Corsair RM1000X Shift vs normal

Tarikme

Hectopat
Bu hafta sonu bir adet PSU almam gerekiyor. 1000W'dan düşük almak istemiyorum. Kalite bakımından Corsair RMx serisi araştırmalarıma göre güzel gözüküyor. Aşağıdaki iki model arasında kaldım. 1100TL fark vererek ATX 3.0 kablolu versiyonu almalı mı, yoksa ileride dönüştürücü ile mi kullanmalı? Açıkçası 1100TL gereksiz harcama mı olacak bilmiyorum. Yapısal olarak bu iki PSU arasında fark varsa da ben göremedim. Sadece RM1000X normal olanın kablolarda kapasitör var ama kablolamayı zorlaştırıyor. Shift versiyonların kablolamaları da çok kötü gözüyor açıkçası. Kasama takarken zorlar gibi geliyor.

• Corsair RM1000X: 4700TL (bu en son versiyonu sanırım)
  • Corsair RM1000X Shift: 5800TL.

Mevcut sistem:
  • Kasa: Corsair 4000D.
  • İşlemci: Ryzen 5 5600X.
  • Ekran kartı: Zotac RTX 3080 Ti trinity.

Gelecekte potansiyel upgrade:
  • Kasa: Corsair 4000D.
  • İşlemci: Ryzen 7 7800x3D.
  • Ekran kartı: RTX 4080.

MSI A1000G veya ASUS 1000W modellerini seçmeme sebebim 12v Max Power 120W ve 130W görünmeleri(Corsair 150W) ve incelemelerde Corsair kadar iyi olmamaları.

Bu PSU'ları seçerken baz aldığım liste:

Desteğiniz için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Shift modelinin doğrudan 12VHPWR konnektörü yok. O da dönüştürücü kablo kullanıyor ben bu sebeple bu PSU'yu direk elemiştim.

Siz hangi modeli kullanıyorsunuz?
FSP Hydro PTM pro 1200W PCle 5.0 modelini kullanıyorum. Daha iki hafta önce almama rağmen stok sıkıntısından fiyatı yükselmiş galiba ben 5 bin civarına aldım. Araştırdığım kadarıyla bu fiyat bandındaki en iyi ATX 3.0-PCle 5.0 PSU buydu. Bir tık iyisi için 7-8 civarlarına çıkmak gerekiyordu. 6 Bin bandında daha iyi PSU var mıdır bilemiyorum. Sizin gibi ben de A1000G falan baktım ama incelemelerde pek iyi bahsedilmiyordu. TUF 1000W vardı onun da incelemesini bulamadım, daha önceki TUF'lar çok iyi değildi bu da ortalama çıkar diyerek FSP'ye yöneldim. Bu arada RTX4080 ve 7800X3D için 1000W ve üstü çok kaçar. 4080-7800X3D'nin çekeceği maks güç 450W.

Bayağı bir baktım modellere:

FSP'nin bayağı bir modeli var ve daha önce çok başı ağrıyan kişilerin olduğunu gördüm. Sizin belirttiğiniz modelin fiyatı artık değerlendirilebilir seviyede değil.

ASUS TUF 1000G ATX 3.0 ve MSI A1000G ATX 3.0 versiyonuna güvenmiyorum. Yeterli test yok.

Corsair düz RM1000X kablolarda kapasitör var ve çok sert olmasından dolayı vazgeçtim.

Corsair RM1000X Shift modelinde dediğiniz gibi ATX 3.0 kablosu dönüştürücü olduğundan dolayı 2. plana attım.

Arada sadece 350TL fark olduğu için, kabloların örgü ve kolay yönetilebilir, ATX 3.0 çıkışı ve 10 yıl garantisi olduğu için 6150TL'ye aşağıdaki ürünü aldım:

ASUS ROG STRIX 1000G Aura'nın da tam testi yok ama eski modelin memnuniyet yüzdesine ve garantisine güvenerek aldım. Bunu almasaydım RM1000X normal modelini alacaktım F/P olarak.

Desteğiniz için teşekkürler.

Bayağı bir baktım modellere:

FSP'nin bayağı bir modeli var ve daha önce çok başı ağrıyan kişilerin olduğunu gördüm. Sizin belirttiğiniz modelin fiyatı artık değerlendirilebilir seviyede değil.

ASUS TUF 1000G ATX 3.0 ve MSI A1000G ATX 3.0 versiyonuna güvenmiyorum. Yeterli test yok.

Corsair düz RM1000X kablolarda kapasitör var ve çok sert olmasından dolayı vazgeçtim.

Corsair RM1000X Shift modelinde dediğiniz gibi ATX 3.0 kablosu dönüştürücü olduğundan dolayı 2. plana attım.

Arada sadece 350TL fark olduğu için, kabloların örgü ve kolay yönetilebilir, ATX 3.0 çıkışı ve 10 yıl garantisi olduğu için 6150TL'ye aşağıdaki ürünü aldım:

ASUS ROG STRIX 1000G Aura'nın da tam testi yok ama eski modelin memnuniyet yüzdesine ve garantisine güvenerek aldım. Bunu almasaydım RM1000X normal modelini alacaktım F/P olarak.

Desteğiniz için teşekkürler.
Hayırlı olsun hocam güzel model. Fiyatı da iyiymiş. PSU Alacağım vakit bunu görsem biraz zorlayıp ben de bu PSU'yu alabilirdim, kablolarını beğendim. Kabloları özellikle dikkatimi çekti gerçekten güzelmiş. FSP'nin örgülü sert bir 12WHPWR kablosu var kasa kapağını kapatmamda sıkıntı çıkartmıştı. Yalnız PSU'yu incelerken bir şey dikkatimi çekti, UVP (Düşük gerilim koruması) bu PSU da yok. Bu seviyede bir PSU için bunu nasıl atlamışlar anlam veremedim. Diğer ROG PSU'lar gibi bu PSU Seasonic çıkmayabilir. İncelemelerde mutlaka eksi puan yazarlar buna. FSP ile baş ağrıma konusu şansa kalmış bir durum. ROG PSU'lar ile de ben burada çok sorun yaşayan gördüm. Sistemi 750W tüketmemesine rağmen OCCT power testinde ROG PSU ile sistemi kapanan arkadaş vardı. Benzer şekilde durduk yere bozulan ROG PSU'ları, sıfır olan ROG PSU'unun çalışmadığını da gördüm. Everest, powerboost gibi C4'leri yıllarca sorunsuz kullanan da var. Teknoloji şans işi, marka özelinde kesin yargıya varmak zor.

Sanırım OCP(Aşırı Akım Koruması) varken koymaya gerek görmemişler. Düşük voltaj olduğunda yüksek akım oluşuyor, OCP koruması da yüksek akımda devreye giriyor. Böylelikle düşük akımın sonucunda oluşacak problem OCP(Ayrıca OTP, Sıcaklık koruması) korumasıyla çözülüyor.

İnternetten araştırmalarıma göre yanlış anlamadıysam durum böyle.

MSI MPG A1000G PSU satın aldım. En çok Corsair RM1000x Shift konusunda takıldım. Bir türlü durumu da anlayamadım. MSI olanda PSU üzerinde 12vhpwr girişi var, içinden de iki tarafı 12vhpwr kablo çıkıyor. Corsair’de PSU üzerinde böyle bir çıkış göremedim. Anladığım kadarıyla Corsair’de PSU tarafında dönüştürücülü türünü bilmediğim birden fazla uç ve kablonun ekran kartı tarafında 12vhpwr çıkış var. Öyle mi? Bu durum sorun yaratmaz mı? Sırf bu yüzden pahalı olmasına rağmen MSI aldım. Corsair 700 TL daha ucuz. Halâ iade etme şansım var. Tavsiyelerinizi alabilir miyim? Bu arada sistemim şu şekilde;

-MSI Z790 Tomahawk Wifi DDR5 Anakart
-Intel i7 13700K İşlemci
-Corsair Vengeance 32GB (2x16GB) 6000MHz CL36 DDR5 Ram
-WD Black SN850x 7300mb 1TB M2 SSD
-Asus RTX 4080 TUF Gaming OC Ekran Kartı
-Arctic Liquid Freezer ii 280mm Sıvı Soğutucu
-MSI MPG A1000G ATX3.0 PCIE5.0 PSU
-Corsair 4000D Airflow Kasa

Hayırlı olsun, aldığınız ürün güzel. Bence değişiklik yapmanıza gerek yok. MSI ürününüzü kayıt etmeyi unutmayın garantisinin uzaması için.

Corsair'de 12vhpwr dönüştürücü kablosu çıkıyor ve 2 porttan güç alıyor. Bu 2 porttan en fazla verebileceği güç konusu benim de kafamı kurcaladığı için ASUS aldım.

Bu arada MSI'da kutudan çıkan 12vhpwr'den 2 porta dönüştürücü sadece PSU'daki o porttan eski nesil ekran kartlarına (genelde 3 veya 4 portlu ekran kartlarına) güç vermek için kullanılıyor. Yani iki tane yeni nesil kablosu çıkmıyor.

MSI MPG A1000G PSU satın aldım. En çok Corsair RM1000x Shift konusunda takıldım. Bir türlü durumu da anlayamadım. MSI olanda PSU üzerinde 12vhpwr girişi var, içinden de iki tarafı 12vhpwr kablo çıkıyor. Corsair’de PSU üzerinde böyle bir çıkış göremedim. Anladığım kadarıyla Corsair’de PSU tarafında dönüştürücülü türünü bilmediğim birden fazla uç ve kablonun ekran kartı tarafında 12vhpwr çıkış var. Öyle mi? Bu durum sorun yaratmaz mı? Sırf bu yüzden pahalı olmasına rağmen MSI aldım. Corsair 700 TL daha ucuz. Halâ iade etme şansım var. Tavsiyelerinizi alabilir miyim? Bu arada sistemim şu şekilde;

-MSI Z790 Tomahawk Wifi DDR5 Anakart
-Intel i7 13700K İşlemci
-Corsair Vengeance 32GB (2x16GB) 6000MHz CL36 DDR5 Ram
-WD Black SN850x 7300mb 1TB M2 SSD
-Asus RTX 4080 TUF Gaming OC Ekran Kartı
-Arctic Liquid Freezer ii 280mm Sıvı Soğutucu
-MSI MPG A1000G ATX3.0 PCIE5.0 PSU
-Corsair 4000D Airflow Kasa
Mevcut corsair PSU’larda 12VHPWR güç girişi yok. Corsair bu güç girişine şu an için geçmeye gerek yok olarak bakıyor. Kutu içinden bir ucu 8+8 pin PCle, diğer ucu 12VHPWR olan dönüştürücü kablo çıkıyor. Sıkıntı yaratmaz ama PSU bir kere alıp bir daha arkana bakmadığın bir ürün olduğu için almışken direk native 600w veren bir PSU almak daha mantıklı. Birkaç seneye bu güç girişi standartlaşınca dönüştürücü kablolarla uğraşıp durmamak için PSU değiştirmek gerekecek. O yüzden şu an hele bir de RTX 40 serisi kartınız varsa Corsair tavsiye etmem.

Yeni konular

Geri
Yukarı