Çözüldü CPU kullanımı bir anda artıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Will Bettelheim

Hectopat
Makaleler
1
Merhaba, Fortnite oynarken kullanımlar şu şekilde, GPU %45-50 civarı CPU ise %55-65 arası geziyor, fakat arada bir birden GPU kullanımı %10'lara düşüyor CPU kullanımı %85 90'lara kadar çıkıyor bu da oyunda 180-200 arası FPS alırken birden 40-50'lere düşürüyor, aynı şekilde fan hızıda aşır şekilde gibi artıyor, yardımcı olursanız çok sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.

Çözüm
Sorun çözülmüştür. Yapmış olduğum ayarlar;

*Donanım hızlandırmalı GPU zamanlanmasını aktif hale getirdim.
*BIOS üzerinden Intel C-State ayarını Disabled olarak değiştirdim.
*BIOS üzerinden Intel Virtualizatioın Tech ayarını Disabled olarak değiştirdim.

FPS'de 55-70 arasından bir artış oldu ve FPS drop sorunu da ortadan kalktı, aşırı akıcı hale geldi oyun.
Merhaba, Fortnite oynarken kullanımlar şu şekilde, GPU %45-50 civarı CPU ise %55-65 arası geziyor, fakat arada bir birden GPU kullanımı %10'lara düşüyor CPU kullanımı %85 90'lara kadar çıkıyor bu da oyunda 180-200 arası FPS alırken birden 40-50'lere düşürüyor, aynı şekilde fan hızıda aşır şekilde gibi artıyor, yardımcı olursanız çok sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.

GPU ve CPU'unun ne oldugundan bahsetmemişsin nasıl yardımcı olabiliriz.

Temiz bir kurulum yapmanı, driverlarını eksiksiz indirmeni, kurmanı, korsan ve crack yazılımlardan uzak durup lisanslı kullanımlar yapmanızı öneririm, ayrıca Technopat'ta formattan sonra hangi işlemler yapılmalı makalelerini okursan bu sorunun çözülür.

Bazı anlarda daha yüksek CPU kullanımı olabilir, görüş açısının fazla olduğu yerler, yansımaların çok olduğu yerler, NPC kalabalığının yoğun olduğu yerler, patlama veya efektlerin fazla olduğu yerler buna örnek.

Lütfen her soruya aynı cevabı yazmayın. Kişinin anlattığı durum bir sorundan kaynaklanıyor oyunla bir ilgisi yok.

Şimdiden teşekkürler.
Sistem özellikleri nedir?

RAM ile alakalı 1 konuya yazdım sadece, her konuya yazdığım yok. Bu nedenden de kaynaklanıyor olabilir.

Anlıyorum fakat FPS düşmesi sorununun söylediğiniz durumla bir ilgisi yok, arkadaşın sorunu % 85 yazılımsal bir sorun, driverları güncel değil ya da, kötü amaçlı bir yazılımdan ötürü bu sorunu yaşıyor. En kötüsü de Windows 11 kullanıyor olabilir.

Temiz bir kurulum yapmanı, driverlarını eksiksiz indirmeni, kurmanı, korsan ve crack yazılımlardan uzak durup lisanslı kullanımlar yapmanızı öneririm, ayrıca Technopat'ta formattan sonra hangi işlemler yapılmalı makalelerini okursan bu sorunun çözülür.

Lütfen her soruya aynı cevabı yazmayın. Kişinin anlattığı durum bir sorundan kaynaklanıyor oyunla bir ilgisi yok.
Ceza olduğu için geç yazıyorum kusura bakmayın, daha 2 hafta önce temiz kurulum yaptım, tüm drivelar kurulu ve internetten normal uygulamalar dışında hiçbir şey indirmedim.

Sistem özellikleri nedir?
i5 10400F , GTX 1660s, DDR4 16 GB.

Bazı anlarda daha yüksek CPU kullanımı olabilir, görüş açısının fazla olduğu yerler, yansımaların çok olduğu yerler, NPC kalabalığının yoğun olduğu yerler, patlama veya efektlerin fazla olduğu yerler buna örnek.
Düz duvara baktığım zamanlarda da oluyor, ve artık ard arda olmayada başladı.

Ceza olduğu için geç yazıyorum kusura bakmayın, daha 2 hafta önce temiz kurulum yaptım, tüm Drive'lar kurulu ve internetten normal uygulamalar dışında hiçbir şey indirmedim.

i5 10400F, GTX 1660S, DDR4 16 GB.

Düz duvara baktığım zamanlarda da oluyor, ve artık art arda olmayada başladı.

İşletim sisteminiz nedir?

Yeni konular

Geri
Yukarı