Custom Sıvı Soğutmaya Geçiş

Emre TAKAL

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar.

Sistemimde bulunan Akasa Venom A10 işlemci soğutucumu çıkartıp yerine plastik hortumlu custom soğutma alacağım. Bu konuda bazı bilgi eksiklerim olduğundan dolayı sizlere birkaç sorum olacak.

Soru 1: Plastik hortum yerine ısıyla eğilip bükülen hortumlar takılabilir mi?
Soru 2: Isıyla eğilip bükülen hortumlar takılamasa da soğutmada etkili olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle sisteminizin bütün donanımını yazınız.
Plastik hortum da olur akrilik de olur. Ama akrilik daha görseldir. Soğutma açısından ikisi arasında bir fark olacağını düşünmüyorum.

• ☆ i7 7700K 4.2 GHz 8MB Unlocked işlemci
  • ☆ MSI Z270 Tomahawk Anakart
  • ☆ Asus ROG Strix GTX 1080 8 GB GDDR5X 256 BIT
  • ☆ A-data 16 GB DDR4 2800 MHz Ledli RAM ( Kırmızı Led)
  • ☆ Samsung 850 Evo 250 GB SSD
  • ☆ Hitachi 2 TB 7200RPM 64MB ön bellek HDD
  • ☆ Akasa Venom A10 Sıvı soğutma
  • ☆ Aerocool Aero 800 Kasa
  • ☆ FSP 600W 80+ Bronz Sertifikalı Güç Kaynağı

Sistem bu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar.

Sistemimde bulunan Akasa Venom A10 işlemci soğutucumu çıkartıp yerine plastik hortumlu custom soğutma alacağım. Bu konuda bazı bilgi eksiklerim olduğundan dolayı sizlere birkaç sorum olacak.

Soru 1: Plastik hortum yerine ısıyla eğilip bükülen hortumlar takılabilir mi?
Soru 2: Isıyla eğilip bükülen hortumlar takılamasa da soğutmada etkili olur mu?
Merhaba İlk önce sorum şu olacak custom sıvı soğutma sistemini kendiniz mi kuracaksınız?
Sizin sorularınıza gelecek olursak;
1- Silikon hortum ile sert akrilik tüp boruların rakorları farklıdır. Yani silikon hortumun rakoruna sert akrilik boruyu takamazsınız. O yüzden seçeker baştan seçip alın parçaları. Yoksa boşa masraf etmiş olursunuz. Benim tercihim sert akrilik borudur. Biraz zordur işlemi ama görünüş olarak daha hoş durur.
2- Silikon hortum ile sert akrilik boru arasında ısı farkı hiç görmedim. Bu ısı farkını belirleyecek olan parçalar, Rayatör ve sıvı bloklarıdır. Bunlarda kullanılan metaryallerdir. Benim tavsiyem bakır yapılı radyatör ve sıvı blokları kullanmanızdır. Ayrıca kullancağını radyatör ebatı ve kalınlığıda etkilidir. Sadece bunulada bitmez. Kullanacağınız fanların kalitesi ve RPM gücü de soğutmaya çok etkendir. Son olarak sistemi en uygun şekilde monte edilmeliki, içinde hiç bir şekilde hava kalmamalı. Yoksa istediğimiz ısı değerlerini alamayız.
Umarım yardımcı olmuşumdur.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı