Creality K1 bakımı için öneriler

Vorplody

Hectopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Yaklaşık 1 ay önce Creality K1 aldım. Daha önceden hiç 3D yazıcı deneyimim yoktu ve bu cihazlar arasında kullanımı rahat, fiyatına göre güzel şeyler sunan en mantıklı ürünün bu olduğunu düşündüm araştırmalarım sonucunda. 1 aydır çokça baskı aldım Creality'nin ender serisi, microzey, yazıcıyla gelen Hyper pla gibi ürünleri kullandım. Aktif kullandığım bir cihaz olduğu için düzenli bakımlarını yapmak istiyorum cihaz sağlığı açısından. Ama nereye ne yapmam gerekiyor, nozülü ne sıklıkla temizlemem/değiştirmem gerekiyor, ürünün yanında yağı ne sıklıkla hangi noktalara sürmem gerekiyor bilmiyorum açıkçası. Bu konuda bilgili ve ilgili arkadaşların önerilerine ihtiyacım var. Ayrıca 3D yazıcılarla alakalı önerebileceğiniz bir platform varsa slicer ayarları, bakım, temizlik, baskı kalitesi arttırma gibi ana konularla alakalı bilgileri rahatlıkla bulabileceğim (yabancı da olabilir) onu da paylaşırsanız sevinirim.

Merhaba nozzle yanında verilen iğne ile arada yokla yeterli ABS baskı almadigin sürece 0.4 nozzle yıllarca bile kullanabilirsin 10 kg baskı almisimdir 0.8 e öyle geçmiştim cr6se de . Ne zaman ABS ye geçersen filament kalitene göre 0.4 çok sık tikanabilir her makarada degismen bile gerekebilir bu biraz tecrübe ile edinilmesi gereken birşey . 0.8 kullanırsan çok sorun olmuyor . Kapalı ortamda tozsuz ise bulunduğu yer arada bı aklına geldikce rulmanlari yağla yeterli toz alan bir yer ise tavsiyem ayda bir temizlemen yönünde olur . Thingverse gibi siteler ve whatspp gruplari var oralarda takılman sorunlarını daha hızlı halletmen ve yalnızca bu yazıcı yi kullananlarla iletişimde olman için faydalı olabilir

Merhaba nozzle yanında verilen iğne ile arada yokla yeterli ABS baskı almadigin sürece 0.4 nozzle yıllarca bile kullanabilirsin 10 kg baskı almisimdir 0.8 e öyle geçmiştim cr6se de . Ne zaman ABS ye geçersen filament kalitene göre 0.4 çok sık tikanabilir her makarada degismen bile gerekebilir bu biraz tecrübe ile edinilmesi gereken birşey . 0.8 kullanırsan çok sorun olmuyor . Kapalı ortamda tozsuz ise bulunduğu yer arada bı aklına geldikce rulmanlari yağla yeterli toz alan bir yer ise tavsiyem ayda bir temizlemen yönünde olur . Thingverse gibi siteler ve whatspp gruplari var oralarda takılman sorunlarını daha hızlı halletmen ve yalnızca bu yazıcı yi kullananlarla iletişimde olman için faydalı olabilir
Tavsiyeler için teşekkürler öncelikle. Sadece PLA kullanıyorum, ABS’yi ilerleyen dönemlerde kullanırım belki fakat şuan öyle bir ihtiyacım yok. Cihazın yanında gelen iğneyle temizlik yapmak için nozülü çıkarmama veya bir şeyi sökmeme gerek var mı nasıl yapabilirim o temizliği? Yağlama noktasına gelince odam biraz toz alıyor hatta makinenin içi de tozlanmıştı. Son bikaç gündür baskı esnasında belli hareketlerde gıcırtı gibi bir ses geldiğini fark ettim, dün üstündeki rayların yağına bakarken x eksenindeki hareketi sağlayan iki tane rayın yağının azaldığını gördüm ve ürünle gelen gresle biraz yağladım. Biraz da içini temizledim genel olarak. Thingverse, printables gibi siteleri de model indirmek için kullanıyorum ben. Soru cevap tarzı yardımlaşma kısmı var mı o platformların?

