Corsair Vengeance 4x16 GB RAM 3600 MHz'de çalıştırmak için anakart önerisi

Bütçe
3800

furuns

Hectopat
RAM
Corsair vengeance rgb rt 4x16 3600 mhz
Merhaba arkadaşlar, Corsair Vengeance RGB RT 32 GB (2 X 16 GB) DDR4 3.600MHz C16 bellek https://www.amazon.com.tr/dp/B09C5VRSRG?ref_=cm_sw_r_apin_dp_99C7NVHCNTP06YHBVKC0 4 adet bu RAM'e sahibim. RAM'leri tam performans minimum 3600MHz de çalıştırmak için anakart arıyorum. Normalde şu anakartı almıştım ASUS TUF Gaming B550-Plus AMD https://www.amazon.com.tr/dp/B089HG351D?ref_=cm_sw_r_apin_dp_0EDGHKB80KNPFNPHF2Y8 ancak bazı yerlerde 4 slotu kullanınca 3200MHz kullanılabiliyor denildi. Acaba bu doğru mu? Sizin bu fiyat aralığında önerebileceğiniz anakart var mı? Çok teşekkürelr.

Attığın anakart zaten 4000MHz üzerine kadar destek veriyor. Aynı gecikme ve MHz değerine sahip RAM kullanırsan düşme falan olmaz. BIOS üzerinden seçmen yeterli olacaktır.

Attığın anakart zaten 4000MHz üzerine kadar destek veriyor. Aynı gecikme ve MHz değerine sahip RAM kullanırsan düşme falan olmaz. BIOS üzerinden seçmen yeterli olacaktır.

Benimle aynı model 4x8GB RAM'e sahip bir kullanıcı şöyle bir yorum yapmış “asus anakart ta 4 RAM slot aktif ise 3600 çalışmıyor 3200 MHz çalışıyor. Çift kanalda 3600MHz çalışıyor biraz saçma ama maalesef böyle imiş.” Bu yorum benim aklımı karıştırdı.

4x16, hem bellek kontrolcüyü hem RAM topolojisini fazlasıyla zorlayan bir kombinasyon. Dolayısıyla 4x16 dizilim ile 3600 MHz'yi göremeyebilirsin, elindeki işlemci Zen3 Vermeer serisi bir işlemci bile olsa. Çünkü bu işlemciler 2x8'de 3933'ü, 4x8'de 3733'ü RAM frekansı olarak zor görüyor, yani bellek kontrolcüsü zayıf.

B550'lerin 1-2 istisna dışında hepsi Daisy Chain RAM topolojisine sahip. Bu da 2 slot RAM kullanımına göre tasarlanmış bir topolojidir. Yani anakartta 4 slot var diye en verimli koşul 4 slotu birden doldurmak anlamı çıkarmamak gerek. 2 slot kullanım daha mantıklıdır. Attığın anakartlar da Daisy Chain RAM topolojisine sahip, yani 4x16 yerine 2x32 bulabiliyorsan daha mantıklı bir seçim olur.

Benimle aynı model 4x8GB RAM'e sahip bir kullanıcı şöyle bir yorum yapmış “asus anakart ta 4 RAM slot aktif ise 3600 çalışmıyor 3200 MHz çalışıyor. Çift kanalda 3600MHz çalışıyor biraz saçma ama maalesef böyle imiş.” bu yorum benim aklımı karıştırdı.

Evet baktım biraz yazdıkları bilgi hatalı değil ama eksik kendi sitesinde 4866MHz kadar OC ile çıkmanın mümkün olduğu yazıyor muhtemelen 3200MHz standart kabul edilmiş ama hala istersen var aldığın RAM'lar yeterliyse son dereceye kadar çıkabilirsin diyorum hala TUF GAMING B550-PLUS - Tech Specs|Motherboards|ASUS Global

4x16, hem bellek kontrolcüyü hem RAM topolojisini fazlasıyla zorlayan bir kombinasyon. Dolayısıyla 4x16 dizilim ile 3600 MHz'yi göremeyebilirsin, elindeki işlemci zen3 vermeer serisi bir işlemci bile olsa. Çünkü bu işlemciler 2x8'de 3933'ü, 4x8'de 3733'ü RAM frekansı olarak zor görüyor, yani bellek kontrolcüsü zayıf.

B550'lerin 1-2 istisna dışında hepsi daisy chain RAM topolojisine sahip. Bu da 2 slot RAM kullanımına göre tasarlanmış bir topolojidir. Yani anakartta 4 slot var diye en verimli koşul 4 slotu birden doldurmak anlamı çıkarmamak gerek. 2 slot kullanım daha mantıklıdır. Attığın anakartlar da daisy chain RAM topolojisine sahip, yani 4x16 yerine 2x32 bulabiliyorsan daha mantıklı bir seçim olur.

Hocam bellekleri aldım artık, anakartıda sipariş verdim yarın teslim edilecek. XMP sorunsuz 3600 MHz'e ayarlayacak mı bakalım.

Evet baktım biraz yazdıkları bilgi hatalı değil ama eksik kendi sitesinde 4866MHz kadar OC ile çıkmanın mümkün olduğu yazıyor muhtemelen 3200MHz standart kabul edilmiş ama hala istersen var aldığın RAM'lar yeterliyse son dereceye kadar çıkabilirsin diyorum hala TUF GAMING B550-PLUS - Tech Specs|Motherboards|ASUS Global

Tamamdır hocam umarım XMP ile sorunsuz 3600 MHz de stabil kullanabilirim.

Peki hangi anakartı önerirsiniz arkadaşlar.
MSI MPG B550 Gaming Plus'da aklıma takıldı. TUF'dan iyi midir?

Hocam bellekleri aldım artık, anakartıda sipariş verdim yarın teslim edilecek. XMP sorunsuz 3600 MHz'e ayarlayacak mı bakalım.

Tamamdır hocam umarım XMP ile sorunsuz 3600 MHz de stabil kullanabilirim.

Peki hangi anakartı önerirsiniz arkadaşlar.
MSI MPG B550 Gaming Plus'da aklıma takıldı. TUF'dan iyi midir?

Ben de TUF kullanıcısıyım B450 chipsetli 4 yıl olacak gram sorun yaşamadım orta segment için mükemmel bir seri olarak görüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı