CVT'yi nasıl bilirsiniz?

Japonların iyi becerdiği şanzıman diye yorumlarım. Gayet ekonomik ve stabildir. Kolay kolar arıza yapmaz. Şu ana kadar arıza yapmış bir CVT şanzıman hiç duymadım. Ama hantaldır. Bir DSG, Tiptronic veya EAT8 şanzıman ile kıyasladığınızda bana hak vereceksiniz. Ama bence DSG'den çok daha güvenilir bir şanzıman. DSG kuru kavrama olduğu için şehir içi dur-kalklarda çok ısınıyor. Arıza yapan bir CVT duymadım ama arıza yapan bir DSG çok duydum.

Yani kısacası kafam rahat olsun, arıza ve masraf istemiyorum hız ve meraklısı değilim, aracım az yaksın diyorsanız CVT şanzıman tam size göre.
Alakası bile yok DSG dediğiniz şanzımanın o kadar farklı varyasyonu var ki sizin bahsettiğiniz DQ250 olan şanzıman diğer ıslak kavrama DSG'lerde herhangi bir problem mevcut değil şahsen 275 bin kilometre kullandık bir kere bile problem çıkarmadı.

Alakası bile yok DSG dediğiniz şanzımanın o kadar farklı varyasyonu var ki sizin bahsettiğiniz DQ250 olan şanzıman diğer ıslak kavrama DSG'lerde herhangi bir problem mevcut değil şahsen 275 bin kilometre kullandık bir kere bile problem çıkarmadı.
Size ne mutlu. Çok fazla DSG kullanan gördüm, neredeyse hepsi sorun yaşadı. Sevdiğim bir şanzıman ama çok arıza çıkarması sebebiyle tercih etmiyoruz. Peki ıslak kavrama olan DSG'nin versiyonunu biliyorsanız yazabilir misiniz? Kullanıldığı araçlara bakacağım.

Peki ıslak kavrama olan DSG'nin versiyonunu biliyorsanız yazabilir misiniz? Kullanıldığı araçlara bakacağım.
Sadece 1.6 TDI, 1.4 TSI ve diğer düşük hacimlilerde kullanılan DQ200 kuru kavrama. Onun dışında 2.0TDI, 2.0 TFSI gibi daha torklu motorlarda 6-7 ileri ıslak kavrama kullanılıyor. DQ250, DQ380, DQ500 vs.

Sadece 1.6 TDI, 1.4 TSI ve diğer düşük hacimlilerde kullanılan DQ200 kuru kavrama. Onun dışında 2.0TDI, 2.0 TFSI gibi daha torklu motorlarda 6-7 ileri ıslak kavrama kullanılıyor. DQ250, DQ380, DQ500 vs.
Ama şöyle bir şey var, sizin saydığınız modelleri toplasak bir 1.6 TDI etmez. Çok tutulan modele göre düşünmek gerek. Mesela 2.0 TDI bize çok ağır gelir. Türkiye'deki çoğu kişiye de öyle. Çok tutulan modeller sorunlu olduğu için DSG'ye sorunlu diyoruz.

Ben gaz hissiyatı berbat olan, hızlanması garip olan bir şanzıman olarak bilirim. Ekonomik olabilecek bir şanzıman ama ben sevmiyorum. Sizler nasıl bilirsiniz?
Honda’da deneyimledim. Emme basma tulumba hissiyatı veriyor. Şakası bir yana performans odaklı kullanmazsan ve verdiği tepkinin geç olmasına alışırsan günlük olarak kullanılabilir bir şanzıman. İyi yönü , hiç öyle büyük bir arızasına denk gelmedim oluyorsa da sık arıza yapan bir şanzıman değildir. 20.000’de arıza veren DSG’li Passat’lara şahit oldu bu gözler.

Hocam yeni tip ıslak kavrama şanzımanlara hangi yıldan sonra geçildi acaba? 2018 sonrası diye hatırlıyorum sanki ama.

Çok tutulan modele göre düşünmek gerek. Mesela 2.0 TDI bize çok ağır gelir. Türkiye'deki çoğu kişiye de öyle. Çok tutulan modeller sorunlu olduğu için DSG'ye sorunlu diyoruz.
VAG araç benim hiçbir zaman tercihim olmaz ama durum böyle. Genel çapta bakıldığında bu şanzıman düşük hacimli VAG motorlarda kullanılıyor ama bir yandan da Türkiye pazarında satılan VAG araçlarının %90'ını kapsıyor. 2.0 TDI ağır gelecek bir motor değil bu arada. Vergisi dışında bir dezavantajı yok, yakıt olarak aşırı yakan bir araba da değil.

VAG araç benim hiçbir zaman tercihim olmaz ama durum böyle. Genel çapta bakıldığında bu şanzıman düşük hacimli VAG motorlarda kullanılıyor ama bir yandan da Türkiye pazarında satılan VAG araçlarının %90'ını kapsıyor. 2.0 TDI ağır gelecek bir motor değil bu arada. Vergisi dışında bir dezavantajı yok, yakıt olarak aşırı yakan bir araba da değil.
Vergisi tek başına yeter hocam 😀 Bir de fiyatları bir tık pahalı oluyor.

@shakerr CVT konusuna katılıyorum. Islak kavramalar 150 beygir 250 tork ve üstünde var diye biliyorum. Yani bu yeni modellerdeki 1.5 ler ıslak. Yanlışım olabilir ama ben böyle biliyorum. Şu an kuru olanlar da düzeltilmiş. Bende Ibiza var sıkıntı yaşamadım ama daha 5 binde. Çevremde sıkıntı yaşayan yok.

DSG o kadar arıza veren bir şanzıman değil. Önceden DSG'li araç uzun süre kullandık sıkıntı yaşamadık.

Cvt sistemde yapısal olarak dişli sistemi olmadığı için doğal olarak vites geçişi de yoktur. Vites geçişi hissiyatı vermesi için yazılımla müdahale edilir.
Evet nasıl çalıştığını biliyorum. Demek istediğim oranı değiştirmesi. Eğim alınca vites düşürüyormuş gibi yapabilir. Araba zaten 1.6 atmosferik hızlı gelmezsen o şekilde çıkmak hoş olmuyor. Gaza basınca da devri uçuruyor. Neredeyse redline yapıyor.

Geri
Yukarı