Her şeye saygı duymak zorunda mıyız?

Müslüman olan herkes şeriatı mı desteklemeli?
Desteklemese de, şeriatla yönetilmek istemesen de "sevmiyorum ve saygı duymuyorum" diyemezsin. Dersen anca yüzüne bakar gülerler aynı benim yaptığım gibi 🤣 Bir şeye saygı duymayabilirsin ama kendinle çeliştiğin zaman kimse seni ciddiye almaz. Müslümanım diyorsan müslümansın, tarafın belli.

Hani bir söz var ya "sevmesen bile saygı duymalısın". Sizce bu söz doğru mu? Bence kesinlikle yanlış, sevmediğim bir şeye saygı duymak zorunda değilim, tabii saygı duymadığım kişinin hakları kısıtlansın falan demiyorum, o benden uzak dursun, ben de ondan. Beğenmedim tuşuna abananlar olacaktır, siz de bana saygı duyun.
Hayır tabii ki fakat karışamazsın mesela şöyle olur bir insanı sevmezsin saygıda duymazsın fakat ona karışamazsın hayatına yaptığı şeylere v.s .

Desteklemese de, şeriatla yönetilmek istemesen de "sevmiyorum ve saygı duymuyorum" diyemezsin. Dersen anca yüzüne bakar gülerler aynı benim yaptığım gibi 🤣 Bir şeye saygı duymayabilirsin ama kendinle çeliştiğin zaman kimse seni ciddiye almaz. Müslümanım diyorsan müslümansın, tarafın belli.
Şeriat insanları İslam'a inanmaya ve ona göre davranmaya zorlarken Bakara Suresinin 256. Ayetinde "Dinde zorlama olmadığı" belirtiliyor. Buyrun kaynak;

1685188288438.png

öyleyse sizin yanlış bulduğunuz şey doğrudur gibi bir kanıya mı varalım?

Tarafın derken? Hatırlatayım insanları dinine göre ayırmıyoruz. Bu ülkenin de bir dini yok onu da hatırlatayım. Şeriat asla bir yönetim biçimi olamaz. Tartışmaya bile açılamaz.

Bu arada konuyla ilgili fikrim şu: Kişisel zevklere saygı duymamız gerekir. Mesela birinin sevdiği bir sanatçıyı sevmiyor olabilirsiniz, ancak sırf onu sevmediniz diye o sanatçının konserinde ona zarar vermeye çalışamazsınız.

Terör, taciz vb. insanlık suçu kapsamına giren konularda ise herkesin hemfikir olup hiçbir şekilde saygı duymaması gerekir.

Geri
Yukarı