Her şeye saygı duymak zorunda mıyız?

@Grim Reaper olayı çeviriyorsun. Beni şeriatı savunuyor diye gösteriyorsun. Yazdıklarımı ya anlamıyorsun ya da çarpıtıyorsun. Hangisi?

Herkese tek tek cevap vermek yerine bunu hepiniz üstünüze alının. Şeriat demek müslümanların kutsal kitabı Kur'an'ı Kerim ve peygamberi Muhammed'in sözleriyle oluşturulan kanunlardır. Sen bu değerlere saygı duymuyorsan, sevmiyorsan Kur'an'a ve hadislere saygı duymuyor, sevmiyorsun demektir. Bu da seni dinden çıkartır. Yani müslüman birisi şeriat yönetimini İSTEMEYEBİLİR ancak SAYGI DUYMALI EN AZINDAN TARAFSIZ YAKLAŞMALIDIR.

Benim demek istediğim bu. Sen ben müslümanım ama şeraittan nefret ederim diyorsan inandığın kitaptaki hukuktan, Allah'ın sözlerinin bir kısmından nefret ediyorsun demektir. Bu da seni palyaço yapar. Ama dediğim gibi, şeriatla yönetilmeyi istemeyebilirsin, normaldir.

@Grim Reaper olayı çeviriyorsun. Beni şeriatı savunuyor diye gösteriyorsun. Yazdıklarımı ya anlamıyorsun ya da çarpıtıyorsun. Hangisi?

Herkese tek tek cevap vermek yerine bunu hepiniz üstünüze alının. Şeriat demek müslümanların kutsal kitabı Kur'an'ı Kerim ve peygamberi Muhammed'in sözleriyle oluşturulan kanunlardır. Sen bu değerlere saygı duymuyorsan, sevmiyorsan Kur'an'a ve hadislere saygı duymuyor, sevmiyorsun demektir. Bu da seni dinden çıkartır. Yani müslüman birisi şeriat yönetimini İSTEMEYEBİLİR ancak SAYGI DUYMALI EN AZINDAN TARAFSIZ YAKLAŞMALIDIR.

Benim demek istediğim bu. Sen ben müslümanım ama şeraittan nefret ederim diyorsan inandığın kitaptaki hukuktan, Allah'ın sözlerinin bir kısmından nefret ediyorsun demektir. Bu da seni palyaço yapar. Ama dediğim gibi, şeriatla yönetilmeyi istemeyebilirsin, normaldir.
Ben belki inanmıyorum? Neden palyaço oldum? Bana saygı duymam gerektiğini söyleyip bana saygı duymuyor olman çok ironik. Ayrıca hayır şeriat dediğiniz şekilde de kabul edilemez. İstediği kadar iyi uygulansın devletin dini olmaz. Bu ülkede olmaz en azından. Olmayacaktır da. Din ayrı devlet ayrı.

@Grim Reaper tamamdır sen gerçekten okuduğunu anlamıyormuşsun.
ben müslümanım ama şeraittan nefret ederim diyorsan inandığın kitaptaki hukuktan, Allah'ın sözlerinin bir kısmından nefret ediyorsun demektir. Bu da seni palyaço yapar.
Ne yazmışım? Müslümanım ve şeriattan nefret ediyorum diyorsan palyaço oluyormuşsun, inanmıyorsan değil. Neden palyaço oluyorsun? Kendinle çeliştiğin için. Bakınız:
Sen bu değerlere saygı duymuyorsan, sevmiyorsan Kur'an'a ve hadislere saygı duymuyor, sevmiyorsun demektir. Bu da seni dinden çıkartır.
Devam edelim efenim...
Bana saygı duymam gerektiğini söyleyip bana saygı duymuyor olman çok ironik.
Benim sana saygı duymadığımı hangi satırımdan çıkarttın onu anlayamadım. Alıntılarsan sevinirim.
İstediği kadar iyi uygulansın devletin dini olmaz.
Bu tartışmamızın konusu değil, tamamen alakasız ama katılıyorum.
Bu ülkede olmaz en azından.
Tamamen alakasız. Yine de katılıyorum.
Olmayacaktır da. Din ayrı devlet ayrı.
Bir kez daha dediklerimle tamamen alakasız. Ve bir kez daha umarım öyle olur.
Ayrıca hayır şeriat dediğiniz şekilde de kabul edilemez.
Buraya geri dönelim. Bu konudan da bahsetmiştim, buyrun bakalım tekrar:
Yani müslüman birisi şeriat yönetimini İSTEMEYEBİLİR
Ne demişim? İstemeyebilir. Yani kabul etmeyebilir.

Lütfen mesajlarımı ANLAMAK İÇİN oku, CEVAP VERMEK İÇİN DEĞİL.

Tarafın derken? Hatırlatayım insanları dinine göre ayırmıyoruz. Bu ülkenin de bir dini yok onu da hatırlatayım. Şeriat asla bir yönetim biçimi olamaz. Tartışmaya bile açılamaz.

Düşünce özgürlüğüne karşı bir arkadaşa şeriat gibi bir şey lazım.

Bu arada konuyla ilgili fikrim şu: Kişisel zevklere saygı duymamız gerekir. Mesela birinin sevdiği bir sanatçıyı sevmiyor olabilirsiniz, ancak sırf onu sevmediniz diye o sanatçının konserinde ona zarar vermeye çalışamazsınız.

Terör, taciz vb. insanlık suçu kapsamına giren konularda ise herkesin hemfikir olup hiçbir şekilde saygı duymaması gerekir.

Dostum sen muhtemelen saygının bir sevgi türü olduğunu bilmiyorsun.

Hani bir söz var ya "sevmesen bile saygı duymalısın". Sizce bu söz doğru mu? Bence kesinlikle yanlış, sevmediğim bir şeye saygı duymak zorunda değilim, tabii saygı duymadığım kişinin hakları kısıtlansın falan demiyorum, o benden uzak dursun, ben de ondan. Beğenmedim tuşuna abananlar olacaktır, siz de bana saygı duyun.
Hayır, her şeye saygı duymak zorunda değilsiniz.

Hani bir söz var ya "sevmesen bile saygı duymalısın". Sizce bu söz doğru mu? Bence kesinlikle yanlış, sevmediğim bir şeye saygı duymak zorunda değilim, tabii saygı duymadığım kişinin hakları kısıtlansın falan demiyorum, o benden uzak dursun, ben de ondan. Beğenmedim tuşuna abananlar olacaktır, siz de bana saygı duyun.
Mültecilere benden daha iyi yaşama hakkı sunulmasına saygı duymuyorum. En kısa zamanda mancınıkla beraber ülkelerine gönderme dileği ile.

Başkalarına zararı olmadığını düşündüğüm her şeye saygı duyarım. Çünkü farklılıklara karşı değilim ve herkes benimle aynı hayatı yaşamak zorunda değil. İnsanların kendi hayatını nasıl yaşadığına saygı duyun zira ortada sizi etkileyen bir şey yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı