Custom Sıvı Soğutma Tanıtım Rehberi

@er36po Hocam öncelikle konunuz için teşekkürlerimi sunarım, ellerinize sağlık. Fakat konu dışın da bir yanlışım ve kusurum olduysa af ola. Saten bu yüzden sizden DH bakmanızı istedim.

Anladım :). Bende de aynısı olur inşallah. Şu an bilgisayarım 3200 TL falan ediyor o custom soğutmayı ben de öğrenip sistemde kullanacağım.

Sizle iletişime geçebileceğim bir yöntem var mı? Bu custom sıvı soğutma işini ben de öğrenmek istiyorum. Ayrıca youtube' da videolar buldum. er36po yazıyordu. Sizin mi?

Usta, sence bu set nasıldır ? Link
Ya da bu? Link

2. olana o kadar para vermeye değer mi? Yoksa 1. almak yeter mi?

Benimle iletişime buradan (Technopat'ta) geçebilitsiniz. Zaten en sık gezindiğim yer Technopat'tır. Kendi E-Maillerimi takip etmiyorum buradaki bildirimleri takip ettiğim kadar. (Hoş bazen buradaki bildirimleri de gözden kaşırdığım oluyor tabi.)

1. seçenekteki sıvı soğutmayı alacağınıza özel tasarım hava soğutma almanızı tavsiye ederim.
Ama 2. seçenek iyi, en azında 360'lık radyadör var. Ki bu radyatör oldukça iyi soğutur. (y)
2. seçeneğin bir diğer avantajı ise; ilerde E. kartına da yanlızca 1 adet blok alıp daha iyi bir soğutma yapabilirsiniz.

Selamlar abi benimde bir sorum olacakta. Yakında bir sistem toplamayı düşünüyorum. Büyük ihtimalle 980Ti alıp sıvı soğutma takacağım. Sorum şu: FrozenCPU gibi sitelerden ürün alsam gümrüğe takılır diye düşünüyorum çünkü fiyat yüksek olacak. Standart kargoyla gelse ve %18/%20 vergiyi ödesem ürün elime ulaşır değil mi? 100 lira evrak masrafı gibi bir olay duymuştum da. Şimdiden teşekkürler

Yani pompanin baglandigi soket pompa devrinin degismesine neden olmuyor dogru mudur?

Bu arada EK nin bazi pompalari PWM ile devir oranini degistirebiliyor, bu durumda pompanin CPU fan soketine takilmasi daha dogru olmaz mi?

Benim bompalar diğer bazı pompalar gibi devir kontrolü kendi üzerlerinde, yani manuel olarak kontrol edilmekte.
O bakımdan devirleri donanım sıcaklığına göre değil de manüel olarak yapılmakta.

Ama bahsettiğiniz EK pompalrının bazı modellerinde olduğu gibi diğer markaların da donanım sıcaklığına göre devir hızları değişmekte...
PWM yani donanım sıcaklığına göre değişkenlik gösteren pompalar olsa bile illede CPU soketine bağlanacak diye bir kaide yok. Yani anakart üzerindeki herhangi bir sokete bağlanabilir. Açıkçası pompa devrinin sıcaklığa göre hızlı-yavaş sıvı basması benim için pek bir şey ifade etmiyor. ''Neden?'' diye soracak olursanız; bunun nedeni çok basit: Zaten yeterince ısınan sıvının yavaş ya da hızlı devir daim olmasının pek bir faydası olmayacaktır.

Pompayı değilde radyatör fanlarını CPU Fan soketine bağlamak daha mantıklı olacak. CPU ya da diğer donanımlar ısındıkça fan devirlerini hızlandıracak, bu vesile ile radyatörler ve içerisinde barındırdığı sıvılar daha çok soğuyacaktır.(y)

Ben radyatör fanlarını NZXT. fan kontrolcüsüne bağladığımdan anakartın herhangi bir fan soketine bağlama gereği duymadım, ki gerekte yoktu.

Diğer konu inceleme amaçlı olduğundan bu tarz sorularınızı bu konu altında sormanızı rica ediyorum.:)

Benim bompalar diğer bazı pompalar gibi devir kontrolü kendi üzerlerinde, yani manuel olarak kontrol edilmekte.
O bakımdan devirleri donanım sıcaklığına göre değil de manüel olarak yapılmakta.

Ama bahsettiğiniz EK pompalrının bazı modellerinde olduğu gibi diğer markaların da donanım sıcaklığına göre devir hızları değişmekte...
PWM yani donanım sıcaklığına göre değişkenlik gösteren pompalar olsa bile illede CPU soketine bağlanacak diye bir kaide yok. Yani anakart üzerindeki herhangi bir sokete bağlanabilir. Açıkçası pompa devrinin sıcaklığa göre hızlı-yavaş sıvı basması benim için pek bir şey ifade etmiyor. ''Neden?'' diye soracak olursanız; bunun nedeni çok basit: Zaten yeterince ısınan sıvının yavaş ya da hızlı devir daim olmasının pek bir faydası olmayacaktır.

Pompayı değilde radyatör fanlarını CPU Fan soketine bağlamak daha mantıklı olacak. CPU ya da diğer donanımlar ısındıkça fan devirlerini hızlandıracak, bu vesile ile radyatörler ve içerisinde barındırdığı sıvılar daha çok soğuyacaktır.(y)

Ben radyatör fanlarını NZXT. fan kontrolcüsüne bağladığımdan anakartın herhangi bir fan soketine bağlama gereği duymadım, ki gerekte yoktu.

Diğer konu inceleme amaçlı olduğundan bu tarz sorularınızı bu konu altında sormanızı rica ediyorum.:)
Oldukca aydinlatici aciklaman ve bu konudaki hassasiyetin icin tesekkurler.

Yurtdışından custom sıvı soğutma kiti almayı düşünüyorum. Set olarak önerebileceğiniz 300$ 'ı geçmeyecek kitler var mı ?
O fiyat aralığında en iyi set bu: 295 dolar

Set içeriği:
  • RayStorm Intel CPU Waterblock
  • D5 Photon 170 Tube Reservoir (length with pump 250mm)
  • D5 Vario Pump
  • RX360 V3 Triple Radiator
  • G1/4″ to 7/16″ Compression Fittings (Black Chrome) x6
  • XSPC 1650rpm 120mm Fan x3
  • 120mm Fan Grill (Black) x3
  • Socket 1366 and 1150/1155/1156 Backplates
  • Socket AM2 and AM3 mounting kit
  • 80mm to 120mm Radiator brackets
  • 3mm Twin Blue LED with 4Pin Molex
  • 5mm White LED with 4Pin Molex
  • 2 Meters of Clear 7/16″ Hose
  • 24pin ATX Bridge Tool
  • K2 Thermal Paste
Görseli:
2015-09-06 12_57_47-XSPC RayStorm D5 Photon RX360 V3 WaterCooling Kit by XSPC.jpg

2015-09-06 12_59_15-XSPC RayStorm D5 Photon RX360 V3 WaterCooling Kit by XSPC.jpg

Daha sonra ekran kartını da soğutmak için, sete ilave olarak; 1 adet 240-360 Rad. 5-6 adet rekor, 1-2 metre hortum, E.kartı bloğu alarak tam bir C. soğutma sağlayabilirsiniz.

Merhaba hocam.
aşağıdaki resimde olan sıvı soğutmanın maliyeti (Türkiye maliyeti sizce ne kadardır?)
bu kişi 4 tane radyatör kullanmış. bunun biraz daha basiti yani 2 rezervuar + 1 adet 360 mm lik radyatör +Gpu blok vs ve diğer gerekli malzemeler olacak şekilde bir şey almaya kalksak ne kadar tutar acaba?
Birde bu sıvı soğutma sisteminin kısaca çalışma mantığı nasıl hocam?

Montaj ile ilgili olarak kaç radyatöre kaç pompa lazım, ne kadar hortum gider, kaç adet ve hangi model rakor (fittings) kullanılacak bu tarz şeyleri insanlar kendileri tek tek mi hesaplıyorlar? Neye göre hesap yapıyorlar? Aslında aklımda bir milyon tane soru var diyebilirim hocam. Biraz aydınlatırsanız çok memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim.
Eki Görüntüle 112017

Fotoğraftaki desk PC'de kullanılan soğutma sisteminin maliyeti ortalama 7,000 TL'dir (Kullanılan malzemelerin kalitesine göre değişir, yani 10 bin TL'yi de bulabilir)

Sözünü ettiğiniz soğutmanın ortalama maliyeti ise 1,500 TL civarındadır. (Buna CPU, Ram ve Chipset de eklenilirse; ortalama 3,500 TL civarında tutar.

Kaç radyatöre kaç pompa lazım diye bir şey yok aslında, yani bu tamamen pompanın kalitesine ve elbette gücüne bağlı... Mesela kaliteli bir pompa ile; 1 Rez. + 2 adet 360'lık rad + CPU ve GPU'nun sıvı devrini çok rahat sağlayabilirsiniz.

Evet, boruların, ve rekorların ebatlarını, ölçülerini kendimiz belirliyoruz.
Çalışma prensibi ise şu: Rezervur> Radyatör> İşlemci> GPU ve oradan da rezervuara geri döner.

Eğer kafanızda daha farklı sorular var ise; tat tak sorun ben ona göre cevaplayayım?

