CREATIVE X-FI TITANIUM PCI-E veya CREATIVE SB AUGIDY VALUE 7.1

Kulaklıktan yana problem yok almadan önce çok araştırdım. Ses kartı almıyorsan bu kulaklığı almana da gerek yok gibisinden birçok yorum okudum. CREATIVE X-FI TITANIUM PCI-E ile mükemmel performans verdiği söyleniyor. 2. elini 130 lira gibi bi rakamla temin edebilirim. Onboard ses kartından daha iyi verim alacağım kesin ama kararsızım piyasada X-Fi'den daha ucuz ve daha kaliteli kartlar var mı ? Bu konuda yardım almak istiyorum.

İnternette yayınlanan çoğu yorumlar gerçek ölçümleri yansıtmamaktadır. Ben şu an ASUS ses kartlarından 2 adedini test ediyorum. 15 yıldır da CREATIVE ses kartları ile haşır neşir durumdayım. Profesyonel ses kartlarından DELTA AUDIO ''LAYLA'' kartını da kullanıp test etmişimdir. Bilgisayar tabanlı ses kartlarında ev kullanımı için şimdiye kadar kullanıp beğendiğim en iyi kart HERCULES'dür. Bilgisayar tabanlı ses kartlarında 4 times over-sampling filter kullanılmadığı sürece ses kalitesinden bahsetmek mümkün değildir. Digital ses için bu değer miniumum örnekleme filtreleme göstergesidir. Bu yüzden çoğu amatör ses kartları sadece işlemci gücüne güvenmektedir. Giriş ve çıkışta ise basit birer DAC ve ADC ile işi halledebilmektedirler. Multi channel ses örneklemesinde (DOLBY-DIGITAL) max. band genişliğinin 15 KHz olduğu düşünülürse ne kadar kalite bekleyeceğimiz ortadadır. Ses kartlarında kullanılan basit decoderleri de hesap edersek, ortaya ciddi bir kalitesizlik unsurları girmektedir.

İşte bu unsurlar içerisinde, en kötü olarak değerlendirebileceğimiz ONBOARD ses kartlarında bile band genişliğini 15KHz rahat sağlayabilmektedir. Bu yüzden gerçek kaliteye ulaşabilmek kişilerin bazı değerleri bilmesinden başlamaktadır. Bir onboard ses kartı ile iyi bir ses kartı arasındaki %5 lik farkı ise biz AUDIOPHILL'lerin anlayıp takdir edebileceği bir değerdir.

2 kartın da Windows 7 ile sorunları olduğunu biliyorum. Zaten o yüzden hemen gidip almıyorum pişman olmamak için :D
Tavsiye edebileceğiniz güzel bi 5.1 ses kartı yok mu ?

İşletim sistemine uyumlu ses kartı bulamıyorsan tavsiye edebileceğim ses kartı yok. Şu aralar ASUS Xonar DX ses kartını teste almak üzereyim. Edindiğim sonuçlara göre uygun bulursam önerebilirim.

İnternette yayınlanan çoğu yorumlar gerçek ölçümleri yansıtmamaktadır. Ben şu an ASUS ses kartlarından 2 adedini test ediyorum. 15 yıldır da CREATIVE ses kartları ile haşır neşir durumdayım. Profesyonel ses kartlarından DELTA AUDIO ''LAYLA'' kartını da kullanıp test etmişimdir. Bilgisayar tabanlı ses kartlarında ev kullanımı için şimdiye kadar kullanıp beğendiğim en iyi kart HERCULES'dür. Bilgisayar tabanlı ses kartlarında 4 times over-sampling filter kullanılmadığı sürece ses kalitesinden bahsetmek mümkün değildir. Digital ses için bu değer miniumum örnekleme filtreleme göstergesidir. Bu yüzden çoğu amatör ses kartları sadece işlemci gücüne güvenmektedir. Giriş ve çıkışta ise basit birer DAC ve ADC ile işi halledebilmektedirler. Multi channel ses örneklemesinde (DOLBY-DIGITAL) max. band genişliğinin 15 KHz olduğu düşünülürse ne kadar kalite bekleyeceğimiz ortadadır. Ses kartlarında kullanılan basit decoderleri de hesap edersek, ortaya ciddi bir kalitesizlik unsurları girmektedir.

İşte bu unsurlar içerisinde, en kötü olarak değerlendirebileceğimiz ONBOARD ses kartlarında bile band genişliğini 15KHz rahat sağlayabilmektedir. Bu yüzden gerçek kaliteye ulaşabilmek kişilerin bazı değerleri bilmesinden başlamaktadır. Bir onboard ses kartı ile iyi bir ses kartı arasındaki %5 lik farkı ise biz AUDIOPHILL'lerin anlayıp takdir edebileceği bir değerdir.

Çok profesyonel bişey aramıyorum bu konuda sizin kadar bilgim yok ama mantık olarak düşünürsek 5.1 surround kulaklığı 2.0 onboard kartla kullanmakla 5.1-7.1 bir PCI-E kartla kullanmak arasında hissedilir bir fark olacağını düşünüyorum. X-fi titanium kart alan kulaklığa övgü yağdırıyor. Ama bu kartın da Win 7 uyumluluğundan çıkan bi sürü problemi var. (Cızırtı vb. gibi)

asus_xonar_dx_01.jpg

ASUS Xonar DX 7.1 Channels PCI Express x1 Interface Sound Card

Bahsettiğiniz kart bu sanırım. Kartın fiyat aralığı nedir acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet işte bu ses kartı. Şu an test için beni bekliyor. Sanırım fiyatı 100-150TL civarı olması lazım. Bu konuda en iyisini Recep BALTAŞ abimiz bilir. Yanlız şunu belirteyim. Günümüz en kötü anakartlarda bile 5.1 ses alabileceğin onboard ses kartları bulunmaktadır. En başta dediğim gibi 5.1 ses ile Hi-Fi ses farklıdır. Eğer baslı tizli iyi bir ses öncelikle istiyorsan önceden dediğim gibi kaynak sesten emin olmalısın. Bunun için tek önerim, öncelikle orijinal bir yabancı CD ile test etmelisin.

Evet işte bu ses kartı. Şu an test için beni bekliyor. Sanırım fiyatı 100-150TL civarı olması lazım. Bu konuda en iyisini Recep BALTAŞ abimiz bilir. Yanlız şunu belirteyim. Günümüz en kötü anakartlarda bile 5.1 ses alabileceğin onboard ses kartları bulunmaktadır. En başta dediğim gibi 5.1 ses ile Hi-Fi ses farklıdır. Eğer baslı tizli iyi bir ses öncelikle istiyorsan önceden dediğim gibi kaynak sesten emin olmalısın. Bunun için tek önerim, öncelikle orijinal bir yabancı CD ile test etmelisin.

dsybm.png

Anakart Adı Asus M4A87TD/USB3

Bu karttan nasıl 5.1 ses alabilirim? Biraz araştırdım, ayarlar için pek bişey yok ?

Önce hoparlör yapılandırmasını yapmalısın. Arka panelde 3 jack olduğuna göre bunları konfigüre edebilmelisin. Konfigürasyon tamamen ses kartının donanımı ve ilgili yazılımları ile mümkün olabilmektedir. Öncelikle bilgisayarına ilgili decoderleri de kurmalısın. Bunun için ilk önerim k-lite codek pack'ı kurman ve yapılandırman olacaktır. Daha sonra ses kartı kurulum ve ayarlardan hoparlör yapılandırmasını 4.0 olacak şekilde ayarla ve bunları ilgili çıkışlara ilişkilendir. Kullandığın ses kaynağı surround destekliyorsa kulaklığından tüm kanallardan ses alabileceksin.

Surround çıkışını konfigüre etmemişsen, yani çıkışın hala line in ya da mikrofon ise takınca tüm ayarlar ve aldığın sesler bozulabilir. Ses kartının ayarlarından arka çıkışları hoparlör çıkışı alacak şekilde ayarlamalısın. Eğer böyle bir ayarlama olmuyorsa ses kartın surround desteklemiyordur.

Evet desteklemiyor, yine başa dönmüş olduk. Ses kartı almak şart oldu.

Bir tane 2. el Creative Titanium buldum. 130 TL.

Win 7 64 Bit kullanıyorum, acaba alsam mı ?

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı