Corsair Vengeance RGB Pro overclock sonrası hatalar

• Konuyu başlatan kino
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 108
  • Görüntüleme 6B
Makaleler
42
@BerkayZ87 seninle yaptığımız overclock sonrası sistem sorunsuz çalışıyordu yalnız son 1 haftadır sistem kafayı kırdı diyebilirim. BIOS'tan tüm ayarları 3200MHz ve Auto yaptığımda bu hatalar gidiyor. Durduk yerde RAM'leri mi bozduk ne oldu dersin?

Kullandığım ayarlar (flck 1866);
IMG_7714.jpg

IMG_7715.jpg

Stabilite testi olarak ne yaptırmıştım?
Bu arada bu ayarlarda RAM'leri bozacak bir ayar yok.
Kısacası yaptığımız değer stabil değilmiş gibi geldi bana.

Stabilite testi olarak ne yaptırmıştım?
Bu arada bu ayarlarda RAM'leri bozacak bir ayar yok.
Kısacası yaptığımız değer stabil değilmiş gibi geldi bana.

Yapmıştık hatta 1 aydan fazladır hiç sorun yaşamıyordum ama ufaktan sapıttı. Bir de BIOS sıfırladım geçenlerde ve tüm ayarları tek tek doğru girmeme rağmen daha da arttı sanki.

Bir de şöyle bir durum var atıyorum Google Chrome devamlı çöküp siyah/mavi ekran veriyor diyelim bazen yeniden başlatsam da düzelmiyor tekrar veriyor. 2-3 kere atıyorum kendisine geliyor hatta tüm gün sorun çıkarmıyor. Gece oluyor bir oyuna giriyorum hop bu sefer orada devamlı patlıyor.

Şimdi format attım acaba dedim Windows mu yamuldu kurulum biterken siyah ekran hatası aldım. 😂 RAM'leri şu anda 3200Mhz ve auto yapıp hem formatı bitirdim hem de bu konuyu açtım. Bak bu haldeyken hiç sorun yok.

Yapmıştık hatta 1 aydan fazladır hiç sorun yaşamıyordum ama ufaktan sapıttı. Bir de BIOS sıfırladım geçenlerde ve tüm ayarları tek tek doğru girmeme rağmen daha da arttı sanki.

Bir de şöyle bir durum var atıyorum Google Chrome devamlı çöküp siyah/mavi ekran veriyor diyelim bazen yeniden başlatsam da düzelmiyor tekrar veriyor. 2-3 kere atıyorum kendisine geliyor hatta tüm gün sorun çıkarmıyor. Gece oluyor bir oyuna giriyorum hop bu sefer orada devamlı patlıyor.

Şimdi format attım acaba dedim Windows mu yamuldu kurulum biterken siyah ekran hatası aldım. 😂 RAM'leri şu anda 3200Mhz ve auto yapıp hem formatı bitirdim hem de bu konuyu açtım. Bak bu haldeyken hiç sorun yok.
Stabilite testi olarak Prime95 LargeFFTs + 1usmus_v3 10 Cycles yaptırdım mı?

Stabilite testi olarak Prime95 LargeFFTs + 1usmus_v3 10 Cycles yaptırdım mı?

Konu burada, hepsini yaptık. En son tRC 54'te patlamış, 58'de stabil olmuştu. Biz de 56 yapıp testleri geçtikten sonra bırakmıştık.

Konu burada, hepsini yaptık. En son tRC 54'te patlamış, 58'de stabil olmuştu. Biz de 56 yapıp testleri geçtikten sonra bırakmıştık.

Bu konuda 10 Cycles yapmamışız. Ek olarak MemTest86 da yapmanı söylememişim. Sadece 3 Cycles 1usmus_v3 gözden kaçırabiliyor bu yüzden ben o Cycle'ı 10 yapmayı tavsiye ediyordum ancak sizde söylememişim benim hatam. İsterseniz yeniden bir OC deneyelim. Ama bu sefer 10 Cycles 1usmus_V3 ve MemTest86 ile birlikte stabilitesini kontrol ederiz.

IMC konusunda emin misiniz? Değerlerde "imkansız, bu ayarda çalıştıramaz" diyebileceğim bir şey yok. FCLK haricinde pek bir şey göremiyorum. Zen2 işlemci mi kullanıyorsunuz? Eğer Zen2 kullanıyorsanız 1866MHz FCLK sistem stabilitesini bozuyor olabilir. Zen2 işlemciler 1833MHz FCLK üstünü biraz zor görebiliyor.

Imc konusunda emin misiniz? Değerlerde "imkansız, bu ayarda çalıştıramaz" diyebileceğim bir şey yok. Fclk haricinde pek bir şey göremiyorum. Zen2 işlemci mi kullanıyorsunuz? Eğer zen2 kullanıyorsanız 1866MHz fclk sistem stabilitesini bozuyor olabilir. Zen2 işlemciler 1833MHz fclk üstünü biraz zor görebiliyor.

3300X kullanıyordu, konu sahibi.
1866,5 fclk genel sınırı değil miydi zen2 için?
Hiç olmadı en kötü 3200 MHz ile devam edersin, 3300X'i yine doyurabilecek güzel bir değer 👍🏻

Yapabiliyorken sınırda kullansın, whea veya başka sorun olmadığı sürece.
Sıradan sınırda kalmak mantıklı olmuyor bazen.

Geri
Yukarı