Cyberpunk 2077 15 saat oynayış sonrası düşüncelerim

130921600_405204287594556_7085034802989076165_n.jpg

Öncelikle merhaba Technopat sosyal! 15 saatin ardından Cyberpunk 2077 hakkındaki düşüncelerimi yazmak istedim.
Yazının tamamını okuduktan sonra eleştirirseniz memnun olurum. Lütfen okuyup eleştiriniz var ise yazın! (Anlamayan olursa diye iki kere yazıyım dedim.)
Forumda o kadar fazla gömülüyor ki bu oyun, anlam veremedim (Oyun sanki tamamen olumsuz öğelerden oluşuyor, ama millet sadece olumsuzluklar hakkında konu açıyor...) Oyunu oynamayan arkadaşlar bile oyuna sallamış. Amacınız nedir yani?

Olumsuz öğeleri açıklayarak, kendi yönlerini sunarak tartışanlar varda, bu konular ne yani. Ya insanlar heyecanlarına yenik düşüyor yada farklı bir olay var benim göremediğim...;
Cyberpunk 2077 Kötü Bir Oyun mudur?
10 Aralık 2020 bir balonun patlayışı (Cyberpunk 2077)
Cyberpunk 2077'den nefret ettim!

Anlayamıyorum yani, fotoğraf konularında bile tartışılıyor bu konu;
Cyberpunk 2077'den fotoğraflar

Bakın ben bu oyun muhteşem sakın olumsuz yön söylemeyin demiyorum, diyemem de! Ama sizce de bu şekilde bir anlayışın olması yanlış değil mi?

Ayrıca balon konusunda da değinmek isterim. Ben şu ana kadar çıkıpta vaadlerini tam olarak sunan bir oyun göremedim. Bu oyun da aynı şey, çıkmadan önce verdiği vaadlerin çoğunu tutamadı, oyunun iyi yanları olmasına rağmen balon dendi. Sebebi çok beklemeniz mi? Hatta oynadınız mı oyunu çok merak ettim. Yayıncıların videolarını izleyip onların yorumlarını foruma aktaranlarda var. Onları hiç anlamadım. Kendi düşüncenizi sunun lütfen...

CDPRED'i diğer firmalarla (Rockstar) karşılaştırmanızı da anlamadım. CDPRED şu ana kadar 2 tane yüksek bütçeli oyun çıkardı...

8 yıldır geliştiriliyor konusuna da değinmek isterim. Bana kalırsa bu oyun 2016 dan beri geliştiriliyor. Yani ben öyle varsayıyorum. Oyunun çok büyük bir arka hikayesi var. Merak edenler Talha Aynacının kanalına baksınlar. Kısaca ben oyunun 2012 de hikayesel olarak yazılmaya başlanmış, 2016 da ise bilgisayar üzerinden yapılmaya başlanmış olduğunu düşünüyorum. Yoksa gerçekten 8 sene bir oyunun yapılması ve bu şekilde çıkması garip.

Her neyse bunlarla ilgili konuştuğuma göre yazının asıl amacına gelebiliriz sonunda. İyisi ve kötüsü ile Cyberpunk 2077! (Artıları önce yazdım lütfen "FANBOY" diye saldırmayın.)

Oyunun artıları :

⦁ Ana görevler üzerinde düşünülerek tasarlanmış. 30 dakika kadar süren ana görevlerde var 1 saat kadar süren de. Tabi bu oynanış şeklinize göre değişir. Oyunu oynadığım için bu şekilde yazdım. Ana görevlerin yapıları da çok farklı birbirinden. Hepsi olması gerektiği gibi farklı bir olaya el atıyor.

⦁ Yan görevlerde ana görevler gibi düşünülerek tasarlanmış. Her görevin kendisine has bir hikayesi var. Forumda okuduğum yazılarda görevler hep tekrar ediyor deniyordu. Evet, çoğunluğu aynı yapıda. Genellikle bir bölgeye girip o bölgeyi temizliyorsunuz. Ama, eğer görev geldiği zaman gelen mesajı okumuyorsanız bu şekilde hissetmeniz normal. Gelen mesajda size nasıl göreve yaklaşmanız gerektiğini, nasıl hareket etmeniz gerektiğini anlatıyor. Bunu okumaz iseniz göreve yaklaşım şekliniz hep aynı olacağından yan görevler aynı gibi algılamanıza neden oluyor. RPG oyun işte, okumadan oynanmaz!

⦁ Harita muazzam tasarlanmış. AC serilerinde olduğu gibi enine büyüyen bir haritamız yok. Onun yerine enine büyüme ile beraber boyunda da büyüme yapılmış haritada. Belirli (baya fazla!) apartmanların içlerine girip asansör ile katlara gidebiliyor, ayrıca odalara bile giriş yapabiliyorsunuz. Kendimden örnek veriyim. Silah dükkanı için bir binaya girdim. Bina 4 katlı. Silah dükkanının hangi katta olduğunu bilmediğim için her kata bakmak zorunda kaldım. Her kat detaylı yapılmış üstüne birde NPC'ler eklenmiş, NPC'lere de farklı konuşma diyalogları atanmıştı.

⦁ NPC'lerin bazı hareketleri (bazı diyorum çünkü kötü olanlarda var.) çok güzel ve düşünülerek tasarlanmış. Örnek olarak yolda yürüyen bir çift bulun. Tekine ateş edip öldürün. Diğer kişi kaçmak yerine ölen NPC'nin dibine eğiliyor ve onu uyandırmaya, yaşatmaya çalışıyor. bunu sadece hareketler ile değil sözleri ile de destekliyor. Gibi farklı hareketler de var!

⦁ Oyunun grafikleri çok güzel (teknik problemlere eksilerde değineceğim.) ve size sunduğu dünyada gerçekten de yaşıyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz. Her köşede bir ayrıntı, bir yenilik görebiliyorsunuz ve bunlar kopyalanmış öğeler de değil. Her şey birbirinden farklı ve çok fazla obje var. Işıklandırması ise çok güzel oyunun, ayrıca şuana kadar gördüğüm en kaliteli çizim mesafesine sahip!

⦁ Karakter geliştirme ve bunun sunumu güzel yapılmış. Çok fazla sahip olabileceğiniz pasif yeteneğiniz var. Nereden baksanız 300 tane!!!

⦁ Yan karakterler çok güzel tasarlanmış. Her birinin kendi hikayesi var. Özellikle bazı karakterlerin hikayeye işlenişi çok güzel. Spoiler vermek istemiyorum. Sadece şunu yazacağım, oyunu oynayan arkadaşlar anlar. JW!

⦁ Diyalog tasarımları güzel. Seslendirmelerde baya iyi, araç sesleri de çok iyi. Türkçe çeviri çok güzel yapılmış. (Türkçe çeviri olaylını duydum, yapılan kötü ve saçma bir hata. En yakın güncellemede düzeltileceğini açıkladı çeviriyi yapan şirket.)

Oyunun eksileri :

⦁ Ana hikaye ile ilgili bir şey çok moralimi bozdu. 3 farklı hayat hikayesine sahip oyun ama seçtiğiniz herhangi bir hikaye sadece 15 dakika sürüyor. Ben en az 5 saatlik bir oynanış beklerdim. Ayrıca hayat hikayesi anlatıldıktan sonraki olayları sinematik ile anlatmışlar. Bu sebeple oyuna ilk girdiğinizde karakterleri görünce bunlar kim diyebiliyorsunuz!

⦁ Optimizasyon! Şimdi çoğu insan GTX1000 serisi kartımda çok iyi çalışmıyor yok şu kartımda kötü yok RTX2000 serisi kullanıyorum FPS'im az diyecek. Ama olaya birde şöyle bakın. Etrafta renderlanacak çok fazla nesne var; her bina, araç, insan vb. çok ayrıntılı yapılmış. Etrafta milyonlarca nesne var. Çizim mesafesi yüksek. Ee sistemler yetişemiyor buna. Oyun her ne kadar kaliteli bir ekran kartı istese de işlemciye acayip bir yük bindiriyor oyun. Şimdi CDPRED oyunun bu kartlarda rahat, bu konsollarda iyi çalışacağını söylemişti diyeceksiniz. Evet öyle, hatta öyle dedilerse kesinlikle yapmaları lazımdı. Ben bu olayda CDPRED'in reklam işlerine bakan kişiyi suçluyorum. Zamanında kim dedirttiyse bu oyun PS4 ve Xbox One de çalışacak diye. Çok büyük bir yanlış yaptı!

⦁ Vuruş hissi o kadar garip ki Bazı silahlarda çok güzel bazı silahlarda ise sanki boncuk mermi sıkıyormuşsunuz gibi. Hafif makinalı tüfekler bu boncuk mermiye örnek. Bazı sniperlar da muazzam bir his var. Vurdunuz mu kafasını kopartıp vücudunu 2 metre uzağa fırlatıyor gücü ile. Ama işte his kötü! İyi yanları olsa da bu bir şeyi değiştirmeyecek... Bu arada forumda bu konu hakkında yakınan birinin konusunu okudum. Oyunun vuruş hissini COD, Arma ile karşılaştırmış! Çok mantıklı arkadaşım çok!!!

⦁ Karakter kostümize seçenekleri çok kısıtlı. Sadece yüze dokunabiliyoruz. Karakteri vücuduna dokunamıyoruz/özelleştirme yapamıyoruz. Bu cinsel organ mevzusunu ise anlamadım. Yaptıkta ne oldu şimdi? Reklam, başka bir şey değil!

⦁ Araba sürme konusunda biraz hayal kırıklığına uğradım. Araçlar çok ağır. Sanki hepsi yola tam güç buna rağmen kayıyor gibi. Motorlar ise saçma sapan. düşük hızda dönemiyor, yüksek hızda drift atıyor! WatchDogs kadar kötü değil ama GTA5 deki gibi iyi de değil. Şimdi bana oyunu GTA5 ile karşılaştırma diyeceksiniz. Tamam karşılaştırmayacağım ama bana karşılaştırmak için bir örnek sunun o halde. Başka var mı araba sürebildiğimiz güzel bir oyun! (Sim harici.)