O fiyat aralığında en iyi set bu: 295 dolar

Set içeriği:
  • RayStorm Intel CPU Waterblock
  • D5 Photon 170 Tube Reservoir (length with pump 250mm)
  • D5 Vario Pump
  • RX360 V3 Triple Radiator
  • G1/4″ to 7/16″ Compression Fittings (Black Chrome) x6
  • XSPC 1650rpm 120mm Fan x3
  • 120mm Fan Grill (Black) x3
  • Socket 1366 and 1150/1155/1156 Backplates
  • Socket AM2 and AM3 mounting kit
  • 80mm to 120mm Radiator brackets
  • 3mm Twin Blue LED with 4Pin Molex
  • 5mm White LED with 4Pin Molex
  • 2 Meters of Clear 7/16″ Hose
  • 24pin ATX Bridge Tool
  • K2 Thermal Paste
Görseli:
Eki Görüntüle 102354
Eki Görüntüle 102355

Daha sonra ekran kartını da soğutmak için, sete ilave olarak; 1 adet 240-360 Rad. 5-6 adet rekor, 1-2 metre hortum, E.kartı bloğu alarak tam bir C. soğutma sağlayabilirsiniz.

Eki Görüntüle 112017

Fotoğraftaki desk PC'de kullanılan soğutma sisteminin maliyeti ortalama 7,000 TL'dir (Kullanılan malzemelerin kalitesine göre değişir, yani 10 bin TL'yi de bulabilir)

Sözünü ettiğiniz soğutmanın ortalama maliyeti ise 1,500 TL civarındadır. (Buna CPU, Ram ve Chipset de eklenilirse; ortalama 3,500 TL civarında tutar.

Kaç radyatöre kaç pompa lazım diye bir şey yok aslında, yani bu tamamen pompanın kalitesine ve elbette gücüne bağlı... Mesela kaliteli bir pompa ile; 1 Rez. + 2 adet 360'lık rad + CPU ve GPU'nun sıvı devrini çok rahat sağlayabilirsiniz.

Evet, boruların, ve rekorların ebatlarını, ölçülerini kendimiz belirliyoruz.
Çalışma prensibi ise şu: Rezervur> Radyatör> İşlemci> GPU ve oradan da rezervuara geri döner.

Eğer kafanızda daha farklı sorular var ise; tat tak sorun ben ona göre cevaplayayım?
Hızlı cevabınız ve bilgilendirme için çok teşekkür ederim. 7000 TL yi sadece sıvı soğutmaya vermek de akıl işi değil. Çok abartılı ve gereksiz bir harcama gibi.
onun yerine İ7 5960X gibi bir işlemciye yatırım yapmak daha mantıklı fiyatı 4000 TL. bana göre geri kalan 3bin liraya da normal bir sıvı soğutma alınabilir.
O resimdeki masa gibi ben de bir masa tasarımı yaptım. tabi bu masa çizimini daha da geliştiriyorum. O zaman anladığım kadarıyla rekor ve hortum seçerken sıvı soğutma sistemini ve boruları nereden nasıl geçirmek istiyorsam ona göre ölçü almak gerekiyor yani. Masanın ölçülerine göre de hortum kesip yapboz gibi montajı var o zaman.
Çalışma mantığında önce sıvı ilk başta rezervuar'dan > Radyatöre gidiyor > sonra işlemci ve GPU yu dolaşıp tekrar rezarvuara gidiyor.
Buna istinaden rezervuar adedi de aslında zevk işi bu adam 3 tane 400 mm lik takmış galiba. bu sisteme 1 adet 240 mm lik taksa çok mu yetersiz kalırdı.
Tahmimce radyatör büyüklüğüne göre rezervuar'ın büyüklüğü ve sayısı seçiliyor gibi.
Aşağıdaki 3D çizim ve masa ölçüleri bana aittir. Tüm sistemi komple baştan çizeceğim.
Size gönderdiğim resimde 4 radyatörde bir sürü fan var. PC çalışırken çok aşırı ses - gürültü olmuyor mu acaba? Ne kadar sessiz fan kullanılsa da komple masa gürültülü çalışır gibime geldi.
PC Cross Desk 2015 Resim.jpg

Adı üstünde, bknz: Custom (Ismarlama= paranı çöpe at.:D)

Bu tarzdaki sıvı soğutmaların en baştaki amacı tamamen zevke dayanıyor, mecburiyet, normal bir sıvı soğutmadan 2 kat serinletme söz konusu değildir.
Şahsen 4 bin TL'yi işlemciye vereceğime 8 bin TL'yi sözünü ettiğimiz soğutmaya veririm. Ki verdim de zaten. (Bakınız: 8,500 TL :vıy:)

Evet, fan sayıları çok fazla olduğundan gürültülü çalışmaları mümkündür. Fakat şöyle de bir şey var: Örneğin Fotosunu paylaştığınız Desk güzel tasarlanıp ve camın geleceği kısım iyi oturtulduğunda, onca fanın sesleri en fazla normal bir PC'den duyulan ses gibi duyulur.

Evet, Customda parçaları nereden ve nasıl geçireceği tamamen size bağlı. Tabi konumları değişmeyen parçalar var...)

Yeni konular

Geri
Yukarı