İğne tıkanıklık açmak için hayır gerek yok çıkarmanıza nozzle söktüğümüz de zaten o iğneyi sokmamiz imkansiz . Temizlik ve yağlama konusunda yaptıklarımız yeterli... Soru cevap yardımlaşma 3d de dediğim gibi biraz kapalı kapılar ardında oluyor gizem mi katmaya calisiyorlar anlamıyorum ama 😁 bu tür şeyler whatspp telegram gruplarında daha çok dönüyor .

İğne tıkanıklık açmak için hayır gerek yok çıkarmanıza nozzle söktüğümüz de zaten o iğneyi sokmamiz imkansiz . Temizlik ve yağlama konusunda yaptıklarımız yeterli... Soru cevap yardımlaşma 3d de dediğim gibi biraz kapalı kapılar ardında oluyor gizem mi katmaya calisiyorlar anlamıyorum ama 😁 bu tür şeyler whatspp telegram gruplarında daha çok dönüyor .
O iğneyle nereyi temizleyeceğimi anlamadım hala tam olarak :(. Telegram linki atar mısınız önerdiğiniz bir tane?

O iğneyle nereyi temizleyeceğimi anlamadım hala tam olarak :(. Telegram linki atar mısınız önerdiğiniz bir tane?
Forumda aşırı yeniyim dostum bakıp aticam sana bir tane . İğne yi nozzle ucunu açmak için kullanacaksın 0.4 ile geldiyse cihaz creality mutlaka 0.4 iğne hediye etmiştir

Bu whatspp grubu k1 k1max diğer gruplara da bu linkteki bağlantılarla girebilirsin

Forumda aşırı yeniyim dostum bakıp aticam sana bir tane . İğne yi nozzle ucunu açmak için kullanacaksın 0.4 ile geldiyse cihaz creality mutlaka 0.4 iğne hediye etmiştir

Bu whatspp grubu k1 k1max diğer gruplara da bu linkteki bağlantılarla girebilirsin
Teşekkür ederim hocam link için. Cihaz 0.4 nozül ile geldi, yanında da bi tane iğne gibi ama ucu sivri olmayan çubuk gibi bir şey geldi, sap kısmı çember şeklinde hatta. Ama o iğne kalın biraz, alt taraftan sokmaya çalıştığımda nozul’ün içine girmiyor.

Teşekkür ederim hocam link için. Cihaz 0.4 nozül ile geldi, yanında da bir tane iğne gibi ama ucu sivri olmayan çubuk gibi bir şey geldi, sap kısmı çember şeklinde hatta. Ama o iğne kalın biraz, alt taraftan sokmaya çalıştığımda Nozul'ün içine girmiyor.

Alt taraftan sokmayacaksınız hocam. Filamentin rahat eriyip akması için önce nozzle sıcaklığını 230-240 derece gibi bir seviyeye ayarlayın. Daha sonra filamenti çıkartın ve o iğneyi filamenti taktığınız yerden sokup birkaç kez hafifçe ittirip çekin. Siz ittirdikçe içeride kalan filamentin Nozzle'ın ucundan aktığını göreceksiniz. İğneyi 1-2 kere çıkartıp üzerine yapışan filamenti temizleyip tekrar aynı işlemi uygulayın. İçerde filament kalmadığını anladığınızda işlemi bitirip filamenti tekrar takıp kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Alt taraftan sokmayacaksınız hocam. Filamentin rahat eriyip akması için önce nozzle sıcaklığını 230-240 derece gibi bir seviyeye ayarlayın. Daha sonra filamenti çıkartın ve o iğneyi filamenti taktığınız yerden sokup birkaç kez hafifçe ittirip çekin. Siz ittirdikçe içeride kalan filamentin Nozzle'ın ucundan aktığını göreceksiniz. İğneyi 1-2 kere çıkartıp üzerine yapışan filamenti temizleyip tekrar aynı işlemi uygulayın. İçerde filament kalmadığını anladığınızda işlemi bitirip filamenti tekrar takıp kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Teşekkürler hocam detaylı açıklamanız için, yarın deneyeceğim

Yeni konular

Geri
Yukarı