CVT'yi nasıl bilirsiniz?

Forum Clerk

Decipat
Makaleler
1
Ben gaz hissiyatı berbat olan, hızlanması garip olan bir şanzıman olarak bilirim. Ekonomik olabilecek bir şanzıman ama ben sevmiyorum. Sizler nasıl bilirsiniz?

Otomatik şanzımanlar arasında en kötülerden birisidir. Farklı otomatik şanzımanların hepsinin bir özelliği olmasına rağmen bunun tam olarak bir özelliği yoktur.

Eğer gerçekten üzerine düşünülüp de bir otomobile konmuşsa motoru hep en verimli devrinde tutan, yapısından ötürü birkaç istisna dışında sorun çıkarmayacak ekonomi ve ömür konusunda ileride ancak performans konusunda herhangi bir vaadi bulunmayan şanzıman tipi. Eğer otomobilde tek kriteriniz performans ise mutlu etmeyecek, normal kullanımda konfor, ekonomi ve uzun ömür sunacak bir şanzıman türü. Tabii burada üreticinin de dikkat etmesi gereken yerler var. Skandal da yaratabilirsin mucize de. Ha vites geçişleri olmadığı için vites geçişleri arası kayıp da yaşanmaz ama bir çift kavramalı de değil o konuda. Ayrıca bazı otomobillerde kalkışlarda kullanmak için bir dişli oluyor ve bu her konuda CVT'ye bir katkı sağlıyor.

Ben gaz hissiyatı berbat olan, hızlanması garip olan bir şanzıman olarak bilirim. Ekonomik olabilecek bir şanzıman ama ben sevmiyorum. Sizler nasıl bilirsiniz?
Yenileri güzelleşmeye başladı, eskileri sağlam olsa da zevksiz bir şanzıman.

CVT tamamen ekonomi ve verimlilik üzerine yapılan bir şanzımandır. Mesela son kasa bir dacia da kullanılan ile toyota da kullanılan cvt çok farklı hissettirir. Toyota bu konuda baya iyi noktadadır.

Cvt yapı gereği bir dişli sistemi barındırmadığından araba bağırır ama gitmez hissi verir ve markalar bunu engellemek için sanal vitesler ekler yazılımla hissiyatı arttırmak adına.

Sizin burdaki amacınız sert, spor bir sürüş ise bundan uzak durun hatta otomatik şanzımandan uzak durun dsg bile ani hareketlere sonucu sizi üzebilir. Zira cvt yüksek torka gelmez.

Şehir içi kullanayım, konforlu olsun, bakım maliyeti çıkarmasın(yağ değişimi hariç) ve yakıta olumlu etki etsin dediğin otomatik şanzıman tam olarak cvt dir.

Japonların iyi becerdiği şanzıman diye yorumlarım. Gayet ekonomik ve stabildir. Kolay kolar arıza yapmaz. Şu ana kadar arıza yapmış bir CVT şanzıman hiç duymadım. Ama hantaldır. Bir DSG, Tiptronic veya EAT8 şanzıman ile kıyasladığınızda bana hak vereceksiniz. Ama bence DSG'den çok daha güvenilir bir şanzıman. DSG kuru kavrama olduğu için şehir içi dur-kalklarda çok ısınıyor. Arıza yapan bir CVT duymadım ama arıza yapan bir DSG çok duydum.

Yani kısacası kafam rahat olsun, arıza ve masraf istemiyorum hız ve meraklısı değilim, aracım az yaksın diyorsanız CVT şanzıman tam size göre.

@unalWT babamda Elantra var onda CVT var gaz hissiyatı iğrenç. Gaza basmakla tekere iletilmesi arasında 1 saniye fark var. Bunun dışında da sıkıntısı yok. Ani hızlanma yapmadıkça üzmez. Yokuşa girince oranı değiştirmiyor mesela bende Ibiza var yokuşa girince hemen vites küçültüyor CVT de onu yapmıyor ve yokuşta düşüyor araba. Başka CVT'ler farklı olabilir. DSG bence en iyi tepki veren şanzıman.
@Yahya Nuroğlu aşırı hantal. Hem DSG hem CVT ve tork konvertörlü başka şanzımanlar kullandım ancak bu kadar hantalını görmedim. Süreki rölantide gitmeye çalışıyor resmen. Benim hiç ısınamadığım bir şanzıman. Sürüş tarzına göre daha iyi bir seçenek olabilir.

@unalWT babamda Elantra var onda CVT var gaz hissiyatı iğrenç. Gaza basmakla tekere iletilmesi arasında 1 saniye fark var. Bunun dışında da sıkıntısı yok. Ani hızlanma yapmadıkça üzmez. Yokuşa girince oranı değiştirmiyor mesela bende Ibiza var yokuşa girince hemen vites küçültüyor CVT de onu yapmıyor ve yokuşta düşüyor araba. Başka CVT'ler farklı olabilir. DSG bence en iyi tepki veren şanzıman.
@Yahya Nuroğlu aşırı hantal. Hem DSG hem CVT ve tork konvertörlü başka şanzımanlar kullandım ancak bu kadar hantalını görmedim. Süreki rölantide gitmeye çalışıyor resmen. Benim hiç ısınamadığım bir şanzıman. Sürüş tarzına göre daha iyi bir seçenek olabilir.
Cvt sistemde yapısal olarak dişli sistemi olmadığı için doğal olarak vites geçişi de yoktur. Vites geçişi hissiyatı vermesi için yazılımla müdahale edilir.

Dsg dediğin sistem ise 2 kavramanın senkron şekilde çalışması ile oluşur. Tek vitesler birinde çift vitesler diğerinde hazırda bekler. Bu sebeple hızlı vites geçişi sağlar ancak maliyet olarak x2 dir. Çok dur kalk trafiğe gelmez aslında tam bir uzun yol şanzımanıdır.

Özetle elma ile armuttur aslında cvt ile dsg 😉

Geri
Yukarı