csrss.exe virüs müdür?

Görev Yöneticisi’nde İstemci Sunucusu Çalışma Zamanı İşlemi olarak bildiğimiz csrss.exe dosyası nedir, ne demektir gibi soruları Webtekno takipçileri için cevapladık. Yazımızı okuduktan sonra csrss.exe dosyasıyla ilgili tüm şeyleri öğreneceksiniz.

Görev Yöneticisi’ni çalıştırdığımızda karşımıza birçok işlem ve yeni ifade ile çıkar. Belki birçoğumuzun yabancısı olduğu bu işlemler bilgisayarımızın arka planında çalışan işlemlerdir. İstemci Sunucusu Çalışma Zamanı Süreci (csrss.exe) dosyası da tıpkı ilk saydığımız işlemler gibi Windows işletim sisteminin bir parçasıdır.
Bu işlemin çalıştığı dosya hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz ve ne işe yaradığını merak ediyor ya da bu konuyla ilgili bir problem yaşıyorsanız, bu yazımız sizi ilgilendiriyor demektir. Akıllarda soru işareti oluşturan csrss.exe dosyasıyla ilgili tüm soruların cevaplarını yazımızın ilerleyen bölümünde sizin için verdik.
csrss.exe dosyası nedir?

csrss.exe Dosyası nedir?​

Csrss.exe işlemi Windows işletim sisteminin önemli bir parçasıdır. 1996'da yayımlanan Windows NT 4.0'dan önce, csrss.exe, pencereleri yönetmek, ekranda bir şeyler çizmek ve diğer benzer işlevleri yerine getirmek için tüm grafik alt sisteminden sorumluydu.
Windows NT 4.0 ile bu işlevlerin çoğu normal bir işlem olarak çalışan “İstemci Sunucusu Çalışma Zamanı Süreci” işleminden Windows’un çekirdeğine, ana programları arasına taşındı. Günümüzde, csrss.exe işlemi, Windows'un kritik işlevlerinden birisi olan konsol pencerelerinden ve kapatma işlemlerinden hâlâ sorumludur.
İstemci Sunucusu Çalışma Zamanı Süreci yani csrss.exe işleminin Windows’un başlangıç versiyonlarından günümüze kadarki olan süreçten bahsettik. Ancak bazı durumlarda kötü amaçlı yazılımlarla karşılaştığınızda csrss.exe dosyasıyla ilgili farklı yollara başvurmanız gerekebilir.
Kaynak: Webtekno.

Orijinal PnkBstrA.exe dosyası, PunkBuster by Even Balance yazılımının bir yazılım bileşenidir. PunkBuster, çevrimiçi çok oyunculu oyunlarda hile yapmayı önlemek için video oyunları için hile algılama aracıdır... Hatta Balance Inc. PunkBuster dolandırıcılık aracının tek geliştiricisi olan bir Amerikan şirketidir.
Kaynak: PnkBstrA.exe Nedir?
Ne kadar doğru bilmiyorum fakat anti-hile olduğunu biliyorum.
Bende de PnkBstrA.exe diye bir şey var. Virüs gibi geldi. Virüs mü?

Yeni konular

Geri
Yukarı