Corsair 760T incelemesi

Merhabalar arkadaşlar.

Sistemim de bazı değişiklikler yapmaya karar verdim ve kasadan başladım.
Öncelikle kasayı 615 TL ye N11 sitesin de Bubingo adli magazadan temin ettim, kredi kartına 9 taksit olarak.

Kasayı inceleme işlemlerini sırayla paylaşacağım.
Resimleri küçük tutacağım çünkü çok resim olduğu için konunun aşırı uzun olmasını istemedim.

Kutu açılımından başlayalım.

Kutu ve köpükler kasayı çok iyi bir şekilde koruyacak şekilde yapılmış.

1.JPG 2.JPG

Köpük haricinde bez gibi bir kılıfla tamamen sarılmış. Bu da penceresi için olası çiziklerden engellemiş oluyor.

Tamamen açtıktan sonra kasanın genel bir görüntüsü.

3.JPG İlk bakışta kasadan etkilenmemek elde değil açıkcası. :) Ben dahi bu kadarını beklemiyordum.

Güç tuşu, yeniden başlatma tuşu ve fan kontrolcü tuşlarının basma hissiyatı gayet güzel. Ne aşırı sert nede yumuşak.

4.JPG

Arka panel, Genelde zaten standart oluyor kasalarda. Fakat anakart çıkışlarının yuvasının boşluğu ile üstteki mesafeye baktığımızda bize üst bölümde radyatör ve fan için fazlasıyla boşluk verilmiş.

Aynı şekilde kablo yönetimi için de kasanın solun da fazlasıyla boşluk var.

5.JPG

Kasanın genel görünümü gayet hoş ve çekici. Sağ kapağın tamamiyle Plexi oluşu çok ayrı hava katıyor kasaya.
Tabi henüz sistemi kurmadığım için çalışır bir sistemle nasıl görünür bilemiyorum.

6.JPG
Kasa kapaklarının açılışı gayet güzel. Aryıca 180 dereceden fazla açılıyor olmaları ayrı güzel. Eksi yanı olarak kasasını masa yanına koyanlar için pek de güzel değil çünkü direk kapağı açamayacaksınız. İlla ki kasayı çevirmeniz veya çekmeniz gerekecek. Ama masa üzerinde kullanacaklar için gayet güzel.

7.JPG

Kasanın ön paneli. Corsair'in Graphite serisinde alışık olduğumuz görüntü var yine. Önde çift ledli fan 5.25 yuvaları. Ön ızgara ise çok rahatlıkla açılabiliyor. Izgaranın üst iki köşesine bastırdığınızda filtre direk çıkıyor.
Bu da size filtreyi rahatlıkla temizleme şansı sunuyor.

8.JPG

Kasanın diğer penceresinde siyah filmli bir cam bulunmakta. Tabi sadece görüntü olarak bulunuyor. İçeriyi hiçbir şekilde göstermiyor.

9.JPG

Üst panalde 3 adet 120 lik fan veya 2 adet 140 lık fan takılabilecek şekilde dizayn edilmiş. Üst bölüme fan takmayanlar için ayrıca oraya bir kapat konumlandırılmış. Bence gayet iyi düşünülmüş. Ama şöylede birşey var böyle bir kasa alıp oraya fan takmamak da fazlasıyla garip olur.
Ayrıca üst panelde 780T modelindeki gibi filtreye yer verselerdi çok güzel olurdu.

13.JPG 12.JPG 11.JPG 10.JPG

Kasanın iç dizaynına gelecek olursak, Arka kısımda egsoz olarak görev yapan 140MM lik fanı görebiliriz. AF140 serisi.
Altta üst üste 3 er tane olacak şekilde toplam 6 adet 3,5'' HDD yuvası bulunuyor. Bunları istersek yanyana değilde üst üstte de konumlandırabiliriz. Şahsen ben yan yana kalması taraftarıyım çünkü üst üste konduğunda öndeki fanların hava akışını bozacak ve içeri taze hava girişini engellemiş olacak.
Yanyana durdukların da ise tabana takılabilecek olan 120MM fan yuvasını kapatıyor.
Ayrıca 4 adet 2,5'' HDD ve SSD yuvası bulunmakta. Benim SSD ve HDD ikiside 2,5'' olduğu için 3,5'' yuvalarını komple sökeceğim. Sadece bu bölümleri kullanacağım. Buda bana extradan tabanada fan takabilme şansı sağlayacak.

15.JPG

Kasanın altın da güç kaynağının fanının geleceği yerde sökülebilir filtre konumlandırmışlar. Ama hemen yanımdaki 120MM fan için herhangi bir filtre bulunmuyor. Bu da haliyle eksi bir puan oluyor. :)

14.JPG

Kutu içeriğine gelecek olursak. Açıkcası biraz hayal kırıklığa uğradım. 23oT kasamda dahi daha fazlası vardı.
En büyük eksik bana göre, fanların montajının yapıldığı noktalarda ki titreşimi azaltacak olan silikonlar. Extra olarak verilmemiş. Kasa üzerindekilerden kaybetseniz orası boş kalır. Kablo kelepçeleride sadece 4 adet çıktı. Bunlar daha fazla olsa güzel olurdu.
Fan vidalarına HDD ve SSD sabitlemek için gerekecek vidalar bolca konulmuş.

Son olarak ilk kasam 230T ile 760T nin yanyana dururken boyut farkı. :)
Başlar da bana fazlasıyla büyük gelen Mid tower kasam 760T nin gelmesiyle birlikte cüce kalıyor. :)
16.JPG

Extra bilgiler olarak,
Kasanın ön bölümünde 2 adet AF serisi 140MM kırmızı LED li fan bulunuyor. Beyaz renk olan kasada ise aynı fanın beyaz LED lisi bulunuyor,
Tavana isteğe bağlı olarak 3 adet 120MM veya 2 adet 140MM fan takılabiliyor,
Altta ise 120MM fan takabiliyorsunuz,
Arkada da resimlerde görüldüğü üzere yine AF serisi 140MM egzoz fan bulunmakta.
Böylece toplam da kasaya 7 adet fan takabiliyorsunuz.

Üst panaldeki kapak ve yan kapakler mıknatıslı. Menteşeyi açınca direk açılmıyor kapaklar. Hafifce de çekmeniz gerekiyor.

Genel olarak bakacak olursa kasa gayet iyi. Görüntü ve şıklık olarak diyecek birşey yok. Gneişlik olarak da fazlasıyla geniş ve ferah bir kasa.

Kasanın artılarından bahsedecek olursa 2,5'' yuvaları gayet güzel düşünülmüş ve tasarlanmış.
Ön deki 2 adet 140mm fan içeriye fazlasıyla temiz hava alacaktır.
Filtrelerin çok kolay şekilde sökülebilir olması.
Kapakların açılma kolaylığı ve mıknatıslı olması.
Fan kontrolcü barındırması. (henüz deneyemedim ama denediğim zaman onun hakkında da yorum yapacağım.)
Kablo yönetimi için fazlasıyla geniş bir alan sunması.
Üst panelede kapak koyulmuş olması.

Eksilerden bahsedecek olursak.
Kasa içi aparatlarından titreşim azaltıcı yedek verilmemiş.
Kelepçeler ise 4 adet verilmiş.
Plexi olan kapağın biraz hassan olması. Yani kapağı açtığınız plexi camdan dolayı kapak çok esniyor.
Altta ki fan ve üstteki fanlar için filtre kullanılmamış.

Bunların haricinde gözüme çarpan birşey olmadı.
Değiştirmeyi düşündüğüm 1-2 parça daha olduğu için hemen sistemi kurmayacağım.
Ayrıca kurmadan önce birkaç modlama da yapacağım kasaya.
Kurduktan sonra hava akışı soğutma olarakda ayrıca sonuçları eklerim buraya.

Genel olarak düşüncelerim gördüklerim bu kadar. Her hangi bir sürç i lisan ettimse affola. Biraz uykulu olarak hazırladım. Daha sonraki günlere kalmasını istemedim. :)

Herkese şimdiden yorumları için teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Hocam konu dışı olacak afedersiniz ama sormadan edemedim, siz bir Corsair kullanıcısı olarak dış görünüşe göre sizce Corsair'in Air 240 modelini mi yoksa 380T modelini mi beğendiniz ?

Beyaz benim de hoşuma gidiyor ama diğer parçalarım hep kırmızı ve siyah ağırlıklı olduğu için siyahı tercih ettim. :)

İmzayı bilerek güncelemedim, daha sistemi içine kurup çalıştırmadığım için. :D Daha kasaya bazı modlamalar yapacağım ve alacaklarım var hepsi tamamlandığı vakit güncelleyeceğim. :D

@EmperorsChampion Önemli değil.

Şöyle söyleyeyim her 2 kasada gayet şık. Air 240 daha keskin hatlara sahip ve kutu şeklinde. Anakart dikey montaj yapılıyor.
380T ise biraz daha kavisli ve görselliği bol olan bir kasa. Kasayı taşıdığını söyledin, bu durumda 380T nin üzerindeki taşıma kolu tam sana göre. :D Diğer bir özellik fan kontrolcüsü olması. Ayrıca anakartı yatay pozisyonda montaj yapıyorsun. Yani iyice inceleyip karar vermek gerek.

@9Tails Teşekkür ederim daha iyisi senin olur inşallah. :)

Ama 380T alırsam anakart değiştirmem gerekecek. (n) Air 240 mATX, 380T mITX. 380T'nin o taşıma kolu hoşuma gidiyor. Ama bir yandan da Air 240'ın 760T'deki gibi yan paneli görünce onu alasım geliyor. :)

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı