDSL altyapıyı telekomdan alıyor, ama kimileri için TTnet kötü ping verirken Turknet ya da XXX sağlayıcı daha iyi ping verebiliyor, bu da omurga sistemi ile alakalı oluyor işte :)
Valla ilk defa duyuyorum bu olayı hep altyapı olarak biliyordum sayende öğrenmiş oldum. Teşekkürler. :)

Tunceligrad için fazla bir ping. Comnet'in İstanbul'a kadar kendisine ait sonrası Telekom, Superonline veya bir sürü firmayı kullanıyor.

Tunceligrad için fazla bir ping. Comnet'in İstanbul'a kadar kendisine ait sonrası Telekom, Superonline veya bir sürü firmayı kullanıyor.

Yani benim için zaten en önemlisi şu ilk çıkış noktamın Erzurum olmaması :D Bundan iki sene önce benim santral'in yeri taşındı, ve o günlerden sonra ilk çıkış noktam Ankara iken Erzurum olmaya başladı. Ping değerlerim pek değişmedi, ama online oyunlarda mermi attığım zaman boncuk atıyor gibi oluyor. Bir ara Millenicom deneme şansım olmuştu. O zaman ilk çıkış pop noktası direkt Edirne oluyordu, ping'im TTnet'e göre biraz daha yüksekti ama mermiler çok daha hızlı ve sarsmadan gidiyordu, takılma olmuyordu. 2022 mart ayında taahhüt bitecek ve kurtulacağım sonsuza kadar TTnet'den ve bir daha hiçbir varlık beni TTnet'e abone yapamaz. Bu ikinci hatam :)
Valla ilk defa duyuyorum bu olayı hep altyapı olarak biliyordum sayende öğrenmiş oldum. Teşekkürler. :)

Ben bu sorunları yaşadıktan sonra araştırmıştım işte kendi çapımda az çok bir şeyler öğrendim :p Rica ederim <3

Geri
Yukarı