⦁ Görevlerde bulunan hatalar!!! Oyunu oynayan kesimin en çok nefret ettiği şey. Benimde çok başıma geldi. Hatta bazı hatalar oyunu aç kapa yapmadığınızda yada eski kayıta dönmediğinizde devam ediyor ve adamı sinirden delirtiyor. Yani CDPRED neden böyle çıkardın ki bu oyunu. Tamam optimizasyon kötü kalsın da oyunu oynamayı engelleyen görev hatalarına el atsaydın bari çıkış öncesi. Bu hatalar elbet giderilecektir ama oyunu çıkar çıkmaz oynayanlar için kötü!

⦁ Yapay zeka kötü! Hatta o kadar kötü ki oyundan zevk almanızı engelleyebilir. İnternette eğer koşa koşa sıkarsanız anında ölürsünüz diyorlardı. Denedim, yanlış! Diplerine girip sıkmadan bekledim ve 1-2 dakika civarında öldüm (Normal zorlukta). Vurmuyorlar vursalar bile ıskalıyorlar. Ayrıca sizi zorlayan bir sistem yok. Üstünüze gelmiyorlar sadece bomba atıyorlar ki bomba hasarı yüksek olduğu için kaçıyorsunuz.

⦁ Ara yüz çok karışık. Tamam anlayabiliyorum bunu oyunda çok fazla özellik var ve bunları ara yüze koymaları gerek. Keşke daha farklı daha anlaşılır bir şekilde yapsalarmış. İlk kez RPG oynayanlar için çok karışık.

⦁ Silah çeşitliliği çok az. Silahların çoğuna dürbün, susturucu gibi özellikler ekleyebildiğiniz gibi elektronik parçalar takarak bazı özelliklerini de arttırabiliyorsunuz ama bu durum silah sıkıntısının önüne geçemiyor. O kadar garip yapmışlar ki silahları. 3 ayrı sınıf var. Bunlar Akıllı, normal ve teknolojik. bu sınıfları her bir silaha yedirmişler. 3 Ayrı hafif makinalı, 3 ayrı tabanca gibi. Bu sebeple de miktar azalmış. Ben daha çok silah bekler ve isterdim. Sonuçta Night City desin. Silaha en çok ihtiyacın olacağı yer.

⦁ Son olarak bunu eksilere yazmak istiyorum. Anlamakta zorlanan çok arkadaş var... Bu oyun RPG! Gta gibi açık dünya/aksiyon oyunları ile karşılaştırmayın! RPG!!!

Olamaz! 10 tane eksi, 8 tane artı yön var. Bu oyun kesinlikle BALON!!!...

Bitiriş :

Yazıyı 2 gündür yazıyorum, aklıma bir şey gelince ekleme yaptığımı da bildirmek isterim. Bu sebeple yazıda alakasız yerler varsa kusura bakmayın. Ara vere vere yazdığım için problemli olabilir...

Oyun hakkında bilgiler yukarıda artılar ve eksiler başlıkları altında paylaşıldı. Çok kişide aynı sıkıntı olduğu için yakında yüksek ihtimal düzelecektir. Üzen yanları çokça olsa da oyundan zevk almıyorum ben...

Eki Görüntüle 779447

FPS olarak düşük FPS aldığını düşünen veya oyunun doğru çalışmadığını düşünen var ise Nvidia Geforce Experiance'yi DDU ile kaldırıp sadece son driver'ı indirip kursun. Sanki Experiance ara yüzü oyunda bir sorun çıkarıyor...

Son olarak tekrar yazacağım bunu. Anlamakta zorlanan çok insan var. Bu oyun RPG! Gta gibi açık dünya/aksiyon oyunları ile karşılaştırmayın! RPG!!! (Kopyalayıp yapıştırdım. Hep aynı cümleyi yazmak yordu!)

Keşke oyunun kötü yanları konuştuğunuz kadar iyi yanlarına da önem verseniz...
Önemli ama dikkat edilmeyen detay: Downgrade olmadı, hatta grafikler daha da iyi yapıldı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu resimde benden size gelsin! İyi forumlar!

Eki Görüntüle 779449

Yazı biraz uzun olmuş.
Kısacası çöp :)

%100 katılıyorum.
Bu oyunun değeri bilinmesi gerek diye düşünüyorum.
Hem Türkçe alt yazı olduğu için hem de oyun açısından.
Gerek hikayesi, gerek karakterlerin diyalogları vesaire oyunda en çok saran Johnny Silverhand ile oynadığımız sahneler. Hatta V ile Johnny'nin diyalogları yeter.

Ben oyunu GeForce Now ile oynadım gerçekten bilgisayarımda aldığım en düşük ayarda 20-25 FPS GeForce Now ile Ultra ayarlarda 60 80 FPS. GeForce Now ile oynamayı deneyin hatta kısa süreliğine 1080P 60 FPS yayın açtım GeForce Now'dan oynayarak hiçbir sıkıntı çıkmadı. Anlamadığım tek nokta nasıl mümkün olabiliyor 1080P 60 FPS.

Yeni konular

Geri
Yukarı