CPU 4.2 GHz olmasına rağmen oyunlarda 2700 sabit GHz veriyor

uziyus

Femtopat
Daha fazla  
Sistem:
Ryzen 7 5700X.
RTX4060.
32 GB 4000MHz.
Prime B550M-A
512 Kingston SSD.
MSI 650W PSU.
380Hz monıtor.

Oyunda bir gecıkme var. Sanki ekranıma gec gelıyor gibi goruntu sıstem mı kararsız anlamadım. Afterburner'dan baktıgım zaman oyun ıcı 2700 GHz işlemci hızı sabit ama GHz hızım 4.2GHz O.C'li sizce sorunum nedır? Neden gecıkme saglanıyor? Sizce sorun işlemciden mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS'ta şunları yapın;

SVM modu açın. (Opsiyonel)
PPC Adjustment ayarını PState 2 yapın, daha yüksek bir değer varsa söyleyin.
4G Üstü Kod Çözme seçeneğini aktif edin.
Re-Size BAR Support desteğini aktif edin.
USB ayarlarında Bağlantı Noktası 60/64 Önyüklemesini aktif edin. (Opsiyonel)
LLC Calibration Ayarını 3. seviye yapın.

Overclock için;

Precision Boost Overdrive Advenced yapın.
PBO Limits Manuel yapın ve aşağıdaki ayarları girin;

PPT Limit (W) 150
TDC Limit (A) 190
EDC Limit (A) 190

Precision Boost Overdrive Scalar değerini manuel yapıp x10'a getirin.

CPU Boost Clock Overdrive Ayarını da Enabled Positive (+) yapıp 200 değerini girin.
Platform Thermal Throttle Limit ayarını manuel yapıp üst limiti 90 olarak ayarlayın.

Geldik en sıkıntılı yere;

Curve Optimizer ayarına girip (PER CORE) seçin ve tüm çekirdeklere Negative -30 değerini girin.

Bu değerleri girdikten sonra kaydedip çıkın ve Core Cycler programını indirip testlere başlayalım.

Test esnasında hata veren çekirdeklerin ofset değerini tek tek düşüreceğiz.

Örneğin Core 0 hata verdi, 30'dan 29'a. Bu şekilde tüm çekirdekler için en uygun değerleri bulacağız.

BIOS'ta şunları yapın;

SVM modu açın. (opsiyonel)
Ppc adjustment ayarını pstate 2 yapın, daha yüksek bir değer varsa söyleyin.
4G üstü kod çözme seçeneğini aktif edin.
Re-size bar Support desteğini aktif edin.
USB ayarlarında bağlantı noktası 60/64 önyüklemesini aktif edin. (opsiyonel)
Llc calibration ayarını 3. seviye yapın.

Overclock için;

Precision Boost OverDrive Advanced yapın.
PBO limits manuel yapın ve aşağıdaki ayarları girin;

Ppt limit (W) 150.
Tdc limit (a) 190.
Edc limit (a) 190.

Precision Boost OverDrive scalar değerini manuel yapıp X10'a getirin.

CPU Boost clock OverDrive ayarını da enabled positive (+) yapıp 200 değerini girin.
Platform thermal throttle limit ayarını manuel yapıp üst limiti 90 olarak ayarlayın.

Geldik en sıkıntılı yere;

Curve Optimizer ayarına girip (per Core) seçin ve tüm çekirdeklere negative -30 değerini girin.

Bu değerleri girdikten sonra kaydedip çıkın ve Core Cycler programını indirip testlere başlayalım.

Test esnasında hata veren çekirdeklerin ofset değerini tek tek düşüreceğiz.

Örneğin Core 0 hata verdi, 30'dan 29'a. Bu şekilde tüm çekirdekler için en uygun değerleri bulacağız.

Tamam hocam bunları yapacagım bir de şeyi fark ettim bilgisayarı acıp kapattıgımda bir süre sonra bu sorun olmaya baslıyor bir de yine oyun oynarken ekran kapandı açıldı hemen sonra bir de birleşenlerimde ağırlık hissediyom bir agırlık varmıs gıbı hızlı gelmıyor.

Tamam hocam bunları yapacagım bir de şeyi fark ettim bilgisayarı acıp kapattıgımda bir süre sonra bu sorun olmaya baslıyor bir de yine oyun oynarken ekran kapandı açıldı hemen sonra bir de birleşenlerimde ağırlık hissediyom bir agırlık varmıs gıbı hızlı gelmıyor.
Ekran kartı sürücüsünü DDU ile silip temiz kurulum yaparız. Duruma göre bakarız. Şu an FPS'i optimize etmemiz lazım.

@uziyus son durum nedir?

Son düzenleme:
Ekran kartı sürücüsünü DDU ile silip temiz kurulum yaparız. Duruma göre bakarız. Şu an FPS'i optimize etmemiz lazım.

@uziyus son durum nedir?

Hocam olmadı yanı anlamıyorum yeni dizdim PC neden olabılır bazı bileşenleri kendım taktım hocam Windows'u gecın BIOS'ta da takılma işlem geçikmesi oluyor.

@uziyus son durum nedir?

DDU'yla da kaldırdım yukledım yıne olmadı hocam.

Hocam olmadı yanı anlamıyorum yeni dizdim PC neden olabılır bazı bileşenleri kendım taktım hocam Windows'u gecın BIOS'ta da takılma işlem geçikmesi oluyor.

Değişmediğim bir sogutucum var oda bayağı tozlanmıstı yanı bakımını da yaptım tek suphem o

Değişmediğim bir sogutucum var oda bayağı tozlanmıstı yanı bakımını da yaptım tek suphem o

Ama sogutucuda bir problem yapar mı onu da bılmıyoprum sıcaklık degerlerı ıyı.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı