Corsair K68 Red LED İncelemesi

Merhaba. Yaklaşık 1 gündür kullandığım Corsair K68 Red LED isimli mekanik klavyeyi inceliyorum.
Ürünü Adeks Store'dan satın aldım.

Öncelikle ürünün kutusuna bakalım:
Corsair K68 Kutu Ön Yüz.jpg

Corsair K68 Kutu Arka Yüz.jpg

Kutunun içinden klavyenin kendisi, bilek desteği ve kullanma kılavuzu çıkıyor. K70 serisinin kutusundan çıkan tuş sökme aparatı ve özel FPS/MOBA tuşları maalesef bu klavyenin kutusundan çıkmıyor.

Kutudan çıkarıldığında görüntüsü bu şekilde oluyor:
Corsair K68 Yakın Çekim.jpg

Üründe Cherry MX Red anahtarlar kullanılmış. Bunları da tuş başlıklarının altında görebiliyoruz:
Corsair K68 Switchler.jpg

Klavyeyi bilgisayara taktığımızda aydınlatması şu şekilde yanıyor:
Corsair K68 Ürün Aydınlatma.jpg

Ürünün diğer özellikleri ise şu şekilde:
  • %100 Anti-Ghosting ve NKRO desteği.
  • IP32 suya ve toza dayanıklılık.
  • Bilek desteği ve dahili medya tuşları. (Bazı mekanik klavyelerde bunlar bulunmuyor.)

Şimdi ürünün yazılımına bakalım.
Yazılımı açtığımızda aşağıdaki gibi bir görüntü çıkıyor:
Corsair K68 Yazılım Ana Sayfa.png

Burada sistemde takılı olan tüm Corsair ürünlerini görebiliyoruz. Mesela ben Corsair Harpoon RGB oyuncu faresi de kullanıyorum, o da burada görünüyor.
Klavyeyi seçtiğimizde ise aşağıdaki gibi bir ekran çıkıyor:
Corsair K68 Yazılım Cihaz Sayfası.png

Solda "Actions", "Lighting Effects" ve "Performance" bölümleri bulunuyor. Actions bölümünü seçerek makro atayabilirsiniz. Aşağıda Actions bölümünün ekran görüntüsünü görüyorsunuz:
Corsair K68 Yazılım Makro.png

Ben şahsen makro kullanmayı sevmiyorum. Çünkü dolaylı yoldan da olsa hileye girdiğini düşünüyorum. O yüzden gerek duymuyorum.

Lighting Effects bölümünde ise aydınlatma ayarları bulunuyor:
Corsair K68 Yazılım Aydınlatma Ayarları.png

Maalesef aydınlatma rengini değiştiremiyorsunuz çünkü ürün adı üstünde Red LED modeli. Ancak aydınlatma şiddetini değiştirebilir veya efekt atayabilirsiniz.

Son bölüm olan Performance bölümü ise şu şekilde:
Corsair K68 Yazılım WinLock Ayarları.png

Buradan Win Lock açıkken hangi kombinasyonların devre dışı kalmasını istiyorsanız onları seçebilirsiniz.

Sırada tuş sesi testi var. Aşağıdaki videoda tuş sesini görebilirsiniz:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şimdi biraz da kullanıcı deneyimine geçelim.
Ürünü ilk kullanmaya başladığımda Red Switch'lere alışmam gerektiğini anladım. Çünkü sıkça yazım hatası yapıyordum. Ancak bugün baya alıştım ve çok daha az yazım hatası yapıyorum. Tuşlar eskiden kullandığım Logitech G103'e göre çok daha yumuşak. Ayrıca hissiyat olarak G103'ten daha iyi geldi. Ayrıca oyunlarda da test ettim, gerçekten keyif alarak kullandığımı söyleyebilirim. Aynı anda birden çok tuşa basma konusunda da G103'ten daha iyi. Çünkü G103'te Minecraft oynarken mesela 3 tane tuşa aynı anda basarken başka bir tuşa basınca algılamıyordu. Ancak bu klavye çatır çatır algılıyor.

Artılar ve eksiler şu şekilde:
+ Gerçek mekanik ve kaliteli Cherry MX Red anahtarlara sahip.
+ %100 Anti-Ghosting ve NKRO desteğine sahip.
+ IP32 suya ve toza dayanıklılık sertifikasına sahip.
+ Oldukça stabil bir yazılım olan Corsair iCUE yazılımını destekliyor.
+ Ürünün fiyatı diğer rakiplerine göre daha ucuz.
+ Dahili medya tuşları ve bilek desteği bulunuyor.
- RGB aydınlatma bu klavyede mevcut değil, RGB istiyorsanız Corsair K68 RGB modeline bakabilirsiniz.
- Kutudan tuş sökme aparatı ve özel oyun tuşları çıkmıyor.

Merhaba. Yaklaşık 1 gündür kullandığım Corsair K68 Red LED isimli mekanik klavyeyi inceliyorum.
Ürünü Adeks Store'dan satın aldım.

Öncelikle ürünün kutusuna bakalım:
Eki Görüntüle 393032
Eki Görüntüle 393031
Kutunun içinden klavyenin kendisi, bilek desteği ve kullanma kılavuzu çıkıyor. K70 serisinin kutusundan çıkan tuş sökme aparatı ve özel FPS/MOBA tuşları maalesef bu klavyenin kutusundan çıkmıyor.

Kutudan çıkarıldığında görüntüsü bu şekilde oluyor:
Eki Görüntüle 393037

Üründe Cherry MX Red anahtarlar kullanılmış. Bunları da tuş başlıklarının altında görebiliyoruz:
Eki Görüntüle 393033

Klavyeyi bilgisayara taktığımızda aydınlatması şu şekilde yanıyor:
Eki Görüntüle 393034

Ürünün diğer özellikleri ise şu şekilde:
  • %100 Anti-Ghosting ve NKRO desteği.
  • IP32 suya ve toza dayanıklılık.
  • Bilek desteği ve dahili medya tuşları. (Bazı mekanik klavyelerde bunlar bulunmuyor.)

Şimdi ürünün yazılımına bakalım.
Yazılımı açtığımızda aşağıdaki gibi bir görüntü çıkıyor:
Eki Görüntüle 393038
Burada sistemde takılı olan tüm Corsair ürünlerini görebiliyoruz. Mesela ben Corsair Harpoon RGB oyuncu faresi de kullanıyorum, o da burada görünüyor.
Klavyeyi seçtiğimizde ise aşağıdaki gibi bir ekran çıkıyor:
Eki Görüntüle 393040
Solda "Actions", "Lighting Effects" ve "Performance" bölümleri bulunuyor. Actions bölümünü seçerek makro atayabilirsiniz. Aşağıda Actions bölümünün ekran görüntüsünü görüyorsunuz:
Eki Görüntüle 393041
Ben şahsen makro kullanmayı sevmiyorum. Çünkü dolaylı yoldan da olsa hileye girdiğini düşünüyorum. O yüzden gerek duymuyorum.

Lighting Effects bölümünde ise aydınlatma ayarları bulunuyor:
Eki Görüntüle 393039
Maalesef aydınlatma rengini değiştiremiyorsunuz çünkü ürün adı üstünde Red LED modeli. Ancak aydınlatma şiddetini değiştirebilir veya efekt atayabilirsiniz.

Son bölüm olan Performance bölümü ise şu şekilde:
Eki Görüntüle 393042
Buradan Win Lock açıkken hangi kombinasyonların devre dışı kalmasını istiyorsanız onları seçebilirsiniz.

Sırada tuş sesi testi var. Aşağıdaki videoda tuş sesini görebilirsiniz:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Şimdi biraz da kullanıcı deneyimine geçelim.
Ürünü ilk kullanmaya başladığımda Red Switch'lere alışmam gerektiğini anladım. Çünkü sıkça yazım hatası yapıyordum. Ancak bugün baya alıştım ve çok daha az yazım hatası yapıyorum. Tuşlar eskiden kullandığım Logitech G103'e göre çok daha yumuşak. Ayrıca hissiyat olarak G103'ten daha iyi geldi. Ayrıca oyunlarda da test ettim, gerçekten keyif alarak kullandığımı söyleyebilirim. Aynı anda birden çok tuşa basma konusunda da G103'ten daha iyi. Çünkü G103'te Minecraft oynarken mesela 3 tane tuşa aynı anda basarken başka bir tuşa basınca algılamıyordu. Ancak bu klavye çatır çatır algılıyor.

