Crucial Momentum Cache

BenRobot

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar. İlk defa konu açıyorum bir hatam olursa kusura bakmayın. Konuyu açma amacım bilgilendirmek. Nitekim bu konuyla alakalı pek Türkçe yazı yok. Yazanlarda ya yanlış bir şeyler yapmış ya da tecrübe etmedikleri halde konu hakkında konuşmuş. Konumuz başlıktan anlaşılacağı gibi Crucial firmasının SSD yazılımında bulunan Momentum Cache özelliği. Bu özellikten kısaca bahsetmek isterim. Bilgisayarınızın RAM donanımının bir kısmını kullanarak SSD'nizin okuma ve yazma hızlarını muazzam ölçüde arttırıyor. Paylaştığım fotoğraflarda göreceğiniz üzere kullandığım depolama birimi Samsung 980 Pro hızlarına ulaşmış hatta geçmiş durumda. Oysa 340 TL ile almıştım SSD'yi. Artılarından ve eksilerinden bahsetmek istiyorum. Tahmin edebileceğiniz üzere bilgisayarımın açılış hızında artış gözlemledim. Oynadığım GTA 5 oyununu 0.1-0.3 ms (tepkime süresi) aralığında oynuyorum gerçekten mutluluk verici. Bunları böyle uzatabilirim lakin hızlı bir SSD ile yavaş bir SSD arasındaki farkı bildiğinizi düşünüyorum. Şimdi gelelim bu yazılımı uygularken yazılımın vermiş olduğu uyarıya. Arkadaşlar malumunuz RAM donanımları çok hızlıdır lakin bilgi depolayamazlar. Depolama aygıtları gibi değildir. Bu yüzden veri aktarımı sırasında elektrik kesintisine uğrarsanız veri kaybı yaşayabilirsiniz. Yani indirdiğiniz dosyaların bir kısmı yok olmuş olabilir. Fakat ben çok önemli işler yapmıyorum indirdiğim dosyalarda oyunlar falan. Oyun dosyasının silinmesi bana üzüntü vermez açıkçası. Ki zaten Epic Games gibi oyun indirebileceğiniz uygulamalar sizin bilgisayarınız indirme sırasında kapansa bile bilgisayarınızda bulunan oyun dosyalarını tarıyor ve kalan dosyaları indirmeye başlıyor. Çok da kaybınız olmaz sadece internetiniz biraz fazla gider. Son olarak şundan bahsedeyim. Hatırlarsanız RAM donanımının bir kısmını kullandığını söylemiştim. Doğal olarak RAM donanımınız eskisinden daha çok kullanılıyor. Ben 8 GB RAM kullanıyorum ve bana yetiyor. Ama RAM kullanımı biraz fazla olduğu zaman fotoğraftaki hızlara ulaşamadığımı belirtmek isterim. Kullanım çok olduğu zaman saniyede 5000 MB/sn okuma ve yazma hızlarına ulaştım. Bu sebeple ne kadar ekmek o kadar köfte mantığının geçerli olduğunu düşünüyorum. Ne kadar RAM o kadar hız. Umarım YouTube sayfasında bir video paylaşırsınız bu konuyla alakalı. Varsa da ben görmedim kusura bakmayın. Toplamda 2 adet test yaptım. Umarım faydalı olmuştur. Oyun oynayan insanlar için gerçekten çok güzel bir durum.
SSD model ve marka: Crucial BX500 240 GB SSD 540/500 MB/sn.

Adsız.png

adsız 2.png

Adsız3.png

Yeni konular

Geri
Yukarı