Corsair Vengeance RGB Pro overclock sonrası hatalar

• Konuyu başlatan kino
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 108
  • Görüntüleme 6B
Bir değişiklik olmadı. Ben son BIOS'a geri geçiyorum, yarın da MemTest86 yaparım bozuksa da bozuk ne yapalım. Garantisi devam ediyor o yüzden sorun etmiyorum.

Eki Görüntüle 1290759
Durduk yere başınıza iş çıktı desenize. Geçmiş olsun. Son olarak Command Rate ayarını 2T yapmayı dener misin?

Durduk yere başınıza iş çıktı desenize. Geçmiş olsun. Son olarak Command Rate ayarını 2T yapmayı dener misin?

Değişme olmadı. Bu arada ben böyle birkaç gün FLCK 1900'de kullanmış olabilirim çünkü bir BIOS sıfırlama sonrası fotoğraftan bakıp yapmıştım 1866'yı unutarak ve ilk hatayı alınca mevzuya uyanmıştım. Bu durum bir risk ise klasik OC ayarlarından çok benim bu yanlış FLCK girmem de bir arızaya neden olmuş olabilir.

Değişme olmadı. Bu arada ben böyle birkaç gün FLCK 1900'de kullanmış olabilirim çünkü bir BIOS sıfırlama sonrası fotoğraftan bakıp yapmıştım 1866'yı unutarak ve ilk hatayı alınca mevzuya uyanmıştım. Bu durum bir risk ise klasik OC ayarlarından çok benim bu yanlış FLCK girmem de bir arızaya neden olmuş olabilir.
FCLK işlemcinin bellek kontrolcüsüyle alakalı, RAM ile değil.

İkimizde de suç yok aslında, RAM özürlü 👺

Bu konuyu görünce bende korkmadım değil. Ben de ayarları stoğa mı çeksem ne 😃
Hocam G.SKILL'in DJR bulunan RAM'lerine koyduğu XMP bile 1.6V olduğundan korkmanızı gerektirecek bir durum yok. Tabi gidip de Thermaltake çöp bin DJR koymadıysa.

Örneğin 5066-20-30-30-50 modelden DJR çıkıyor ve XMP'si 1.6V;

FCLK işlemcinin bellek kontrolcüsüyle alakalı, RAM ile değil.

İkimizde de suç yok aslında, RAM özürlü 👺

Memtest86'yı uzatmaya bile gerek kalmadı. 5 dakika bol bol error yazdı.

Screenshot_2.png

Screenshot_1.png

Memtest86'yı uzatmaya bile gerek kalmadı. 5 dakika bol bol error yazdı.

Eki Görüntüle 1291014
Eki Görüntüle 1291013
Belki biliyorsunuzdur ama ben gene hatırlatayım:

Eğer XMP açıksa veya OC yapılmış RAM kullanarak Memtest86 testi yaparsanız Memtest86 testi doğru sonuç vermeyebilir. Yani Memtest86 testinde en doğru sonuç için XMP kapalı ve OC yapılmamış RAM'i test etmek olacaktır.

XMP ayarını düzenleyelim mi? Eğer XMP'yi esnettiğimizde stabil oluyorsa en azından RAM'i kurtardık diyebiliriz.

DRAM 3200 MHz
tCL 16
tRCDRD 21
tRCDWR 21
tRP 21
tRAS 44
tRC 80
DRAM Voltage 1.35V

Bu ayara önce TestMem5 dene.

TestMem5'i 60 saniye kadar geçti ben de 1usmus_V3 testine geçtim ilk 5 saniyede hemen hata verdi. Bu RAM'ler artık yaramaz garanti de varken uçurayım gitsin.

Belki biliyorsunuzdur ama ben gene hatırlatayım:

Eğer XMP açıksa veya OC yapılmış RAM kullanarak Memtest86 testi yaparsanız Memtest86 testi doğru sonuç vermeyebilir. Yani Memtest86 testinde en doğru sonuç için XMP kapalı ve OC yapılmamış RAM'i test etmek olacaktır.

2020'de XMP açıkken tüm gün bir MemTest86 yapmıştım 0 hata ile bitirmişti aynı RAM'ler. Bir sakatlığı olmasa böyle patlamazdı diye düşünüyorum.

Geri
Yukarı