Cumartesi çalışmak zorunda mıyız?

Pitbull

Megapat
Makaleler
60
Yer
ABD/Miami Florida
Daha fazla  
Meslek
Müzisyen
Profil Kapağı
1521675609
Hafta içi 8:30-18:30 arası çalışıyorum. Cumartesi zorunlu mesai yapmak zorunda mıyım? İşveren zorundasın diyor gelmezsen tutanak imzalaman lazım demekte.

Hafta içi 8:30-18:30 arası çalışıyorum. Cumartesi zorunlu mesai yapmak zorunda mıyım? İşveren zorundasın diyor gelmezsen tutanak imzalaman lazım demekte.
Haftalık 45 saat mesai zorunluluğun vardır. Bundan fazlası mesaiye girer ek ücret ödemek zorundadır çalıştığın yer. Senin belirttiğine göre haftada 70 saat çalışıyorsun. Kalan 25 saati mesai olarak ödemek zorunda sana. Mesai ücretini talep et. Vermiyorsa şikayette bulun.

Türkiye'de iş kanunları farklı olsa da özel sektörde pratikte müdürün/amirin ne derse onu yapmak zorundasın. Azıcık hakkını ararsan ya istifa et diye mobbing yaparlar ya da "işyerinin düzenini bozuyor" diyerek direkt kapının önüne koyarlar. Çalışma Bakanlığı'na şikâyet edersen genelde işçi lehine sonuç çıkıyor, ama adın çıkarsa başka bir işletmede iş bulman zorlaşır.

Haftalık 45 saat mesai zorunluluğun vardır. Bundan fazlası mesaiye girer ek ücret ödemek zorundadır çalıştığın yer. Senin belirttiğine göre haftada 70 saat çalışıyorsun. Kalan 25 saati mesai olarak ödemek zorunda sana. Mesai ücretini talep et. Vermiyorsa şikayette bulun.
Öğle arası ve çay molaları çalışma saatinden sayılmaz.

İşe giriş anlaşman ve haftalık çalışma saatin ne?
Hafta sonu tatil normalde. 08:30-18:30 calisma saatleri.

Parada sorun yok veriyor X2 veriyor ama ben parasında değilim yani.

Hafta sonu tatil normalde. 08:30-18:30 calisma saatleri.

Parada sorun yok veriyor X2 veriyor ama ben parasında değilim yani.
İş veren haftalık ve günlük yasal sınıra uymak üzere zorunlu mesai yaptırabilir. Parası verip, mesaiye kalmanı (belli süreler sınırı içinde) isteyebiliyor..

Yeni konular

Geri
Yukarı