Artılar ve eksiler şu şekilde:
+ Gerçek mekanik ve kaliteli Cherry MX Red anahtarlara sahip.
+ %100 Anti-Ghosting ve NKRO desteğine sahip.
+ IP32 suya ve toza dayanıklılık sertifikasına sahip.
+ Oldukça stabil bir yazılım olan Corsair iCUE yazılımını destekliyor.
+ Ürünün fiyatı diğer rakiplerine göre daha ucuz.
+ Dahili medya tuşları ve bilek desteği bulunuyor.
- RGB aydınlatma bu klavyede mevcut değil, RGB istiyorsanız Corsair K68 RGB modeline bakabilirsiniz.
- Kutudan tuş sökme aparatı ve özel oyun tuşları çıkmıyor.
Hayırlı olsun hocam. Hafta başında bende bunun rgb modelini aldım. Rgb modeliyle bu birebir aynı, sadece diğerinde rgb desteği var. Benim bu ilk mekanik klavye deneyimim oldu. Aklımda aslında Brown swichli olan modeli vardı ama red switch nasip oldu. Araştırmalarımda da benim gibi ağırlıklı oyun oynayacaklara red switch öneriyorlar.
Red switch, beklediğimden daha yumuşakmış. Özellikle space bar tuşu bildiğin tüy gibi yapmışlar. Bastığımın farkında olmuyorum. :) Özellikle, oyunlarda bol bol zıplamayla sonuçlanıyor bu durum. Space bar, diğerlerine nazaran daha hassas bir şekilde tasarlamışlar.
Ses olarak olaya yorumum, red switch sessiz bir switch türü diye biliyordum. Gördümki buda baya ses yapıyormuş. Bu durum bazen gece yazı yazarken kendini daha çok belli ediyor. :) Blue switch alsaymış, bildiğin duvara çivi çakar gibi kafayı şişirecekmiş. :)
Tuş seslerinden söz açılmışken, birde sana sorayım bakayım. Sende de böyle bir ses var mı, özellikle tele hafif parmağımızla vurunca hafif bir tınlama olayı olurya bir iki tuşta böyle bir ses geliyor. Yaptığım araştırmaya göre normalmiş, daha önce mekanik klavye kullanmadığım için biraz yadırgıyorum, acaba bir üretim hatası mıdır nedir diye. O kadar para veripte kusurlu ürün almak istemem doğrusu.

Tuş seslerinden söz açılmışken, birde sana sorayım bakayım. Sende de böyle bir ses var mı, özellikle tele hafif parmağımızla vurunca hafif bir tınlama olayı olurya bir iki tuşta böyle bir ses geliyor.
Açıkçası bende hemen hemen bütün tuşlarda oldukça hafif bir şekilde yay sesi geliyor. Ancak beni açıkçası rahatsız etmiyor. Ayrıca sizin bahsettiğiniz 2-3 tuşta bu sesin daha fazla çıkması gibi bir durum göremedim. Sizin elinizdeki ürün belki sorunlu olabilir diye düşünüyorum. Çünkü bende böyle bir sorun görünmüyor.
Tuş sesi konusunda haklısınız, çünkü yine biraz ses çıkartıyor. Fakat benim eski Logitech G103 klavyemde yer yer daha fazla ses çıktığını biliyorum. Yine de o kadar da sessiz değil. Demek ki eğer gidip Blue Switch klavye alsaydım, tuş seslerinden dolayı beynim bile yanabilirdi :D
Space tuşu da dediğiniz gibi ancak alışılıyor. Alışınca avantaja bile dönüşebiliyor.

@yusuf6554
Hafif bir yay sesi geliyor. Farkkettiysen R tuşunda gelen bu ses diğer tuşlarda yok.Sonuçta mekanik klavye yay sesi olur anladığım kadarıyla...
Bende öyle bir sorun görünmüyor. Sorun senin klavyende olabilir. Garantiye gönderebilirsen gönder derim.

Ben de K70 MK.2 modelini kullanıyorum, neredeyse her tuştan yay sesi geliyor. Ne kadar sert kullanırsanız o kadar çabuk bu sorun artıyor. Bence kulaklık kullanıyorsanız abartılacak kadar büyük bir sorun değil, çoğu Corsair klavyede bu sorunlar var zaten.

Hele K70 ve K95 gibi metal gövdeli bir klavyeniz varsa daha da fazla ses geliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı