Curved vs düz monitör

thesunset

Hectopat
Yer
unknown
Curved monitörün ne gibi katkısı oluyor düz monitöre göre, oyunlar da daha cok odaklanıldığı söyleniyor. Peki normal kullanım da bir sorun çıkarıyor mu? Photoshop gibi uygulamalar da herhangi bir problem olur mu?

Sizce düz mü alınmalı yoksa Curved mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Curved monitörün ne gibi katkısı oluyor düz monitöre göre, oyunlar da daha cok odaklanıldığı söyleniyor. Peki normal kullanım da bir sorun çıkarıyor mu? Photoshop gibi uygulamalar da herhangi bir problem olur mu?

Sizce düz mü alınmalı yoksa Curved mi?

Bence pek bir fark yok ama çift ya da 3'lü monitör de Curved monitör daha iyi olur. Fiyat farkı yoksa ve çok da eğimli değil ise Curved tercih ederdim.

Photoshop gibi uygulamalar da herhangi bir problem olur mu?
Hiç deneyimlemedim ama tasarım uygulamalarında sorun çıkardığını söyleyen birisi vardı. Daha bilgili birisi aydınlatabilir.

Onun dışında kişiye göre değişir. Mesela ben televizyonda curved, monitörde düz ekran tercih ederim.

Örneğin 27" monitörde curved şart, çünkü ekran büyük ve gözler köşelere odaklanamiyor hafif bir rahatsızlık oluşturuyor sürekli köşelere bakınca gözün kırma açısı değişiyor o yüzden 27" ekranlardan itibaren curved gereklidir.

Eğer iş ve tasarım için kullanacaksan, düz IPS modellere bakmanı tavsiye ederim. Sadece oyun ve günlük kullanım için olacaksa, kıvrık olabilir.

Kıvrık olunca odak artıyor gibi şeylere ben katılmıyorum. Tabii biraz da kişisel bir şey olabilir bu. Kıvrık monitörün yanında aynı zamanda 2-3 tane düz monitör de kullanıyorum evde işte vs. ama aralarında geçiş yaptığımda öyle ciddi bir fark olmuyor. Ciddi şekilde rekabetçi oyunlar oynamayacaksam iyi bir IPS'i tercih ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı