Conan Exiles TurkNet Yüksek Ping Problemi

Burak Özkaplan

Hectopat
Daha fazla  
Herkese selamlar,
Sorunumu aklım erdiğince size anlatacak olursam, kalabalık bir ekip olarak "conan exiles" isimli bir oyun oynuyoruz. Fakat kimimiz TTNET, DSMART çoğumuz ise TurkNet kullanıyoruz. Hepimiz aynı ping değerlerini alıyoruz. Buraya kadar problem yok. Fakat hem PVE (oyun içerisindeki npcler) hem de PVP başladığında örnek olarak herkeste 80-100 ping varken TurkNet kullananların hepsi sanki +200 ping değeri alıyormuşuz gibi her şey uçarak kaçarak gözüküyor, ve herkeste ping değeri aynı!

Bizim anlam veremediğimiz, herkes aynı ping değerlerini alırken neden özellikle TurkNet kullananlarda bu sorun oluyor. Bu sorun için server portlarını bulduk, gerekli ayarları yaptık. Farklı modemler alındı denendi. Kaldı ki kalabalık olduğumuz için farklı varyasyonlarda farklı şeyler denedik fakat sonucumuz hep aynı oldu. Ayrıca bu sorun sadece bu oyunda oluyor diğer oynadığımız oyunlarda yeri geliyor TurkNet diğerlerinden daha bile iyi olduğu oluyor.

Son olarak bu sorunu yaşayanlar modemle bağlantısını kesip telefondan hotspot yaparak bağlandığında hiçbir problem kalmıyor. Uzun denemeler sonucu en son olarak ancak bu sonuca ulaşabildik.

Servis sağlayıcı değiştirmeden bu sorunu çözmenin bir yolunu biz bulamadık. Yardımcı olursanız kalabalık bir ekip size gerçekten minnettar kalacaktır :)

Bilgisayarım ASUS'tan alındığı için yasaldır.

1.png

Faydası olur mu bilemedim fakat bunları eklemek istedim.

22.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Download ın 81'de olması beni bir hayli şaşırttı. OOKLA uygulaması bence burda bi hata yapmış diye düşünüyorum çünkü (Kusura bakmasın D-smart ve digitürk). Eve IPTV bağlattık adam dedi ki "İnternet hızınız MİN 6'da MAKS 16'da olur dedi" Biz baktık 10'daydı ve uygundu burdan anlaşılan. Eğer gerçekten 81 ise ping olmaması lazım. Bizimki 10 da ping 9-41 arasında. Bence bi arayıp sormanızda fayda var.

Kablolu bağlanıyorsanız wifiye veya cihazlara hız sınırı koymayı deneyin. Kablosuz bağlanıyorsanız kablolu bağlayın ve o şekilde deneyin. 24 Mbps hıza sahibim evde 1 TV, 3 telefon sürekli bağlı oluyor hız sınırı koyarak ping sorunun önüne geçtim kısmen. Kısmen diyorum çünkü sadece büyük bir dosya yollarlarsa çok nadir ufak bir ping sorunu oluyor.

Sizin evinizi olduğu yerde altyapı problemi olabilir diyeceğim de yukardaki değerler pek fena değil gibi duruyor. Bilgisayarını internete kablo ile bağladıysan sıkıntı pc de. Hem de türknet kaliteli bir hizmet değil. Ucuz olduğu için kalitesi düşük olabilir. Sonuçta özel bir şirket değil.

Merhaba,

konuyla ilgili oyunun geliştiricisi ile bir görüşmenizi öneririm açıkçası. Daha önce PS4'te epey benzer sorun olmuş.

Eğer gerçekten 81 ise ping olmaması lazım.

Öyle bir şey yok. Ping ile download hızı arasında bir bağ yok. Önce ping'in ne olduğunu öğrenmenizde fayda var. Ping, sunucu ile kullanıcı arasında olan gecikmedir. Bu da fiber, ADSL veya VDSL hatta göre değişiklik gösterebilir...

Download ın 81'de olması beni bir hayli şaşırttı. OOKLA uygulaması bence burda bi hata yapmış diye düşünüyorum çünkü (Kusura bakmasın D-smart ve digitürk). Eve IPTV bağlattık adam dedi ki "İnternet hızınız MİN 6'da MAKS 16'da olur dedi" Biz baktık 10'daydı ve uygundu burdan anlaşılan. Eğer gerçekten 81 ise ping olmaması lazım. Bizimki 10 da ping 9-41 arasında. Bence bi arayıp sormanızda fayda var.
Online bir oyun oynamak için bence 8mbt Download / 1 mbt Upload yeterli bir seviye, yeter ki servis sağlayıcı arasındaki "PING" değeri düşük olsun..

Kablolu bağlanıyorsanız wifiye veya cihazlara hız sınırı koymayı deneyin. Kablosuz bağlanıyorsanız kablolu bağlayın ve o şekilde deneyin. 24 Mbps hıza sahibim evde 1 TV, 3 telefon sürekli bağlı oluyor hız sınırı koyarak ping sorunun önüne geçtim kısmen. Kısmen diyorum çünkü sadece büyük bir dosya yollarlarsa çok nadir ufak bir ping sorunu oluyor.
Aynı anda aynı sorunu "5" kişi yaşıyoruz.. geriye kalan 2-3 kişi diğer servis sağlayıcılarını kullandığı için onlarda hiç bir problem olmuyor. Yani meselenin öyle basit bir problem olduğunu hiç düşünmüyoruz.

Sizin evinizi olduğu yerde altyapı problemi olabilir diyeceğim de yukardaki değerler pek fena değil gibi duruyor. Bilgisayarını internete kablo ile bağladıysan sıkıntı pc de. Hem de türknet kaliteli bir hizmet değil. Ucuz olduğu için kalitesi düşük olabilir. Sonuçta özel bir şirket değil.
Sanırsam ben problemimi pek doğru bir şekilde yazamadım. Şöyle özetlemek gerekirse, beş ayrı evde, beş ayrı modemde ve beş ayrı bilgisayarda aynı problemi yaşıyoruz. Herkes telefonunda kullandığı interneti bilgisayarına paylaştığında tekrar aynı ping değerini alıyoruz fakat sorun ortadan kayboluyor.

Merhaba,

konuyla ilgili oyunun geliştiricisi ile bir görüşmenizi öneririm açıkçası. Daha önce PS4'te epey benzer sorun olmuş.

Öyle bir şey yok. Ping ile download hızı arasında bir bağ yok. Önce ping'in ne olduğunu öğrenmenizde fayda var. Ping, sunucu ile kullanıcı arasında olan gecikmedir. Bu da fiber, ADSL veya VDSL hatta göre değişiklik gösterebilir...
Servis sağlayıcı ile bu oyun arasındaki iletişim kopukluğunun ne olduğu konusunda zerre fikrimiz yok ve nerede nasıl bir araştırma yapacağımızı şaşırdık.

Sebebini çözdüm daha yeni biraz araştırdım. Türknet bir bölgedeki (mahalle) herkesin internetini tek bir interneti gibi alıp işliyor ve o nedenle en yüksek pingli olan herkesin bilgisayarına gidiyor (sadece aynı Mbps olan internetler). Evet gerçekten çok garip ama öyle oluyormuş. O yüzden civardaki başka bir internet'ten kaynaklı olabilir. Böyle yapınca daha az sunucu gerektirdiği için daha ucuza geliyor.

Sebebini çözdüm daha yeni biraz araştırdım. Türknet bir bölgedeki (mahalle) herkesin internetini tek bir interneti gibi alıp işliyor ve o nedenle en yüksek pingli olan herkesin bilgisayarına gidiyor. (sadece aynı mbps olan internet ler) evet gerçekten çok garip ama öyle oluyormuş. O yüzden civardaki başka bir internet ten kaynaklı olabilir. Böyle yapınca daha az sunucu gerektirdiği için daha ucuza geliyor.
Anlatmak istediğini pek anlayamadım. Fakat oyunda şöyle bir bilgilendirme paneli var ve bu paneldeki değerler herkeste aynı sadece kullandığımız servis sağlayıcısı farklı.

3.png

Ping 96 gözünüzü korkutmasın biz telefonları bilgisayara bağlayınca tekrardan 96 ping alıyoruz fakat o saçma sapan atlamalar uçmalar kaçmalar olmuyor.
Eğer konu senin bahsettiğin gibi olsaydı diğer oyunlarda da aynı problemi yaşardık. Kaldı ki mahallenin ankastresi benim apartmanımda :)

Anlatmak istediğini pek anlayamadım. Fakat oyunda şöyle bir bilgilendirme paneli var ve bu paneldeki değerler herkeste aynı sadece kullandığımız servis sağlayıcısı farklı.
Eki Görüntüle 422333
Ping 96 gözünüzü korkutmasın biz telefonları bilgisayara bağlayınca tekrardan 96 ping alıyoruz fakat o saçma sapan atlamalar uçmalar kaçmalar olmuyor.
Eğer konu senin bahsettiğin gibi olsaydı diğer oyunlarda da aynı problemi yaşardık. Kaldı ki mahallenin ankastresi benim apartmanımda :)
Olay sadece o oyunda oluyorsa oyunun sunucularına sıkıntı vardır. Bunu siz çözemezsiniz. Oyuna dünya çapında çok kişi bağlandı ise server güncellemesi yapılıyordur. Sebep bundan dolayı da değilse siz lanetlenmişsiniz.
:)

Geri
Yukarı