CPU, GPU ve kasa fan dönüş hızlarını tek programdan kontrol etme

50050

Kilopat
Makaleler
9
Merhabalar, CPU için speedfan, GPU için MSI Afterburner kullanıyorum. Bunların üçünün dönüş hızlarını ayarlayabileceğim ve sıcaklıklarını kontrol edebileceğim arayüzü güzel bir program önerebilir misiniz? Teşekkürler.

• MB: ASUS M5A97LE r2.0.
  • CPU: FX X6 6350.
  • GPU: PowerColor R7 265.

Son düzenleyen: Moderatör:
Asus All Suite 2 destekliyor M5A97, Fan Xpert ile yapabilirsin; tabi hangi fanı anakartın hangi portuna ne şekilde bağladığın da önemli.
Çok teşekkür ederim indiriyorum. Özellikle kullanmam gereken portlar hangileri, bu konuda daha ayrıntılı bilgiyi nereden alabilirim peki?

Bu arada 5 yıl önce kasaya fan takarken yine siz yardımcı olmuştunuz. 😄

Çok teşekkür ederim indiriyorum. Özellikle kullanmam gereken portlar hangileri, bu konuda daha ayrıntılı bilgiyi nereden alabilirim peki?

Bu arada 5 yıl önce kasaya fan takarken yine siz yardımcı olmuştunuz. 😄
Tarih tekerrürden ibarettir :) GPU fanını Suite üzerinden kontrol edemezsin ancak 4pin CPU fanını etkili şekilde kontrol altına alabilirsin. Güncel anakartlarda fan stop özelliği de mevcut bu bağlamda ancak senin anakartta stop fonksiyonu yoktu, eski anakartım oradan biliyorum biraz da :)

Kasa fanı konusuna gelecek olursak System_Fan girişlerine, sağ üç pini kullanacak şekilde bağlayabilirsin. Kontrol sağlayamazsan BIOS üzerinde PWM yerine DC ayarı seçeneği varsa onu seçmeyi deneyebilirsin. Takacağın fanlar ile alakalı bir konu bu. Öncesinde yazılımı indirip kur, sonrasında yine yardımcı olurum; sisteminin müsaade ettiği teknik imkanlar çerçevesinde.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı